reklama

Na jižní pól nepojedu. Nejsem Amundsen, říká horolezec Jaroš před cestou do Antarktidy

Radek Jaroš Radek Jaroš autor: DVTV
Své himalájské dobrodružství začal novoměstský horolezec Radek Jaroš v roce 1994 tehdy neúspěšným pokusem o zdolání Mount Everestu. Kouzlu nejvyšší hory světa však podlehl a při své druhé výpravě do velehor o čtyři roky později se mu podařilo vystoupit na vrchol.

Praha - Přestože na expedici Annapurna v roce 2002 Radek Jaroš utrpěl těžké omrzliny, seriál svých pětadvaceti himalájských expedic v červnu 2014 zdoláním obra K2 úspěšně zakončil. Stal se tak prvním Čechem a teprve patnáctým horolezcem světa, který stanul na všech čtrnácti vrcholech planety bez pomoci výškových nosičů a použití umělého kyslíku. Loni pak vykročil za Korunou světa, tedy na cestu za nejvyššími vrcholy všech kontinentů.

V dalším díle Cest do neznáma se role otočí a hostem bude Radek Jaroš, profesionální horolezec a moderátor. V dalším díle Cest do neznáma se role otočí a hostem bude Radek Jaroš, profesionální horolezec a moderátor.   Přehrajte zde

Máte za sebou už Mount Everest, severoamerickou Denali, kavkazský Elbrus a z letošního října i australskou Kosciuszku. Byl tento poslední výstup stejně obtížný jako na předchozí tři vrcholy?

Nesrovnatelně snazší. Nejprve jsme využili lanovku, abych se mezi listnatými stromy nemusel vyhýbat amatérským lyžařům a snowboardistům. Potom jsme asi po pěti kilometrech dosáhli vrcholu ve výšce 2228 metrů. U protinožců jsem se s maximální spokojeností zdržel od srpna do října, zúčastnil se etapového cyklistického závodu, podíval se do Sydney i do dalších zajímavých míst a v nečekaně dost velké zimě získal další cenné zkušenosti.

Neberete v porovnání s výstupy na himalájské velikány snadné cesty do daleko menších hor jako určitou degradaci?

V žádném případě. Seriál Koruna světa je vlastně pokračováním mých horolezeckých příběhů. Poznávám další kontinenty, setkávám se s jinými lidmi, seznamuji se s dosud neznámým prostředím a často mě překvapují úplně jiné klimatické podmínky. Baví mě i cestování, třeba autem až k Černému moři, a těší mě úžasné zážitky i nové vzácné známosti. V Aljašce to bylo například setkání s párem medvědů grizzly a jejich třemi medvíďaty, od nichž jsem stál sotva dvacet metrů.

V polovině prosince se vydáte do Antarktidy s cílem vystoupit na Mount Vinson vysoký 4892 metrů. Co zatím o této expedici víte?

Moc toho není, ale už vím, že poletíme do Chile, ze Santiaga se přesuneme na americkou základnu a potom malým letadlem k úpatí hory. V našem šestičlenném týmu bude i horský vůdce, který je pro tuto výpravu povinný. Výstup by měl trvat asi deset dní a neměl by být po technické stránce nijak obtížný. A protože blízko je druhá nejvyšší hora Antarktidy, tak není vyloučeno, že se podíváme i na její vrchol. S návratem do Prahy počítáme 5. ledna.

Neuvažoval jste také o cestě k jižnímu pólu?

Uvažoval, ale protože tato cesta by stále milion korun, tak jsem z finančních důvodů od této myšlenky ustoupil. Byla ještě druhá možnost a sice táhnout saně spousty kilometrů po rovině. Jsem však přece horolezec a ne Amundsen. (smích)

Horolezec Holeček dokázal nemožné. Od prvovýstupu stěnou Gasherbrumu ho neodradila ani tragédie Horolezec Holeček dokázal nemožné. Od prvovýstupu stěnou Gasherbrumu ho neodradila ani tragédie Čtěte zde

Vánoce tedy strávíte daleko od domova. Nevadí vám to?

Věřím, že budeme mít dobrou partu a užijeme si je i v neznámém prostředí. Horší je to, že nás čeká polární den, tedy světlo i celou noc. Budu si muset pořídit zvláštní brýle, abych se aspoň trochu vyspal. Jinak jsem moc zvědavý na teplotu. V Austrálii jsem čekal teplo a dočkal se zimy. Teď bych se nezlobil, kdyby to bylo obráceně.

A jaké expedice k dosažení Koruny světa vás ještě čekají?

Africké Kilimandžáro ve výšce 5895 metrů, oceánská Puncak Jaya, která měří 4884 metrů a Aconcagua v Jižní Americe s 6962 metry. Myslím si, že na ně budu potřebovat asi dva roky.

reklama