Anglie - Austrálie

Anglie
13:34
Austrálie

Dobrý den, vítejte u online přenosu z mistrovství světa v ragby mezi Anglií a Austrálií. Šlágr třetího víkendu MS začíná ve 21:00.

MS v ragby: fanoušek Anglie
MS v ragby: fanoušek Anglie | Foto: Reuters

Zbývá půl hodiny do výkopu a stadion Twickenham se zaplňuje do posledního místečka. Netřeba zdůrazňovat, že dnes by se jeho tribuny obsadily i kdyby měly desetkrát větší kapacitu.

Dnešní program šampionátu má za sebou už dva duely. Japonci navázali na senzační výhru nad JAR a porazili Samou 26:5, ovšem na jejich výhru zareagovala Jihoafrická republika, která v podvečerním šlágru porazila Skotsko 34:16. Situace ve skupině B je tak před posledními zápasy ve skupinách docela zamotaná. Prohlédnout si aktuální tabulku a rozpis můžete zde.

Pojďme už ale k večernímu duelu. Angličané se před ním ocitli ve značně prekérní situaci. Po prohře s Walesem 25:28 totiž dnes musí bezpodmínečně nad Wallabies vyhrát.

Historické statistiky ale příliš Albionu nepřejí. Z dosavadních 43 duelů vyhráli Angličané 18, soupeři 24 (ten poslední skončil remízou).

Anglie:

Angličané by měli nastoupit v této sestavě: Mike Brown; Anthony Watson, Jonathan Joseph, Brad Barritt, Jonny May; Owen Farrell, Ben Youngs; Joe Marler, Tom Youngs, Dan Cole, Joe Launchbury, Geoff Parling, Tom Wood, Chris Robshaw, Ben Morgan.

Austrálie

Základní patnáctka Austrálie vypadá takto: Israel Folau; Adam Ashley-Cooper, Tevita Kuridrani, Matt Giteau, Rob Horne; Bernard Foley, Will Genia; Scott Sio, Stephen Moore, Sekope Kepu; Kane Douglas, Rob Simmons; Scott Fardy, Michael Hooper, David Pocock.

Pro Anglii může být povzbuzující fakt, že poslední dva duely nad Australany vyhrála. V roce 2013 (20:13) a 2014 (26:17) to bylo navíc na stadionu v Twickenhamu, kde se hraje i dnes

Do výkopu zbývá nějakých 15 minut. otvírák k dnešnímu duelu od Jindřicha Šídla, experta Aktuálně.cz/Hospodářských novin si můžete přečíst zde

Mimochodem právě Jindřich Šídlo bude dnešní utkání online glosovat. tak věřme, že bude stejně ostrý jako v politickém ringu.

Jindřich Šídlo - hlavička
Jindřich Šídlo - hlavička | Foto: Aktuálně.cz

Dnešní zápas také vysílá Česká televize. Pokud by vás zajímalo, jak je vlastně možné, že se tenhle sport, na hony vzdálený české kotlině, na obrazovkách veřejnoprávní televize objeví, tak si přečtěte nadmíru zajímavý rozhovor s Davidem Kozohorským zde.

Šídlo

Hezký večer, za chvilku začne zatím nejdůležitější a s největším napětím očekávaný zápas letošního MS v ragby. Na Twickenhamu v Londýně hostí domácí Anglie Australany, přezdívané Wallabies. O co dnes jde, je jasné. Pokud Anglie prohraje, je vyřazena bez ohledu na to, o kolik bodů příští týden porazí slabou Uruguay. Austrálie pod takovým tlakem není, čeká ji ještě zápas s Walesem, kterému se postupně úplně rozpadá sestava.

Šídlo

S číslem 10 na klíčovém postu útokové spojky na anglické straně znovu hraje Owen Farrell, původně náhradník na tomhle místě, kde turnaj začínal George Ford. Třiadvacetiletý Farrell odehrál minulý týden fantastický zápas s Walesem (který ovšem Anglie ke zděšení celé země prohrála), proměnil všech sedm svých kopů, z toho jeden velmi obtížný drop přímo ze hry. Tohle může být jeho životní zápas.

Oba týmy se poslední dny věnovaly tradiční přípravě, včetně té psychologické. Australané obvinili anglický pilíř Joe Marlera, že si v mlýnech pravidelně počíná nefér. Anglická hvězda Danny Cipriani, který se do nominace národního týmu nedostal, zase prohlásil, že by se do anglického týmu nedostal ani jeden z australských hráčů. (Tedy že jsou na tom asi jako on.) I v Anglii se Ciprianimu vysmáli.

