reklama

Navrátil: Na Kazachy chci Štěpánka. Nebo deblistu a kuchaře

Jaroslav Navrátil, kapitán českého daviscupového týmu. Jaroslav Navrátil, kapitán českého daviscupového týmu. autor: CPA - Eduard Erben
Kapitán českého týmu už plánuje čtvrtfinálovou bitvu proti Kazachstánu.

Ženeva - Po úspěšném prvním kole Davisova poháru ve Švýcarsku už mířily myšlenky českých tenistů ke čtvrtfinále v Kazachstánu.

Kapitán obhájců titulu Jaroslav Navrátil doufal, že by se na dubnový duel mohl uzdravit Radek Štěpánek a opět vytvořit silný pár s Tomášem Berdychem. Pokud ne, tak by rád vrátil do týmu deblistu Lukáše Dlouhého a možná i kuchaře.

Štěpánek je po operaci vyhřezlé ploténky krční páteře a měl by být fit do šesti týdnů. Zápas v Kazachstánu, nejspíš v Astaně, je na pořadu 5. až 7. dubna.

"Radek s námi byl v kontaktu a říkal, že udělá maximum, aby byl fit. Je ale otázkou, jak se to bude vyvíjet. Doufám, že budeme kompletní, ale kdyby ne, tak bych tam chtěl vzít deblistu. Mluvil jsem s Lukášem Dlouhým, teď už měl načasovanou cestu do Jižní Ameriky, takže z toho sešlo, ale že na další zápas je připraven. Tak kdyby Štěpánek nebyl, chtěl bych deblistu, aby Rosol měl klid na singla," řekl Navrátil.

Bez Štěpánka hrozí v Kazachstánu problémy

Lukáš Rosol si ve Švýcarsku vyzkoušel ostrou daviscupovou premiéru. Prohrál dvouhru se Stanislasem Wawrinkou a ve čtyřhře s Berdychem vyhráli v pěti setech. Štěpánkův návrat by ale kapitán přivítal. "Rosol nehrál singla špatně a v deblu podal dobrý výkon. Nechci ho podceňovat, ale Radek je ještě někde jinde. Jsou to jeho zkušenosti, je vynikající deblista, s Tomášem si rozumí a tým táhnou."

Úspěch českého týmu se odvíjí právě od výkonů Berdycha a Štěpánka. K loňskému zisku 'salátové mísy' přispěli vítěznými body jen oni dva. "Můžeme uspět i v letošním roce, ale jenom tehdy, když jsou oni dva. Když ne, můžeme mít problémy, to připouštím, i v Kazachstánu. Jejich hráči jsou nenápadní, žebříčkově jinde, ale speciálně doma jsou velice silní. Nesmíme zápas podcenit," řekl kapitán.

Zásadní je Berdych

Zásadní bude především výkon a účast Berdycha, který ve Švýcarsku vyhrál obě dvouhry a měl podíl na bodu ze čtyřhry. "Já doufám, že to potáhne co nejdéle, ale je to strašně náročný. Vypětí psychické a hlavně fyzické je hodně velké," řekl Navrátil.

Kapitán tušil, že jednou může přijít doba, kdy Berdych dá přednost své kariéře jako třeba Roger Federer, Novak Djokovič či Rafael Nadel, kteří občas týmovou soutěž vynechají. "Bude mu osmadvacet a kariéra není do pětatřiceti. Může upřednostnit výhru na grandslamu. Může se stát všechno," konstatoval Navrátil.

Pro šestého hráče světa Berdycha, kterého dříve trénoval, měl Navrátil jen slova chvály. "Psychicky se zklidnil a jeho hra je vyvážená. Nedivočí tak, přitom tlačí, zlepšil servis, je soustředěný a má velké sebevědomí," ocenil Navrátil.

Do Astany s kuchařem?

Před jedním úskalím cesty do Kazachstánu Navrátila varoval český trenér Ivo Werner, který působí u Švýcarů. Jejich hráči prý měli v Astaně střevní problémy. "Už to mám potvrzeno od dvou týmů, že tam problémy s kuchyní jsou," podotkl Navrátil.

Proto asi bude zvažovat, že realizační tým rozšíří kuchař. "Je to možné, budeme o tom mluvit. Jsou to náklady navíc, ale myslím, že by to bylo na místě," poznamenal.

reklama