16. 1. 2015 20:39
Čeští házenkáři na úvod MS v Kataru prohráli s Francií 27:30.
Češi se rvali o senzační výsledek do posledních chvil
Češi se rvali o senzační výsledek do posledních chvil | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Praha - Když čeští házenkáři v úvodním duelu mistrovství světa v Kataru proti Francii odcházeli po první půli do šaten se sedmigólovým mankem, málokdo čekal, že se ze zápasu stane ještě takové drama.

Výběr Daniela Kubeše a Jana Filipa se však i bez nemocného kapitána Filipa Jíchy semknul k sympatickému odporu a v závěru dokonce držel naději na senzační výsledek.

Přes znatelné problémy si však favorizovaná Francie Čechy na víc než dva body nepřipustila a nakonec zvítězila 30:27.

Po nadějném úvodu Francie odskočila

Mladý český celek držel patnáct minut s olympijskými vítězi vyrovnaný stav. Díky gólům Pavla Horáka v úvodu národní celek dvakrát vedl, pak dokázal třemi brankami po sobě smazat ztrátu 3:6.

Výběr galského kohouta ale téměř okamžitě získal zpět třígólový náskok a nezbrzdil ho ani oddechový čas českých koučů Jana Filipa s Danielem Kubešem, kteří prožili trenérskou premiéru na vrcholné akci.

Francie dalšími dvěma trefami zvýšila už na 11:6 a teprve poté zastavil nejlepší český hráč první půle Zdráhala ze sedmičky osmiminutové čekání reprezentantů na přesný zásah.

Favorit ovšem pokračoval ve strojovém výkonu. Útoky zakončoval s lehkostí, úspěšnost střelby měl v první půli o třicet procent lepší než český celek a o přestávce šel do kabin s pohodlným sedmibrankovým vedením.

Stíhací jízdu Češi nedotáhli

Zdálo se, že v druhé půli půjde už jen o výši skóre, ale reprezentanti se vrátili na hřiště s velkým elánem, jako by v šatně nechali přehnaný respekt k soupeři.

K výbornému výkonu se rozehrál především Horák, který potvrzoval pověst kanonýra. Několika zákroky se blýskl i střídající gólman Štochl a Češi se nečekaně dotáhli až na rozdíl čtyř branek. To viditelně zaskočilo i pár stovek francouzských fanoušků, kteří vytvářeli atmosféru v jinak poloprázdné hale v Dauhá.

Český tým donutil hrát favorita turnaje naplno až do posledních sekund. Přestože ho v závěru poslali dánští sudí do oslabení, v němž byl za celý zápas hned desetkrát, snížil Sobol na rozdíl pouhých dvou tref.

K senzačnímu vyrovnání měl sice národní celek ještě poměrně daleko, i tak ale v druhé půli naznačil své možnosti a proti Francii uhrál mnohem lepší výsledek než v říjnu v evropské kvalifikaci, kde prohrál 25:41.

Mistrovství světa v házené mužů v Kataru:

Skupina C:

ČR - Francie 27:30 (9:16)
Rozhodčí: Hansen, Gjeding (oba Dán.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 6/5. Vyloučení: 10:6. Diváci: 1800.
Sestava a branky ČR: Galia, Štochl - Hrstka, Bečvář 2, Jurka 1, Motl, Sobol 4, P. Horák 8, Babák 1, Linhart 2, Petrovský 1, Zdráhala 7, Šindelář, Kasal 1, Szymanski.
Nejvíce branek Francie: N. Karabatic a Guigou po 7.

Egypt - Alžírsko 34:20 (17:9), Švédsko - Island 24:16 (12:7)

Skupina A:

Španělsko - Bělorusko 38:33 (21:17), Slovinsko - Chile 36:23 (16:14).

Skupina B:

Bosna a Hercegovina - Írán 30:25 (12:16), Makedonie - Tunisko 33:25 (18:14), Chorvatsko - Rakousko 32:30 (16:13).

Skupina D:

Rusko - Saúdská Arábie 27:17 (17:9), Německo - Polsko 29:26 (17:13), Dánsko - Argentina 24:24 (13:8).