Owen Farrell of England kicks at goal
Owen Farrell of England kicks at goal | Foto: Reuters

Oba týmy už vybíhají na hřiště, co nevidět začneme.

Na ploše stadionu planou bengálské ohně, tmu krájí ostré světlomety a hraje dramatická hudba. Napětí nemůže být větší.

Hrají se hymny, nejdřív samozřejmě ta anglická. Zpívá ji celý stadion včetně prince Harryho, který pochopitelně nechybí na tribuně.

Šídlo

Mimochodem, ne každý to ví, ale každý, kdo někdy v Londýně přistával na letišti Heathrow, národní ragbyový stadion Twickenham pro 82 tisíc diváků zná. Je to ten poslední stadion, který na cestě přes Londýn letadlo těsně před přistáním přelétá.

Twickenham Stadium před MS v ragby 2015
Twickenham Stadium před MS v ragby 2015 | Foto: Reuters
1.

Konec formalit, výkopem začínají Angličané.

2.

Angličané se tlačí dopředu a nyní získali míč, po nechtěném předhozu Wallabies.

2.

Angličané po mlýnu udrželi míč a nakopávají dopředu. Míč ale skončil za koncovou čarou, a tak se hra vrací na místo kopu, kde bude nový mlýn.

3.

Australané v mlýnu udrželi balon a nyní si pomáhají kopem oni. Angličané (Brown) se navíc dostal s míčem do autu a Wallabies teď mají velkou šanci zaútočit na pětku!

4.

Australané po autu přenesli hru na levé křídlo, ale domácí se ubránili.

Šídlo

Teď měli Angličané ale veliké štěstí. Její zadák Brown na poslední chvíli zastavil přihrávku do jasné šance. Kdyby prošla, bylo by hotovo.

8.

Přesto ale mají možnost Australané zahrát trestný kop.

8.

A Foley proměňuje, Wallabies vedou 3:0

Šídlo

Australané to zahráli na jistotu, lehká pozice, s tímhle nemohl mít Foley problém, 3:0. Skoro 10. minuta a Anglie si ještě na polovině Wallabies nezahrála...

9.

Watson teď pro Anglii získal důležité metry a domácí konečně útočí.

Šídlo

Skoro stejně jednoduchá situace pro Farrella. 3:3.  Tohle bych trefil i já. (Dobře, jeden z pěti pokusů.)

14.

Hra se teď přelévá na polovině hřiště, míč ale mají v rukou Angličané

14.

Snaze domácích přihlíží v publiku i trenér anglické fotbalové reprezentace Roy Hodgson

Rozhodující bitvu si nenechal ujít ani trenér fotbalové reprezentace Roy Hodgson | Foto: Reuters
15.

Australané získali balon, ale jen ho nakopli dopředu. Vzápětí jej ale beci Anglie vrací zpět a bude se vhazovat zhruba na polovině

19.

Teď to zkusili Wallabies po levé straně, ale i tam je zavřeno. Anglie zatím brání hodně sveřepě

20.

Ale přeci jen! Foley dostal míč na pravou stranu hřiště a nakonec zaznamenává první pětku zápasu!

Israel Folau uniká Anthonymu Watsonovi
Israel Folau uniká Anthonymu Watsonovi | Foto: Reuters

Dokáží teď Australané ještě prokopnout?

22.

A Bernard Foley prokopává háčko, 10:3 pro Austrálii!

Šídlo

Zadák Anglie Mike Brown (číslo 15) je skvělý hráč, v prvním zápase proti Fidži položil dvě pětky a byl vyhlášen mužem zápasu. Proti Walesu ale zavinili situaci, po níž velšská hvězda Dan Biggar rozhodla z trestného kopu zápas. A teď se bohužel podepsal i pod pětku Australanů. Na začátku akce, z níž Walllabies položili, byla jeho chyba, kdy se mu nepovedlo zpracovat míč, Australané získali výhodu a výsledkem bylo pět bodů. Foleyho akce byla ale skvělá.
V Londýně začíná být trochu dusno...

23.

May už vběhl do 22ky, ale hostující beci jej parádně složili

24.

Série kopů z obou stran končí autem pro Angličany na jejich polovině.

25.

Angličané udrželi míč, ale následný nákop nedokázal v těžké pozici May zpracovat

26.

Takže mlýn pro hosty

27.

