reklama

Nuda, nebo slavná rivalita? NBA má opět stejné finále, James si v něm může vyšlápnout na Jordana

LeBron James povede Cleveland ve finále NBA proti Golden State. LeBron James povede Cleveland ve finále NBA proti Golden State. autor: Reuters
Golden State Warriors vs. Cleveland Cavaliers. Basketbalová NBA zažije počtvrté v řadě stejné finále, což mnohé fanoušky nudí.

Praha - Takovou šňůru nezná NHL (hokej), NFL (americký fotbal) ani MLB (baseball). NBA je první velkou zámořskou soutěží, která zažije stejné finále čtyřikrát za sebou.

Historický moment? Nepochybně. Překvapení? V žádném případě.

Bývalý hvězdný basketbalista Charles Barkley, který nyní pracuje jako analytik, před sezonou prohlásil: "Nejtěžší pro mě je, že musím chodit do televize a sedm měsíců předstírat, že Warriors a Cavaliers nebudou zase ve finále."

Barkley nemá křišťálovou kouli, jen zkrátka viděl nabité sestavy obou týmů. Nutno dodat, že play off jistou zápletku přeci jen nabídlo. Warriors vyřadili v konferenčním finále Houston až v sedmém klání, Cavaliers měli stejné potíže s Bostonem.

K očekávanému vyvrcholení každopádně došlo, ovšem problém s předvídatelností nezmizel. Jasným favoritem finále je Golden State, které slavilo prvenství už loni a před třemi roky. Vyzyvatelům z Clevelandu nevěří analytici ani nezaujatí fanoušci.

Zatímco outsider je zcela závislý na výkonech své největší hvězdy LeBrona Jamese, obhájci mají víc es - Kevina Duranta, Stephena Curryho či Klaye Thompsona.

Otázkou je, zda dopředu známé finále se zřejmým favoritem soutěži neškodí. "Jestli je to pro NBA špatné? Není. Ale nuda je to určitě," říká redaktorka Arielle Rettingová z deníku The Guardian.

Obhájce to zvládl. Tým Golden State zdolal v rozhodujícím duelu Houston a je znovu ve finále NBA Obhájce to zvládl. Tým Golden State zdolal v rozhodujícím duelu Houston a je znovu ve finále NBA Čtěte zde

Zastánci stále stejného ligového rozuzlení tvrdí, že stávající éra bude jednou stejně slavná jako rivalita Los Angeles Lakers a Boston Celtics z 60. a 80. let.

Pozitivně mluví i televizní čísla. Tři poslední finálové série byly nejsledovanější za poslední dvě dekády.

Před třemi roky přitáhl diváky první titul Golden State po 30 letech. O rok později slavil Cleveland poprvé ve své historii, navíc předvedl úchvatný finálový obrat ze stavu 1:3. V další sezoně si Warriors vzali prvenství zpět, když s posilou Durantem stvořili "supertým".

Letošní dramatická linka stojí na Jamesovi, jenž podstoupí finále NBA poosmé za sebou. Musí podat životní výkon, aby Cavaliers měli šanci. Zároveň může ještě výrazněji vstoupit do historie.

"Pokud Cavaliers zvítězí, LeBron pravděpodobně překoná Michaela Jordana a stane se nejlepším basketbalistou všech dob," soudí novinář Jeremias Engelmann ze stanice ESPN.

NBA, LeBron James, Cleveland Cavaliers LeBron James Foto: Reuters

Dlouhé debaty na téma "James vs. Jordan" se hlavně za Atlantikem vedou už nějaký čas. Většina fanoušků stojí za Jordanem, ovšem LeBronův kredit s dalšími úspěchy stoupá. "Můžeme si užívat výkony jednoho, aniž bychom shazovali druhého. Nediskutujme nad tím, co stejně nemá jednoznačnou odpověď," napsal ke sporu slavný Kobe Bryant, jenž také patří k nejlepším hráčům historie.

Jednodušší je zodpovědět otázku, jestli finále mezi Golden State a Clevelandem uvidí diváci i za rok. Dost možná ne.

James je ve 33 letech blíž ke konci kariéry než k jejímu začátku a není vyloučené, že ještě zkusí angažmá v Houstonu, kam ho údajně láká rozehrávač Chris Paul.

Warriors mají větší šanci, že dominanci protáhnou, ale nabitý kádr neudrží věčně, byť platový strop se nejspíš brzy přehoupne nad hranici sto milionů dolarů.

reklama