reklama

"Musíte hrdě stát, nebo byste možná neměli být v této zemi." Trump vítá tresty za klečení při hymně

Ravens Jaguars Ravens Jaguars autor: ČTK
Prezident USA ocenil, že liga amerického fotbalu NFL zakázala hráčům symbolický protest proti policejnímu násilí na menšinách.

Washington - Americký prezident Donald Trump ocenil přístup vedení profesionální ligy amerického fotbalu NFL, která zakázala hráčům poklekávat při státní hymně.

Toto gesto, které Trump v minulosti ostře kritizoval, se v minulé sezoně stalo symbolem protestu proti policejnímu násilí na menšinách. NFL hodlá pokutovat a trestat jakýkoliv projev neúcty při hymně. Pokud hráči nechtějí důstojně stát, mohou místo toho zůstat v šatně.

"Myslím si, že je to dobře. Nemyslím si, že by měli zůstávat v šatně, ale stejně si myslím, že je to dobře," uvedl Trump v televizním pořadu Fox and Friends. "Musíte při národní hymně stát hrdě. Nebo byste neměl hrát, neměl být u toho. A možná byste neměl být v této zemi," doplnil.

Trend poklekání zahájil v září 2016 hráč sanfranciského klubu Colin Kaepernick, od té doby se k němu připojily desítky sportovců. Plánované opatření, které vedení NFL zveřejnilo ve středu, okamžitě kritizovala hráčská asociace. Vadí jí, že s ní tento krok nikdo nekonzultoval.

Hráči NFL podle ní dokazují svůj patriotismus různými způsoby a poklekání při hymně je cestou, jak upozornit na společenské problémy, o které se zajímají. "Není to protest vůči národní hymně," zdůraznila hráčská asociace ve svém prohlášení. Hodlá nové opatření prověřit a je připravena ho napadnout, pokud zjistí jakýkoliv nesoulad s kolektivní smlouvou.

"Nevydržíš stát ani minutu při hymně? Tak táhni jinam." USA dělí spor o hráče amerického fotbalu "Nevydržíš stát ani minutu při hymně? Tak táhni jinam." USA dělí spor o hráče amerického fotbalu Čtěte zde
reklama