reklama

Muhammadová zlepšila letitý světový rekord na 400 m překážek

Dalilah Muhammadová na MS v atletice 2017 Dalilah Muhammadová na MS v atletice 2017 autor: Reuters
Dalilah Muhammadová překonala při atletickém mistrovství USA v Des Moines šestnáct let starý světový rekord Rusky Julije Pečonkinové v běhu na 400 m překážek. Časem 52,20 ho zlepšila o čtrnáct setin.

Devětadvacetiletá olympijská vítězka z Ria de Janeiro navzdory dešti, který americký šampionát provázel, zlepšila své maximum o 44 setin. Skvěle běžely i Sydney McLaughlinová (52,88) a Ashley Spencerová (53,11) a Zuzaně Hejnové, která je v této disciplíně dvojnásobnou mistryní světa, se v letošních tabulkách hodně vzdálily.

K rekordu Pečonkinové se dlouho nikdo nedokázal přiblížit. Jako o největší kandidátce na jeho překonání se hovořilo o devatenáctileté McLaughlinové, ale o deset let starší Muhammadová ji předběhla a potvrdila, že je po dvou stříbrech připravena získat na podzim v Dauhá konečně zlato.

Nová rekordmanka přitom neměla ideální přípravu na šampionát. Před dvěma týdny v tréninku upadla a utrpěla otřes mozku, ale dala se včas do pořádku. "Jsem v šoku," opakovala, když viděla výsledný čas. Rekord jí prý ale zase tak moc nepřekvapil.

"V tréninku už takhle rychle běhám pravidelně a můj kouč říkal, že není možné, abych ho nepřekonala," řekla Muhammadová. Dodala, že brzy padne i hranice 52 sekund. "Když ne já, tak další holky tady," poukázala na kvalitu amerických překážkářek.

Její výkon zastínil další výsledky posledního dne amerického mistrovství, které bylo kvalifikací pro světový šampionát. Noah Lyles na dvoustovce v posledních padesáti metrech jasně utekl vítězi stovky Christianu Colemanovi a zvítězil za 19,78 o 24 setin. Stejnou trať žen vyhrála Dezerea Bryantová za 22,47.

V běhu na 110 m překážek oplatil Daniel Roberts porážku Grantu Hollowayovi z univerzitního mistrovství v čase 13,23. V tyči dominovala halová mistryně světa Sandi Morrisová výkonem 485 cm a letenku do Dauhá si třetím místem zajistila i sedmatřicetiletá olympijská vítězka z Londýna Jenn Shurová, když zdolala 470 cm.

Mistryně světa Emma Coburnová oslavila už šestý domácí titul na 3000 m překážek v čase 9:25,63. Vytrvalec súdánského původu Lopez Lomong po triumfu na desítce získal double, ale na poloviční trati na mistrovství světa startovat nebude. Čas 13:25,53 totiž znamená, že nesplnil kvalifikační limit.

reklama