Murray na prvním turnaji pod Lendlem suverénně vyhrál

8. 1. 2012 10:30
Šafářová porazila 1. kole v Sydney Srbku Ivanovičovou
Andy Murray
Andy Murray | Foto: Reuters

Brisbane/Sydney/Hobart - Nejvýše nasazený Brit Andy Murray vyhrál tenisový turnaj v Brisbane. Svěřenec osminásobného grandslamového vítěze Ivana Lendla a čtvrtý hráč světového žebříčku porazil ve finále Ukrajince Alexandra Dolgopolova 6:1 a 6:3.

Murray získal od stavu 1:1 devět gamů za sebou, až pak se Dolgopolov vzpamatoval a i přes potíže se zraněnou nohou snížil v druhé sadě na 3:4.

Čtyřiadvacetiletý skotský tenista, kterého nový trenér Lendl stejně jako v sobotním semifinále sledoval z hlediště, nicméně za 66 minut hladce vyhrál i třetí vzájemný zápas a na okruhu ATP vybojoval 22. titul.

Kvitová s Berdychem suverénně vyhráli Hopman Cup
FOTO Po 18 letech Češi opět získali Hopmanův pohár
Hlaváčková s Hradeckou vyhrály v Aucklandu debla

"Byl to první turnaj s mým novým týmem a dopadl výborně. Doufám, že je to začátek úspěšné éry," prohlásil Murray, který by chtěl za tři týdny v Melbourne ukončit bezmála osmdesátileté britské čekání na grandslamový titul.

Lucie Šafářová vstoupila do turnaje v Sydney výhrou 7:6, 6:2 nad bývalou světovou jedničkou Anou Ivanovičovou ze Srbska.

Česká fedcupová vítězka se tak dočkala prvního úspěchu v sezoně, poté co minulý týden podlehla v prvním kole v Brisbane krajance Ivetě Benešové.

Lucie Šafářová
Lucie Šafářová | Foto: Reuters

Pravděpodobně klíčový moment zápasu přišel za stavu 5:5 v tie-breaku prvního setu, kdy Ivanovičová poslala jednoduchou smeč do sítě. Darovala tak setbol Šafářové, která ho využila a poměrně lehce pak získala i druhou sadu.

"Přehrávala jsem si ten úder v hlavě po celý zbytek zápasu. Myslím, že to byl rozhodující okamžik," přiznala čtyřiadvacetiletá Ivanovičová.

Stejně stará Šafářová vítězku Roland Garros z roku 2008 porazila potřetí za sebou a v druhém kole se utká se soupeřkou z Ruska. Její protivnice vzejde z duelu mezi nasazenou šestkou Věrou Zvonarevovou a Světlanou Kuzněcovovou.

Hlavními hvězdami ženské části smíšeného turnaje v Sydney jsou světová jednička Caroline Wozniacká a dvojka Petra Kvitová, jež mají v prvním kole volno. Pokud čerstvá vítězka Hopmanova poháru Kvitová v Sydney získá titul, vystřídá Dánku v čele žebříčku.

Zakopalová nestačila v Hobartu na Rumunku Halepovou

Klára Zakopalová podlehla v prvním kole turnaje v Hobartu Rumunce Simoně Halepové 6:4, 2:6 a 5:7. Jednačtyřicátá hráčka světového žebříčku prohrála třísetový zápas úvodního kola i před týdnem v Brisbane.

Vedle Halepové postoupily do druhého kola ještě dvě další rumunské tenistky Sorana Cirsteaová a Irina-Camelia Beguová.

Neuspěla naopak jejich třetí nasazená krajanka Monica Niculescuová, která hladce podlehla někdejší světové pětce Anně Čakvetadzeové z Ruska.