Na paralympiádu do Ria pojedou Češi poprvé s jachtou i koněm

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 3. 2016 23:14
Čeští handicapovaní sportovci po vydařeném vystoupení s jedenácti cennými kovy na paralympiádě před čtyřmi lety v Londýně se letos v září vydají do Brazílie opět s reálnými medailovými nadějemi. Především proto, že hned v několika sportovních odvětvích dosáhli loni na mezinárodní scéně velice dobrých výsledků.
České lodě na ME. V Riu budou v jachtingu soutěžit i český paralympionik.
České lodě na ME. V Riu budou v jachtingu soutěžit i český paralympionik. | Foto: Czech Sailing Team, Thom Touw

Praha - Čeští handicapovaní sportovci po vydařeném vystoupení s jedenácti cennými kovy na paralympiádě před čtyřmi lety v Londýně se letos v září vydají do Brazílie opět s reálnými medailovými nadějemi. Především proto, že hned v několika sportovních odvětvích dosáhli loni na mezinárodní scéně velice dobrých výsledků.

"Po organizační stránce je pro nás tato vrcholná akce velice náročná. Naše příprava začala už před půl rokem, kdy jsme se do Ria vydali pro zjištění mnoha důležitých věcí,“ prozrazuje Roman Suda, v současnosti vedoucí přípravného štábu a následně i vedoucí výpravy, v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kolik českých sportovců a v jakých odvětvích by se letošní paralympiády mělo zúčastnit?
Přesný kvalifikovaný odhad je 28 mužů a 14 žen. Může to však být i méně, protože jistou letenku nemá ještě kolem dvou třetin sportovců. Počítáme s účastí v atletice, cyklistice, plavání, lukostřelbě, stolním tenisu, boccii a vůbec poprvé v jachtinku a dresuře. Není vyloučen ani start ve sportovní střelbě.

Jaká cesta vede do Ria?
Úspěšnými výsledky v kvalifikačních soutěžích, umístěním na světovém žebříčku a třeba také i přes divokou kartu. Určitě pojede do Ria pět plavců, zatím nepotvrzený počet atletů i cyklistů, dva stolní tenisté a několik závodníků v menších sportech. Světovým žebříčkem však může ještě dost zahýbat světový šampionát v dráhové cyklistice a také některé další soutěže. Na konečnou nominaci máme čas do června.

Jak řešíte vše, co souvisí s historicky první účastí v jachtinku a dresuře?
V obou soutěžích bude startovat po jednom závodníkovi. Loď a zároveň i člun pro trenéra bude dopraven do Ria z Prahy. A pokud jde o koně, kterého každý startující musí mít svého, povede jeho cesta nejprve do Belgie, odkud budou všichni hřebci z různých evropských zemí poslány speciálním letadlem do Brazílie.

Zmínil jste se také o boccii. Co je to za sport?
Je podobný francouzskému pétanque a určený lidem s těžkým tělesným postižením, kteří jsou s vážnými poruchami hybnosti odkázáni na invalidní vozík. Hráči mají k dispozici kožené červené resp. modré míčky, které se snaží rychle a co nejblíž přiblížit k pevnému bílému míčku. Boccii lze hrát v družstvech i jednotlivcích. Není bez zajímavosti, že před čtyřmi lety v Londýně byla česká dvojice stříbrná.

S jakými nadějeme se do Brazílie vydá letošní česká výprava?
Zase s medailovými, to je samozřejmé. Největší šance máme ve třech tradičních sportech, čili v cyklistice, atletice a plavání, ale třeba i v lukostřelbě, v níž máme mistra světa Drahonínského. Přitom v České republice jsou všichni reprezentanti amatéry.

Jak probíhá příprava na paralympiádu a jaký je její rozpočet?
Přípravu zajišťují svazy mentálně postižených, neslyšících a zrakově postižených sportovců, dále asociace tělesné handicapovaných a federace Spastic Handicap. Výdaje spojené s účastí v Riu hradí Český paralympijský výbor, jehož rozpočet se na tuto akci pohybuje kolem 13 milionů korun. Zatím ještě nevíme, kolik peněz od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy letos obdržíme, ale snad s krytím těchto finančních nákladů problémy nebudou.

 

Právě se děje

Další zprávy