reklama

Na peníze pro lyžařské mistrovství si posvítí NKÚ

Stavby se kvůli sporům zpožďují

Liberec/Brno - Využití státních peněz na uspořádání lyžařského mistrovství světa v Liberci začne podle informací deníku Aktuálně.cz nově prověřovat i Nejvyšší kontrolní úřad.

Ten bude kontrolovat jak ministerstvo školství, tak magistrát v Liberci i tamní Technickou univerzitu.

Akci už odsouhlasilo vedení kontrolního úřadu, zahájena bude v říjnu letošního roku, závěrečná zpráva by měla být předložena v srpnu příštího roku. Vyplývá to z nového věstníku schválený kontrolních akcí na tento rok.

Mistrovství se dostalo do centra pozornosti médií minulý týden. Rozhořel se totiž spor mezi šéfem organizačního výboru Romanem Kumpoštem a ministerstvem školství - o peníze a o posty ve výboru.

Jiří Kittner Primátor města Liberec - Jiří Kittner - online z radnice. Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ministerstvo Kumpošta kritizuje, že nedokázal udržet rozpočet v původních mezích a že je s penězi na šampionát nakládáno nehospodárně. Aby poskytlo další dotace, chce získat ve výboru větší vliv a do jeho čela jako záruku efektivního využití peněz postavit Kateřinu Neumannovou.

Kumpošt kritiku odmítá s tím, že všechna výběrová řízení organizuje magistrát města Liberec a organizační výbor na investice má vliv pouze poradní - tedy co stavět, ne za kolik.

Kateřina Neumannová se zlatou medailí Bude nad penězi dohlížet i Kateřina Neumannová? Foto: Reuters

Stavba areálu se zpožďuje

Ministerstvo tak zatím odmítá dát novou dotaci, což má podle organizátorů ale už dopad na probíhající stavbu areálu.

"Ministerstvo má do vlády dodat materiál s konkrétními údaji, na co peníze půjdou, a ta ho pak má schválit. Poslali jsme proto na úřad rozpis, aby to mohli dát dohromady a vláda schválit. Nic se nestalo a nám tak hrozí velké zpoždění," varuje současný předseda organizačního výboru Roman Kumpošt.

Podle něj je ohrožena především dostavba závodiště na Ještědu. Skokani na něm mají mít testovací soutěž již v únoru příštího roku - a tou dobou má být vše funkční, jakoby už běželo mistrovství.

"Jde o infrastrukturu, příjezdové cesty, umělé osvětlení nebo i hlavní tribunu pro diváky," řekl Kumpošt, podle nějž je skluz již několikatýdenní.

Primátor města Liberce Jiří Kittner včera deníku Aktuálně.cz potvrdil, že veškeré účtování jde přes jeho úřad. "Jakékoli kontrole se nebráním," uvedl. "Ale hlavně by mělo zaznít, kde konkrétně je nakládáno s prostředky nehospodárně. Já si stojím za tím, že jsme je vynaložili všechny dobře. Ale na nekonkrétní obvinění je těžké reagovat," řekl Kittner.

reklama