Mlýn vinou Angličanů zbortil, kop pro Australany. Ti získávají metry nákopem do autu

32.

Austrálii se nákop moc nepovedl, ale nakonec získala míč pro sebe. Anglie je ale zastavuje hodně vysoko na hřišti

Šídlo

Australané skvěle brání. Za půl hodiny v podstatě nepustili Angličany do své dvaadvacítky. Navíc hrají bez chyb a faulů, takže domácí nemohou spoléhat ani na trestné kopy.

35.

Položil teď Foley další pětku, nebo ne? Volá se videorozhodčí

36.

Rozhodčí potvrzuje, o předhoz nešlo, pětka platí! Foley navíc potvrzuje i prokopem, takže dalších sedm bodů pro Wallabies a anglické naděje teď hodně klesly.

Bernard Foley pokládá první pětku zápasu
Bernard Foley pokládá první pětku zápasu | Foto: Reuters
37.

Angličané chybovali a Australané nakopávají balon hluboko na jejich polovinu

Šídlo

A Anglie je už ve velkých problémech. Šestadvacetiletý Australan Bernard Foley s číslem 10 hraje skvělý zápas, úplně prozatím vymazal anglickou desítku Farrella. 3 body Anglie za 37 minut znamená, že se v druhé půli bude muset stát zázrak. Ale zas by se na ně dlouho vzpomínalo.

39.

Austrálie se opět hrnula do útoku, ale došlo tam k faulu Hoopera, takže přichází o míč

40.

Čas první půle vypršel, ale Anglie útočí, a tak se hraje dál

Poločas

V tuhle chvíli se míč ocitl v autu a první půle končí. Anglie po poločase prohrává 3:17 a je hodně blízko k tomu, aby na domácím turnaji skončila ještě před branami play off.

Smutní Angličané
Smutní Angličané | Foto: Reuters

Poločasová přestávka se pomalu chýlí ke konci, ale ještě pár minut máme, takže se můžete podívat na fotogalerii z odpoledních zápasů ve skupině B

41.

Začíná druhý poločas, Austrálie vykopává

42.

Australané zahráli do autu a Anglie (Youngs) může vhazovat

43.

Wallabies se na krátko zmocnili míče, ale už se zase chtějí drát dopředu domácí.

43.

Angličané po nákopu přišlo o míč před dvaadvacítkou soupeře

44.

Z mlýna nakonec získali míč Angličané

45.

Hostující beci složili Browna, ten neuvolnil míč, a tím pádem o něj Anglie přichází

46.

Austrálie útočí po levém křídle, ale do 22ky se nemohou prodrat

46.

Navíc teď se povedl Wallabies nákop. Někdo z domácích jej totiž tečoval, a tak zůstanou Australané u míče

Šídlo

50. minuta, rozdíl 17 bodů, Anglie za celý zápas 3 body a žádná výraznější akce. Tohle vypadá dost jasně. Brazilci loni na MS ve fotbale něco podobného zažili s Němci - ale aspoň v semifinále...

51.

Teď má ale po napadení ze strany Austrálie šanci zahrát trestný kop Anglie.

51.

Místo pokusu o tři body ale raději nakopávají na metry. Je to jednoznačné, pokud chtějí se zápasem něco udělat, musí co nejdřív zaznamenat pětku s prokopem.

52.

už už to vypadalo, že Anglie rychlým přenesením konečně dostane šanci skórovat, ale jeden z hostů jim vypíchl poslední přihrávku. Přesto ale Albion zůstává u míče

52.

Bude se ale ještě zkoumat video, jestli nedošlo k faulu na Foleyho. kdo jiný také mohl přerušit tuhle klíčovou akci Anglie

53.

Rozhodčí ale nakonec usoudili, že o faul na Foleyho nešlo, a tak Anglie pokračuje v útoku

54.

Anglie nemohla vymlít balon, ale naštěstí pro ně se bude opakovat vhazování. To se děje přesně na 22 metrové lajně

Šídlo

Znovu: Australané naprosto skvěle brání. A protože nedělají chyby, museli by Angličané položit minimálně dvě pětky. Zatím se k tomu ani nepřiblížili. Ani náznakem.

55.

Hra se přelévá zleva do prava, Angličané neustále útočí a te´d se dokonce dostali do výhody

56.

A Angličané se dočkali! Míč se po několika rychlých přihrávkách dostal z levé strany na pravou a Watson proběhl přes Foleyho až za brankovou čáru!

57.

