reklama

Djokovič obývá jinou planetu, jako Messi. Laťka mezi muži nebyla nikdy tak vysoko

Novak Djokovič. Novak Djokovič. autor: Reuters
Novak Djokovič na Australian Open potvrdil svou totální dominanci, kterou udivoval tenisový svět v celém minulém roce, a získal už jedenáctý grandslamový titul.

Melbourne - Novak Djokovič na Australian Open potvrdil svou totální dominanci, kterou udivoval tenisový svět v celém minulém roce a získal už jedenáctý grandslamový titul. Srb je stále pevně usazen na trůnu a konkurence včetně členů někdejší "velké čtyřky" Rogera Federera, Andy Murrayho a Rafaela Nadala je vůči jeho nadvládě naprosto bezmocná.

The Big Four už neexistuje. Teď je tu The Big One. Djokovič přeskočil své rivaly o parník a nenechává nikoho na pochybách, že právě on má velkou šanci stát se vůbec nejlepším tenistou všech dob. V osmadvaceti letech ztrácí na vedoucí postavení Federera už jen šest grandslamových titulů.

Pokud mu forma vydrží, může rekordní zápis legendárního Švýcara atakovat už v příštím roce. Na posledních osmi grandslamech byl Djokovič pokaždé minimálně v semifinále, pětkrát získal titul a pětkrát v řadě hrál finále.

Nejpozoruhodnější sportovec světa?

Jeho vítěznou sérii přerušil jen Stan Wawrinka na loňském French Open. Šestým triumfem v Melbourne vyrovnal rekord Australana Roye Emersona.

"Laťka v mužském tenise nebyla nikdy tak vysoko, jako je nyní," vyřkl odvážnou myšlenku v rozhovoru pro BBC bývalý britský tenista Andrew Castle. A Djokoviče přirovnal k Lionelu Messimu. Stejně jako argentinský fotbalista prý srbský šampion obývá jinou planetu než ostatní.

"Nemůžu věřit svým očím, Novak Djokovič bezpochyby směřuje k tomu, aby byl největším hráčem historie, a to je opravdu něco, zvlášť v konkurenci této silné generace," uvedl Castle.

"Nemůžu si vybavit, jaký sportovec by byl momentálně v rámci celého světa tak významný. Je tu Lionel Messi a jeho Zlatý míč a Serena Williamsová s jednadvaceti grandslamovými tituly. Přesto asi nevidím nikoho tak pozoruhodného, jako je Djokovič. To je prostě úžasné," dodal britský expert.

Wilander: Federer neměl tak silnou konkurenci

Švédská tenisová legenda Mats Wilander s ním ve všem souhlasí. Djokovič má našlápnuto k překonání všech dostupných rekordů. Jediným grandslamem, kde zatím neuspěl, je Roland Garros. Podle Wilandera to letos takřka jistě změní a v Paříži nebude mít konkurenci.

"Na startu roku 2015 si spousta lidí myslela, že Novak vyhraje všechny čtyři majory. Byl jsem mezi nimi, a myslím si to i na startu dalšího roku. Loni šanci propásl, to ho bude ještě víc motivovat. Jestli vyhraje Austrálii, dokáže to. Roland Garros si tentokrát utéct zcela jistě nenechá,“ prohlásil sedminásobný grandslamový šampion ještě před startem Australian Open.

"Uvědomte si, že to vše dokázal a dokazuje v jedné z nejlepších ér v dějinách tenisu. Když se totéž, tedy zisk tří grandslamů v roce, dařilo Federerovi, tak hráči jako Djokovič nebo Murray ještě nebyli na vrcholu,“ naznačil Wilander, že Švýcar ve své nejlepší éře nečelil tak silným soupeřům.

Lloyd: Djokovič už prakticky nechybuje

Rodáka z Bělehradu velebí také bývalý finalista australského grandslamu John Lloyd. Ten oceňuje především fakt, že Djokovič neusíná na vavřínech a i přes svou dominanci stále hru vylepšuje. Rozšiřují se tak výkonnostní nůžky mezi ním a zbytkem světa.

"On už prakticky nechybuje. Vždycky to byl skvělý obranář, ale teď vypadá, že je schopen bránit, ale zároveň soupeři ublížit. Zlepšil všechno. Servis, je lepší na síti, tam mu hodně pomohl trenér Boris Becker. A jeho instinkty jsou teď o dost agresivnější než dřív," poznamenal Lloyd pro BBC.

Srb měl skvělou sezonu už v roce 2011, když vyhrál 43 zápasů v řadě a rovněž pozvedl nad hlavu tři grandslamové trofeje. Ovšem jeho statistiky v roce 2015 byly ještě úžasnější. Vyhrál 82 z 88 zápasů. A na největších turnajích pravidelně porážel Federera, Murrayho i Nadala. Ve všech velkých rivalitách už na vítězné zápasy vede.

Federer trpí pochybami, zda Djokoviče může porazit

V otevřené éře se stal teprve třetím tenistou, který dokázal hrát finále na všech grandslamech v jednom kalendářním roce. "On si prostě momentálně nepřipouští, že by mohl být poražen. Jeho sebevědomí je na nejvyšší možné úrovni," dodal John Lloyd.

Někdo ze soupeřů může mít skvělý den, kdy se mu daří úplně všechno. Tak jako Wawrinka ve finále French Open 2015. Ovšem takové úspěchy proti Djokovičově strojové hře budou podle Lloyda čím dál ojedinělejší.

"Může se stát, že ho čas od času někdo překvapí. Ale obecně, Djokovič má jistou auru, která mu dává vždy pár fiftýnů navíc, dokonce i proti Federerovi. Ani on už ho nějakou dobu neporazil, Roger to ví a ví to i Novak. Co se týče Federera, nikdy to nemůžete říct úplně naplno, ale garantuji vám, že trpí velkými pochybami, zda ještě někdy může Djokoviče porazit," uzavřel Lloyd.

reklama