MS: Zlatý hattrick v obřím slalomu pro Ligetyho, Krýzl 23.

14. 2. 2015 0:11
Mistrem světa v obřím slalomu se stal v Beaver Creeku po fantastické druhé jízdě Američan Ted Ligety a jako první lyžař v historii získal třetí titul za sebou v jedné disciplíně.
Ted Ligety má důvod k úsměvům.
Ted Ligety má důvod k úsměvům. | Foto: Reuters

Beaver Creek - Mistrem světa v obřím slalomu se stal v Beaver Creeku po fantastické druhé jízdě Američan Ted Ligety a jako první lyžař v historii získal třetí titul za sebou v jedné disciplíně. Druhý skončil se ztrátou 45 setin Rakušan Marcel Hirscher, třetí místo patří Alexisi Pinturaultovi z Francie. Český lyžař Kryštof Krýzl obsadil třiadvacáté místo.

Ligety prokázal, že je mistrem středního oblouku, byť se mu první kolo tolik nevydařilo. Po polovině závodu byl pátý se ztrátou 24 setin na Hirschera, ale finálová jízda byla v jeho podání profesorský výkon. Agresivní, ale přesná jízda byla nejrychlejší ze všech závodníků o více než půl sekundy a přinesla mu sedmou medaili z mistrovství světa, z toho pátou zlatou.

Hirscher, vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru, byl po prvním kole nejrychlejší, ale celkově na Ligetyho nestačil. Američan mu nadělil v druhém kole 69 setin a Rakušan se tak musel spokojit po výhře v kombinaci se stříbrnou medailí, kterou obhájil ze šampionátu ve Schladmingu před dvěma lety. Hirscherovou hlavní trati bude v neděli slalom.

Pinturault měl být hlavním favoritem nedělní kombinace, ale svou vůbec první medaili z mistrovství světa vybojoval až dnes. Před dvěma lety ve Schladmingu byl v obřím slalomu pátý, stejně jako v kombinaci v Beaver Creeku. Bronzovou medaili v obřím slalomu ale vybojoval na olympijských hrách loni v Soči.

Krýzl si po prvním kole vyjel výhodnou třiadvacátou příčku se ztrátou 2,32 sekundy, ale ve finálové jízdě se zlepšit nedokázal, byť chtěl útočit na dvacítku. Dobře jel zejména v horní pasáži trati, ale už na druhém mezičasu začal ztrácet a jeho rychlosti neprospěla ani jízda na jistotu ve spodní části.

Druhý český závodník na startu Martin Vráblík byl po prvním kole šestatřicátý, v druhé části závodu své účinkování ukončil po chybě ještě před cílem a nebyl klasifikován.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku:

Muži - obří slalom: 1. Ligety (USA) 2:34,16 (1:15,42+1:18,74), 2. Hirscher (Rak.) -0,45 (1:15,18+1:19,43), 3. Pinturault (Fr.) -0,88 (1:15,41+1:19,63), 4. Neureuther (Něm.) -1,10 (1:15,41+1:19,85), 5. Olsson (Švéd.) -1,23 (1:15,66+1:19,73), 6. Nani (It.) -1,41 (1:15,36+1:20,21), 7. Muffat-Jeandet (Fr.) -1,55 (1:16,00+1:19,71), 8. Eisath (It.) -1,77 (1:16,64+1:19,29), 9. Jitloff (USA) -1,88 (1:15,79+1:20,25), 10. Schörghofer (Rak.) -2,12 (1:15,85+1:20,43), ...23. Krýzl -3,85 (1:17,50+1:20,51), Vráblík (oba ČR) nedokončil 2. kolo.