Po roce to vyšlo, Miami slaví vítězství v NBA

22. 6. 2012 6:49
Basketbalisté hvězdného Miami Heat po loňském finále letos dosáhli až na vrchol NBA.

Miami - Basketbalisté Miami vyhráli zámořskou NBA a získali tak druhý titul v klubové historii.

V páté finálové bitvě Heat porazili Oklahomu přesvědčivě 121:106 a celou sérii opanovali poměrem 4:1 na zápasy, přestože na jejím začátku prohrávali.

Lídr vítězů LeBron James byl zvolen nejužitečnějším hráčem finále, přičemž stejného ocenění se dočkal již po skončení základní části.

LeBron zaznamenal triple-double

Domácí fanoušky v zaplněné American Airlines Areně potěšil hned v úvodu pohled na sestavu Heat, v níž nechyběl právě hvězdný James. O startu sedmadvacetiletého hráče se spekulovalo poté, co nebyl schopen dohrát poslední momenty předchozího souboje, ale James výborným výkonem od začátku dokazoval, že už je zdravotně zcela v pořádku.

Poslední utkání zkrácené sezony dokonce ozdobil triple-doublem, když si připsal 26 bodů, 13 asistencí a 11 doskoků. Dal tak jasně najevo svoji touhu ve své deváté sezoně v lize a dvou prohraných finále konečně uspět. Právě kvůli tomuto momentu opustil přes velkou nevoli mnoha fanoušků v roce 2010 Cleveland a zamířil do Miami.

"Bylo skutečně těžkým rozhodnutím opustit Cleveland a odejít do Miami, ale cítil jsem, že dáme dohromady silný tým s dobrými vyhlídkami do budoucna. Tohle je splněný sen, který pro mě znamená všechno," uvedl James bezprostředně po utkání v rozhovoru pro televizní stanici ESPN a přiznal, že loňská finálová porážka mu vlastně pomohla. "Poznal jsem, že musím být ještě lepším hráčem. A vlastně i lepším člověkem na hřišti i mimo něj," vysvětlil James.

V půli vedlo Heat o deset bodů

Miami ve snaze rozhodnout sérii v domácím prostředí, kde uspělo i v předchozích dvou soubojích, začalo lépe. I díky čtyřem trojkám z prvních šesti pokusů si vytvořilo minutu před koncem první části devítibodový náskok. Hosté dotahovali především díky tradičním střelcům Kevinu Durantovi s Russellem Westbrookem, jenže když už se zdálo, že se dostávají zpět do hry, začali opět úřadovat domácí.

Chris Bosh po parádním bloku a své následné přesné střele navýšil krátce po polovině druhé čtvrtiny rozdíl až na 12 bodů, Mike Miller a hned vzápětí James už dokonce na 17, ale poločas nakonec skončil "jen" 59:49, přičemž Miami mělo úspěšnost střelby z pole ve výši 55 procent.

Závěr byl exhibicí

Druhou půli načala lépe Oklahoma, ovšem Miami pokračovalo ve výborném kolektivním výkonu, při němž se hned šestice hráčů postupně dostala na dvouciferný počet bodů. Když 83 vteřin před koncem třetí čtvrtiny svítil na tabuli stav 93:67, bylo zřejmé, že domácí už v cestě za titulem nemůže nic zastavit. Závěrečná část už se tak proměnila místo dramatu pouze v oboustrannou střeleckou exhibici, při níž domácí lavička slavila společně se stojícími fanoušky.

Kromě Jamese se přes dvacetibodovou hranici dostali z domácích i Bosh (24 bodů), Dwyane Wade (20), ale rovněž trochu nečekaný hrdina Mike Miller, který si k 23 bodům pomohl sedmi proměněnými trojkami z celkem osmi pokusů. Na straně poražených si Durant připsal 32 bodů a 11 doskoků, Westbrook s Jamesem Hardenem po 19 bodech.

Předchozí titul získal floridský klub, jehož historie sahá do roku 1988, před šesti lety po vítězství nad Dallasem. Nejužitečnějším hráčem byl tehdy jeden ze tří jeho současných ofenzivních lídrů Wade. Právě Dallas loni ve finále překazil tažení nově poskládaného hvězdného týmu Heat, který se tak vítězné radosti dočkal až letos.