reklama

Napjatý boj o Singapur bolí. Kvitová je jasná, Šafářová válčí i s Plíškovou

Lucie Šafářová se vrací po nepříjemné nemoci. Dosáhne na Turnaj mistryň? Lucie Šafářová se vrací po nepříjemné nemoci. Dosáhne na Turnaj mistryň? autor: ČTK
Kvalifikace na Turnaj mistryň je letos extrémně vyrovnaná a extrémně náročná. Ve hře jsou stále teoreticky všechny tři české tenistky. Petra Kvitová už je jednou nohou v Singapuru, Lucie Šafářová musí hájit svou pozici a Karolíně Plíškové by pomohl malý zázrak.

Praha - Oficiálně potvrzené to ještě není, nicméně jiná varianta by byla jen shodou několika nepravděpodobných náhod a podivností. Petra Kvitová si popáté v kariéře zahraje prestižní Turnaj mistryň pro osm nejlepších tenistek sezony.

Česká jednička figuruje v žebříčku Road to Singapore na čtvrtém místě, hned za už jistě postupujícími Marií Šarapovovou, Simonou Halepovou a Garbine Muguruzaovou. Nicméně boj o Turnaj mistryň je v letošní sezoně extrémně vyrovnaný a extrémně náročný.

Kvitová má náskok na osmé místo poměrně luxusní, pozici navíc ještě může vylepšit příští týden na Kremlin Cupu v Moskvě. I kdyby tam ale vypadla v prvním kole, nezdá se být reálné, aby hned pět tenistek na menších turnajích posbíralo tolik bodů, že by rodačku z Bílovce v pořadí předstihlo.

O čtyři místa bojuje osm hráček

Ještě před měsícem čeští fanoušci živili reálnou naději na nevídaný historický úspěch.  Kromě Kvitové byly mezi vyvolenou osmičkou další dvě české hráčky, Lucie Šafářová a Karolína Plíšková. Jejich postup do Singapuru ale výrazně zkomplikovalo zranění (u Šafářové) a citelná ztráta formy (u Plíškové).

Realita je momentálně taková, že pokud už bereme Kvitovou za jasně postupující, o čtyři zbývající místa mezi tenisovou elitou bojuje v tuto chvíli stále ještě osm žen. Tady je pořadí k pondělnímu datu i s bodovými zisky:

1. Halepová 5790, 2. Muguruzaová 4511, 3. Šarapovová 4322, 4. Kvitová 3491, 5. Kerberová 3330, 6. A. Radwaňská 3245, 7. Šafářová 3221, 8. Pennettaová 3153, 9. Bacsinszká 3133, 10. Suárezová 3030, 11. V. Williamsová 2982, 12. Karolína Plíšková 2950.

Šafářová v tuto chvíli drží postupovou pozici, velkou otázkou však je, jak se brněnská rodačka vrátí na okruh poté, co ji po US Open skolila bakteriální infekce. Češka vynechala tři důležité turnaje v Asii a k prvnímu zápasu po nemoci nastoupí v úterý v rakouském Linci proti Rumunce Mituové. Za místní podnik se příliš bodů neuděluje, Šafářová je nicméně nasazenou jedničkou a potvrzení role favoritky by jí letenku do Singapuru jistě zajistilo.

Boj o Singapur letos hodně bolí

O poznání horší výchozí pozici má Karolína Plíšková. Tenistka z Loun má šanci zpackaný asijský podzim vylepšit v Tianjinu, kde je nasazenou trojkou. Její naděje ale zůstávají ve značně teoretické rovině, třiadvacetiletá tenistka je na tom ze zájemkyň o prestižní vrchol sezony nejhůř. Pomoci jí může fakt, že Timea Bacsinszká a Venus Williamsová čerpají před možná rozhodujícím turnajem v Moskvě volno. Do ruské metropole se ale zase prozatím nechystá Plíšková.

Hráčky jsou kvůli vidině postupu nuceny přihlašovat další turnaje, které původně neměly v plánu, tak moc je letošní boj o Turnaj mistryň vyrovnaný. Vyčerpaná Polka Agnieszka Radwaňská musela kvůli jedinečné šanci přijmout i divokou kartu do Moskvy. A při té příležitosti si postěžovala na velmi náročný program.

„Musím to zkoušet. Ale je to příliš. Udělám všechno, abych se kvalifikovala. Musím to zkoušet každý týden, není jiná možnost“ uvedla Polka. Pokud se do Singapuru dostane, bude hrát šest týdnů v řadě.

I proto navrhla zkrácení sezony. „Myslím si, že devět měsíců by bylo tak akorát, a zdaleka nejsem sama. Chce to každý. Ale je to bohužel tak, jak to je,“ řekla Radwaňská. Počet skrečí ke konci sezony dramaticky stoupá. Nejde jen o vyčerpání, rovněž se v závěru sezony kupí zranění.

Je jasné, že v samotném Singapuru budou mít větší šanci hráčky, které v posledních týdnech a měsících více odpočívaly. Petra Kvitová a Lucie Šafářová jsou na tom z tohoto pohledu společně s Ruskou Šarapovovou nejlépe. Využijí toho?

reklama