Následně Farrell z těžkého úhlu prokopává a Anglie snižuje na 10:20!

Šídlo

Jako obvykle, český novinář má vždy jasno, takže Anglie vzápětí položila pětku a stále žije. 10 bodů, 20 minut do konce. Skočte si do ledničky pro pivo, tohle bude ještě velké.

59.

Austrálie útočí, jen bránit zdá se už nemusí stačit.

60.

A Angličané za bouřlivého nadšení tribun získávají míč.

60.

Proletělo několik kopů sem a tam, ale nakonec se s míčem na zemi ocitli na polovině soupeře Wallabies

61.

Další série kopů končí v autu nedaleko 22lajny Austrálie.

62.

Australané znervózněli, aut získávají domácí a hrnou se do útoku

62.

Jenže po skládce jeden z Angličanů neuvolnil míč a Austrálie zahrává trestný kop. Ovšem z velké dálky, a tak jen nakopává na zisk území

63.

Austrálie útočí zleva zprava, Anglie teď musí hlavně myslet na to, aby neinkasovala, to už by bylo fatální

64.

Po chybě v útoku se musí Austrálie úprkem vracet a nakonec zastavuje útok domácích jen za cenu trestného kopu

65.

Farrel opět trefuje háčko a už je to jen o sedm bodů. Tedy o jednu prokopnutou pětku!

Šídlo

Teď je Anglie přesně ve stejné situaci jako Wales před týdnem. 15 minut do konce a domácí zatím prohrávají o sedm bodů. To znamená jednu pětku, "potvrzení" za dva body - a je tu remíza. (Pokud Wallabies neskórují také.) Wales před týdnem zvládl vyhrát.

67.

Austrálie útočí kolem 22tkové linie, Anglie se za zpěvu fanoušků snaží získat míč

71.

Byla tam teď hodně ostrá skládka ze strany Anglie, volá se rozhodčí. Hooper byl podle všeho atakován Burgessem na krk

71.

Současně se ale ještě řeší zákrok Farrella.

71.

A nejlepší hráč domácích dostává za útok na hráče bez míče žlutou kartu. Farrell musí na deset minut na trestnou lavici. To je velké oslabení pro domácí. Burgess vyvázl bez trestu.

Owen Farrell
Owen Farrell | Foto: Reuters
72.

Foley navíc následně nařízený trestný kop proměňuje a Austrálie vede opět o deset bodů. Tohle je už pro domácí hodně špatné

Šídlo

Myslím, že je hotovo. Žlutá karta pro Farrella znamená vyloučení na 10 minut, tedy do konce zápasu. Navíc jde ven nejlepší anglický kopáč. Tohle se už uhrát nejspíš nedá. Austrálie vede o 10 bodů, 9 minut do konce. Sbohem, Anglie.

74.

Austrálie je po minutách váhání zase na koni a teď kontroluje hru nad oslabeným a demoralizovanými Angličany.

75.

Angličané chybovali ve mlýně a sudí nařizuje trestný kop. Kdo jiný jej mohl proměnit než Foley, jenž dnes zaznamenal 26 bodů

76.

Frustrovaní Angličané pokazili další mlýn a vypadá to, že už na zápas rezignovali

78.

Australané už jsou ve dvaadvacítce

79.

Watson získal míč pro domácí a vyvezl jej až na půlku, kde byl zastaven

80.

A ještě jeden hřebíček do anglické rakve. Giteau zaznamenává po rychlém útoku na pravém křídle pětku na konec.

81.

A následně ještě Foley prokopává.

Foleyho prokopnutí bylo to poslední, co se dnes večer událo. Austrálie vítězí nad Anglií 34:13 a mají jisté čtvrtfinále stejně jako Wales. Naopak domácí Anglie už mezi osm nejlepších týmů postoupit nemůže.

Chris Robshaw
Chris Robshaw | Foto: Reuters
Šídlo

Tohle už je prostě ponižující, něco jako těch 1:7 Brazilců s Němci. Mimochodem, tímhle výkonem Australané dokázali, že budou na turnaji jedním z hlavních favoritů na titul.

Šídlo

A to je všechno. Angličané si postup prohráli minulý týden s Walesem. Kapitán Anglie Chris Robshaw byl poslední čtyři roky skvělým vůdcem svého týmu. Nakonec ho dovedl k největšímu krachu v historii anglického ragby. God Save the Queen. A dobrou noc.

Dobrou noc přejeme i z redakce Aktuálně.cz a u některého z příštích zápasů MS se těším na shledanou.