reklama

Naděje na olympiádu v Praze v roce 2016 padla

Tak by mohl vypadat olympijský areál Tak by mohl vypadat olympijský areál autor: Aktuálně.cz
Přednost mají Chicago, Tokio, Madrid a Rio de Janeiro

Atény - Mezinárodní olympijský výbor vyhlásil v Aténách seznam kandidátských měst pro konání letní olympiády v roce 2016. Praha mezi nimi není.

Přednost dostaly americké Chicago, španělský Madrid, japonské Tokio a brazilské Rio de Janeiro. Stejně jako česká metropole pak neuspěly katarské Dauhá a ázerbájdžánské Baku.

"Všechny nabídky měly vysoký standard," pochválil po oznámení verdiktu šéf MOV Jacques Rogge.

Technická komise výboru, která nabídky hodnotila, označila za nejlepší tu tokijskou, druhá nejlepší podle ní byla nabídka Madridu.

Největší spor se vedl o katarské Dauhá, které technická komise dala spolu s Chicagem na třetí místo. Podle některých členů exekutivy MOV, kteří rozhodovali, je půlmilionové město příliš malé, nakonec však zřejmě rozhodlo tamní počasí, kvůli němuž by se olympiáda konala až v říjnu.

Byla to zkouška, říká Praha

Praha už dříve oznámila, že se o hry v roce 2016 uchází spíš na zkoušku. Soustředit se chce na zisk pořadatelství pro rok 2020, případně 2024.

"Jsem realista a šance, že se Praha stane v roce 2016 olympijským městem, je téměř nulová," řekl už dříve ředitel společnosti Praha olympijská Tomáš Petera, podle kterého bylo pro české hlavní město nevýhodné například to, že v roce 2012 bude letní hry pořádat Londýn.

Jak bude vypadat olympijská Praha? Jak bude vypadat olympijská Praha? Prohlédněte zde

Také podle organizace Around the Rings, která před výběrem kandidátů pravidelně hodnotí šance měst, byly naděje Prahy minimální. Favority byly Chicago a Rio de Janeiro, černým koněm katarské Dauhá, protože v této oblasti se olympiáda dosud nekonala.

Pokud by Praha uspěla, musela by mimo jiné zaplatit kandidátský poplatek 500 tisíc dolarů (zhruba 8 milionů korun). Dosud sdružení Praha olympijská utratilo za přípravu her podle Tomáše Petery asi 60 milionů korun, což je méně, než kolik na přípravy zatím dali ostatní uchazeči.

Čtyři vybraná města nyní budou muset zpracovat detailní olympijský projekt a pozvat na návštěvu členy hodnotící komise.

O pořadateli letní olympiády v roce 2016 se definitivně rozhodne na kongresu MOV v říjnu příštího roku.

Čtěte také:

  • Praha dala na olympiádu 14 milionů. Šetříme, tvrdí
  • Ústavní soud zamítl stížnost za olympijskou petici
  • reklama