reklama

Najde se nový Konečný? Silní Češi míří na juniorské ME

Čeští boxeři na lednovém kempu v Děčíně (zprava Marek Andrýsek, Viktor Agateljan) Čeští boxeři na lednovém kempu v Děčíně (zprava Marek Andrýsek, Viktor Agateljan) autor: Stanislav Škoda - Česká boxerská asociace (ČBA)
Dnes startuje v Rotterdamu juniorský šampionát amatérského boxu, česká výprava je nejsilnější za poslední roky.

Praha – Česká juniorská boxerská reprezentace vyrazila směr Rotterdam. Ne snad kvůli krásám tohoto největšího evropského přístavu a druhého největšího města země tulipánů, ale kvůli vlastnímu vrcholu sezóny – nabitému juniorskému ME, které se zde uskuteční ode dneška do příští neděle.

Česká republika vysílá na šampionát velmi silnou sedmičlennou výpravu: Erik Agateljan (váha do 56 kg), Petr Masorsič (do 60 kg), Mario Wiedermann (64 kg), Jakub Korbel (69 kg), Marek Andrýsek (75 kg), Marek Vaněček (81 kg), Martin Novák (91 kg).

Mladí talenti ladili formu celé léto pod vedení dua reprezentačních trenérů Vasila Larionova a Jiřího Kotiby, závěrečnou fázi pak absolvovali na společném soustředění v Borovicích u Mnichova Hradiště. Právě po něm promluvil kouč Larionov o jejím průběhu a ambicích.

Pane Larionove, Jak se vám povedla příprava?

Kvůli školní docházce jsme sice začali později, než jsme chtěli, na druhou stranu se nám ale poslední měsíc a půl opravdu povedl. Všichni kluci jsou zdraví a zúčastnili se všeho, co jsme naplánovali. Nabrali takovou fyzickou formu, jakou jsme si představovali, že by měli mít. Teď záleží jak ukážou svůj charakter a bojovnost.

Dostali se do výpravy všichni bijci, které jste měli v hledáčku?

V kategorii do 69 kilogramů jsme vystřídali Jakuba Korbela za Artura Dautiho, který si dva měsíce zpátky těžce zranil ruku. Pro Jakuba, který bude juniorem ještě příští rok, je to tak skvělá příležitost jak nasbírat zkušenosti na vrcholném turnaji pro další sezónu (Korbel prohrál v přímém souboji s Mario Wiedermanem o váhu do 64 kg ve finále českého juniorského šampionátu až na pomocné body, pozn. redakce).

Co nováček v reprezentaci Marek Vaněček?

Zajímavý kluk, má v sobě boxerskou inteligenci, dokáže se podívat a adekvátně rozhodnout, co udělat v dané konkrétní situaci. Tohle je hodně důležité, něco, co se nedá natrénovat, ale co musíte mít v sobě. Škoda jen, že má málo zápasů, okolo pětadvaceti, a jen dva mezinárodní turnaje. Ale třeba překvapí, je to nadějný boxer.

Kdo vás v přípravě nejvíce zaujal?

Určitě Mario Wiedermann, který dorazil skvěle “lehkoatleticky” připravený, chybí mu jen trochu hrubé síly, ale mile mne překvapil, jak tvrdě makal. Ale všichni se podle svých možností připravovali na sto procent. Výsledkově se vedlo Eriku Agateljanovi, jeden silně obsazený mezinárodní turnaj vyhrál, Petr Masorsič se na něm dostal do finále.

Celkově jsou kluci hodně vyrovnaní, takhle silnou, početnou výpravu, jsme dlouho nesestavili, možná takových pět, šest let. Jaké správné rozhodnutí se ukázalo to, že se kluci připravovali s muži, takže mladí viděli v akci při tréninku Zdeňka Chládka nebo Roberta Bilíka, mohli se s nimi porovnávat, spárovali, pracovali ve dvojicích, to jim určitě může dále pomoct.

Marek Andrýsek bude boxovat o váhu výše než dosud, jak mu přesun sedí?

Marek se s rodiči rozhodl zabrat letos více ve škole, což se trošku projevilo na fyzické přípravě. I tak by se ale v šedesát devítce trápil, o váhu výše se cítí silný a v pohodě. Se svými zkušenostmi, může udělat skvělý výsledek ( mimo jiné se minulý rok na MS juniorů se probil až do osmifinále, pozn. redakce). Je to teď na něm, je trochu nervák, musíme ho v ringu brzdit (smích).

Má přes sto zápasů, stejně tak i Agateljan a Wiedermann, všichni tři za sebou mají evropské i světové šampionáty v nižších věkových kategoriích, takže jsem to hodně zkušení kluci. Jak jsem řekl, máme tu k dispozici hodně silnou generaci, uvidíme, jak se to ukáže v ringu. Škoda jen, že nemohli naplno trénovat celý rok, měli by ještě více turnajů a byli ještě klidnější a otrkanější.

reklama