reklama

Na postup do Ria máme pořad šanci, věří po úvodní porážce Welsch

Jiří Weslch. Jiří Weslch. autor: Milan Kammermayer
Ani porážka v úvodním zápase olympijské kvalifikace s Lotyšskem nebere českým basketbalistům naději na vysněný postup do Ria. "Kdo chce postoupit, musí porazit ten nejlepší tým. Pokud to chceme zvládnout my, je jedno, jestli porazíme Srbsko ve finále nebo v semifinále," domnívá se kapitán Jiří Welsch.

Bělehrad - Podle kapitána českých basketbalistů Jiřího Welsche porážka 59:71 s Lotyšskem nemění nic na šanci na postup na olympijské hry. Stále totiž platí, že do Ria de Janeiro postoupí jen ten tým, který porazí domácí Srbsko. A je jedno, zda to bude ve finále, nebo už v semifinále.

Všechno rozhodne duel se Srbskem

"Samozřejmě jsme chtěli proti Lotyšsku vyhrát, ale teoreticky se pro nás v podstatě nic nemění. Na tomhle turnaji se hraje jenom o jednu cenu a tou je postup na olympijské hry. Kdo chce postoupit, musí porazit ten nejlepší tým. Pokud to chceme zvládnout my, je jedno, jestli porazíme Srbsko ve finále nebo v semifinále. Ale nejdřív je na řadě Japonsko," řekl Welsch po úterním utkání českým novinářům.

Podobně jako většina českého týmu byl frustrovaný přísností rozhodčích. Svůj hněv dal najevo i při hře, kdy vzteky praštil do polstrování koše, za což dostal technickou chybu.

"Já nevím, za co jsem ji dostal. Udělal jsem předtím chybu a sport je emotivní hra. Neřekl jsem sudímu jedno jediné slovo. Mám právo být naštvaný sám na sebe. To bouchnutí nemá s rozhodčím nic společného," uvedl Welsch. K rozhodčím se více vyjadřovat nechtěl, připustil však, že přispěli k tomu, že se do hry pořádně nedostala česká hvězda Jan Veselý.

I Satoranského naštvali rozhodčí

Podobně to viděl i rozehrávač Tomáš Satoranský, který byl k rozhodčím konkrétnější. "Ve čtvrté čtvrtině nám začali pískat neuvěřitelné fauly a nechali vyhodit našeho nejlepšího hráče. Tam jsme začali být hodně frustrovaní, což nám nepomohlo. Rozhodčí nechali jít Lotyše přes nás," řekl Satoranský, který v utkání zaznamenal osm asistencí.

Welsch alespoň ocenil to, jakou podporu měl tým v hledišti Kombank Areny, kam dorazilo zhruba 500 českých fanoušků. "Díky patří všem lidem, co přišli. Při prvním zápase Lotyšska s Japonskem ta prázdná hala vypadala v televizi docela hrůzostrašně. Vím, že například moji rodiče absolvovali cestu autobusem celou noc z pondělí na úterý. Nejen jim, ale všem patří dík. Doufám, že s námi zůstanou dál," uvedl český kapitán.

reklama