reklama

Náklady na olympiádu v Soči vystřelily k bilionu korun

Olympijské hry v roce 2014 by měly přijít na 889 miliard korun

Moskva - Náklady na zimní olympijské hry v roce 2014 v Soči na jihu Ruska se raketově vyšplhaly na 1400 miliard rublů (téměř 889 miliard korun) a radikálně překročily původní předpoklady.

Projekt, do nějž se osobně zapojil i premiér Vladimir Putin, by se podle listu Vedomosti mohl ukázat jako nerentabilní pro soukromé investice.

Původně se počítalo s náklady na hry ve výši 32 miliard korun, navíc ruská vláda na podporu projektu vyčlenila dalších 250 miliard korun, které hodlala investovat do celkového rozvoje sportu a turistiky v Krasnodarské oblasti.

Čtěte také:

Kvitová bude hrát olympijský mix se Štěpánkem
Očista začala. Šéf olympioniků Jirásek končí po Londýnu

Skupina Interros, vedená miliardářem Vladimirem Potaninem, která staví lyžařské středisko Roza Chutor, zvýšila svoje náklady bezmála desetkrát. V roce 2006 je odhadovala na 250 milionů dolarů, dnes již dosahují 2,3 miliardy dolarů.

Podle společnosti požádal Mezinárodní olympijský výbor o výstavbu bytů pro paralympioniky, což je velmi nákladné, napsaly Vedomosti. Skupina Interros byla donucena vynaložit více peněz i na zajištění bezpečnosti sportovišť a na stavbu dalších sjezdovek pro tréninky.

Výdaje na stavbu olympijských objektů v Soči překročil také miliardář Oleg Děripaska. Oproti předpokládaným 400 milionům dolarů se už vynaložilo 1,36 miliardy dolarů.

Investoři se obávají o svoje zisky a žádají kompenzace od státu. Náměstek ministra pro regionální rozvoj Jurij Rejlian uvedl, že vláda je připravena pomoci investorům, ale diskrétně. Pomoc od státu mohou dostat jen ti, kdo investovali do objektů pro olympijské hry, a ne ti, kdo zahájili svoje projekty ještě předtím, než jihoruské město olympiádu získalo.

reklama