reklama

Navrátil: Veselý mě zklamal. Byl jako mrtvola

Jaroslav Navrátil Jaroslav Navrátil autor: Pavel Lebeda - Česká sportovní
Čeští tenisté po prvním dnu baráže o světovou skupinu Davis Cupu remizují s Indií 1:1. Roli jedničky totiž nezvládl Jiří Veselý, který podlehl Somdevu Devvarmanovi hladce ve třech setech.

Dillí - Kapitán českých tenistů Jaroslav Navrátil na nedávném US Open viděl skvělý výkon Jiřího Veselého. Dnes v daviscupové baráži v Dillí se na lavičce marně snažil ve stejném muži probudit hráče světové čtyřicítky.

"On byl mrtvej i na lavičce. Prohra nula tři je pro mě velice zklamáním," řekl Navrátil po nečekané porážce Veselého se 164. hráčem světa Somdevem Devvarmanem 6:7, 4:6 a 3:6. Češi proto hrají v Indii nerozhodně 1:1.

Srdíčko neukázal

Dvaadvacetiletý Veselý hrál poprvé v roli jedničky týmu a v horku a vlhku se v dlouhých výměnách v úvodu utkání unavil. A už se nezmátořil. Na kurt přitom nastupoval za stavu 1:0 po výhře Lukáše Rosola nad Yukim Bhambrim. "Myslel jsem, že to Jirkovi pomůže, aby nebyl tolik nervózní. Tušil jsem, že to jednoduché nebude, ale jeho výkon mě zklamal," řekl Navrátil.

Veselý se po dvorci ploužil, mnohdy ani nereagoval na soupeřovo podání. Až to vypadalo, že nebojuje. "Neříkám, že nebojoval, chraň bůh, ale na to, že je 40. hráč, tak mohl něco změnit. Srdíčko čtyřicátého hráče neukázal," uvedl kapitán.

Soupeř ničím nepřekvapil, podle očekávání držel míč ve hře. "Slušně servíroval a Jirka se nedostal k tlaku, který by měl mít. Z bekhendu normálně tlačí, forhend si přidrží a líp servíruje. Tentokrát si až na pár situací nepomohl ani servisem, proto zápas dopadl, jak dopadl," konstatoval Navrátil.

Veselý: Selhal jsem

Vytáčky po zápase nehledal ani Veselý. "Nechci hledat výmluvy. Byl jsem do týmu povolán jako jednička, od které se očekávají body. Selhal jsem. Beru všechnu zodpovědnost na sebe," řekl čtyřicátý hráč světa.

"Každá zkušenost je prospěšná, i ta negativní. Budu se snažit i z tohoto zápasu poučit, abych byl příště silnější. Pokud dostanu v neděli šanci, tak udělám vše pro to, abych týmu pomohl," řekl dvaadvacetiletý hráč.

Veselý nedokázal od první výměny Inda dostat pod tlak a pouštěl se s ním do dlouhých výměn. První tři gamy se hrály skoro půl hodiny a v horku a za velké vlhkosti vzduchu se český hráč rychle unavil. "Strašně jsem se zavařil a už se to se mnou táhlo po celou dobu. Nebyl jsem připravený nebo silný na to, abych podal stoprocentní výkon nebo výkon, který bych si přál podat. Bylo to z mé strany špatné."

Na první pohled nevypadal svěže. Po kurtu se ploužil, mnohdy ani nereagoval na soupeřův servis. "Víceméně už jsem se jenom bránil, poněvadž jsem nebyl prostě schopný na tom kurtu běhat a hýbat se tak, jak bych si přál," hlesl.

Na únavu nic nepomohlo

Uvnitř bojoval, snažil se najít cestu, jak se probudit. "Abych to rozdýchal, rozpumpoval. Ale po každé druhé výměně jsem nebyl schopný se povzbudit, nějakou pěstičku nebo něco. Spíš jsem byl rád, že stojím na nohou," řekl.

Po prvním i druhém setu zamířil na toaletu. Vyměnil si tričko, snažil se zchladit, od realizačního týmu dostával vitamíny a regenerační prostředky. Nic nepomohlo. "Úvod setů byl ještě nějak OK, ale pak se to vždycky otočilo. Herně bych měl být lepší, ale dneska to tak vůbec nevypadalo. S... mě to," zanadával si.

Špatný pohyb zapříčinil, že si soupeř výrazně pomáhal servisem. Veselému nastřílel 20 es, některá i rychlostí pouze pod 130 km/h. "Když jsem viděl, jakou rychlostí podává, tak jsem byl zaskočen sám ze sebe. Nebyl jsem prostě schopen mu to číst a nebyl jsem na nohou, jak jsem měl," klopil Veselý oči. "Podával hodně přesně, využíval hodně úhly, ale z mé strany to bylo hodně špatný," dodal.

Nevěděl, jestli ho trochu svázala i role týmové jedničky. Celou dobu se to snažil nepřipouštět. Mohlo na něj dolehnout i to, že v Davisově poháru zatím neodehrál mnoho zápasů a zkušenosti chybějí. "Nechci se vymlouvat," zopakoval. "Prostě jsem přijel s tím, že chci uhrát svoje body, který uhrát mám, a na úvod se to podělalo. Je to zklamání, ale musím zabrat, dostat se z toho co nejrychleji," řekl.

Indové postaví své hvězdy

Za stavu 1:1 je v sobotu na pořadu důležitá čtyřhra. Do té nastoupí určitě Radek Štěpánek a s ním bude hrát buď Adam Pavlásek, nebo Rosol. "Rosol hrál dobře a zaslouží zvážit, jestli má hrát nebo ne. Jsem na vážkách," řekl Navrátil.

Indové postaví proti českému páru zkušenou dvojici Rohan Bopanna, Leander Paes. I to bude kapitán při volbě druhé českého deblisty brát v potaz.

"Pavlásek hraje deblově, ale vedle Štěpánka se může rozklepat, protože je pro něj strašně velký hráč. Rosol se nerozklepe, ale nehraje tak deblově. Po druhém servisu zůstává vzadu, a když tam je Bopanna s Paesem, kteří tlačí k síti, prakticky od začátku můžou být pod velkým tlakem. Musím se se všemi pobavit a řekneme si," uvažoval kapitán.

Indové budou ve čtyřhře favority. "Pořád je to Davis Cup. Velcí favoriti jsou v deblu Indové, budeme pod tlakem, ale ty rozdíly se smazávají," řekl Navrátil. Domácí můžou po deblu vést nad českým týmem 2:1 stejně jako v roce 1997 v Příbrami. Tehdy Češi zápas v neděli otočili a byl to jejich jediný obrat v DC ze stavu 1:2.

Kdo bude hrát v neděli?

Podle výsledku čtyřhry bude kapitán zvažovat obsazení nedělních dvouher. Rosol asi v nominaci zůstane, ale otázkou bude start Veselého či nasazení Štěpánka. "To je předčasné. Tak daleko nekoukám," řekl Navrátil.

"Za stavu 1:2 budu mít hlavu zamotanější. Jirka je pořád první hráč tady a musím zvážit, jestli byl jeho výkon adekvátní, jak se bude nebude cítit, co bude říkat. Podle toho se uvidí," dodal.

reklama