Na MS v házené Jícha nezbohatne. Dostane 600 korun za den

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 1. 2015 6:00
Finanční poměry v házené se s fotbalem nemohou rovnat. Hvězdný Filip Jícha dostane za den v české reprezentaci 600 korun
Filip Jícha rozhodně nejede na MS do Kataru kvůli penězům
Filip Jícha rozhodně nejede na MS do Kataru kvůli penězům | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Je trochu jinde než většina jeho spoluhráčů. A nejen proto, že na světový šampionát v házené pojede Filip Jícha (32 let) už potřetí, zatímco četní mladíci po jeho boku se v Kataru budou rozhlížet v rolích nováčků.

Filip Jícha je celebritou svého sportu. A nejen na české poměry. V roce 2010 ho vyhlásili nejlepším házenkářem světa, nastupuje za silný THW Kiel, se kterým šestkrát vyhrál bundesligu a dvakrát Ligu mistrů.

Jeho roční příjem se bude v přepočtu pohybovat určitě v řádech milionů korun. Peníze jsou ale opravdu to poslední, co by ho motivovalo před blížícím se šampionátem. "Od svazu dostávám za každý den v reprezentaci 600 korun," usmívá se dvoumetrový obr. Nemá s tím problém, jinak by v národním týmu nebyl.

Brückner rozděloval miliony. Jiný svět

Jen pro srovnání: Připomeňme, jaké sumy si rozdělovali například čeští fotbalisté po bronzovém Euru 2004. Trenér Karel Brückner si sám udělil prémii 15 milionů korun, asistentům Beránkovi, Šilhavému a Stejskalovi určil po 5 milionech.

Nejlepší a nejvytíženější hráči, tedy Milan Baroš, Petr Čech, Tomáš Galásek, Marek Jankulovski, Jan Koller, Pavel Nedvěd, Karel Poborský, Tomáš Rosický a Tomáš Ujfaluši inkasovali každý 7,5 milionu korun. Ostatní pak odstupňovaně méně, nikdo ale neodešel s menší částkou než 2 miliony korun.

Fotbalový šampionát se sice v Kataru bude hrát také, ale až v roce 2022. Teď je na řadě házená. A v ní panují přeci jen trochu jiné poměry. Přinejmenším v té české. A navíc Češi rozhodně nemíří do Kataru s cílem turnaj vyhrát. "Musíme to brát realisticky. Budou tam mnohem silnější týmy, než jsme my. Ale nikomu nedáme zadarmo ani centimetr hřiště," slibuje Jícha.

Ale zpátky k financím. "Na reprezentaci máme ročně celkem k dispozici 10 milionů korun," prozrazuje Aleš Pospíšil, předseda Českého svazu házené.

Pojištění hráčů řeší mezinárodní federace

"Házená prostě není fotbal, my se pohybujeme v úplně jiných dimenzích. A peníze opravdu nejsou ten důvod, proč hráči na šampionát jedou. České barvy na světovém turnaji nebyly osm let, pro naše reprezentanty je to samozřejmě velká příležitost si na takové akci zahrát," říká manažer českého týmu Karel Nocar, který sám sehrál za národní tým 182 zápasů.

A jak je to s pojištěním třeba takového Jíchy, hvězdy první kategorie? "Kdyby se na šampionátu někomu stalo něco vážného, proplatí se to z pojistky, kterou pro tento případ uzavřela IHF, tedy Mezinárodní házenkářská federace," vysvětluje Nocar.

Házenkáři se v průběhu středy přes Dubaj přesouvají do dějiště šampionátu, katarské metropole Dauhá. V pátek je čeká první zápas proti Francii. Ve skupině se potkají i se Švédy, Islandem, Alžířany a týmem Egypta. Jejich cílem je postoupit ze skupiny, to znamená obsadit v ní alespoň čtvrtou pozici.

 

Právě se děje

Další zprávy