Golden State si ve finále NBA s Cavaliers vybojoval mečbol

15. 6. 2015 6:34
Výsledek pátého finále basketbalové NBA
Stephen Curry z Golden State Warriors slaví vítězství v pátém finále NBA.
Stephen Curry z Golden State Warriors slaví vítězství v pátém finále NBA. | Foto: Reuters

Oakland - Basketbalisté Golden State porazili v pátém finále NBA na své palubovce hráče Clevelandu 104:91. Vedou tak 3:2 na zápasy ve čtvrtek na hřišti Cavalliers mají šanci celou sérii ukončit.

Hvězda Warriors Stephen Curry 37 body smazal tripe double soupeřova lídra LeBrona Jamese, jenž nastřílel 40 bodů, doskočil 14 míčů a přidal 11 asistencí.

"James má často v držení míč. My nesmíme panikařit, když trefuje střely. Celých 48 minut zápasu doufáme, že mu to co nejvíce ztížíme," řekl Curry o hvězdě soupeře.

Sám dal sedmnáct bodů v poslední čtvrtině. Byl to právě on, kdo trojkou odpověděl na Jamesovu dalekonosnou trefu, po níž se Cleveland dostal naposledy do vedení (80:79). Ještě pět minut před koncem ale Warriors vedli pouze o bod, pak však přišly chvíle Andrého Iguodaly. Trefil trojku, prosadil se i po útočném doskoku a hosté, na nichž se při užším kádru kvůli zraněním Kyrieho Irvinga a Kevina Lovea projevuje únava, ztratili kontakt. Curry pak po další skvělé akci a trojce zvýšil na 96:86.

"Upřímně řečeno, proti tomu se toho příliš nedá dělat. Trefil některé úžasné střely," řekl uznale trenér Clevelandu David Blatt. "Na konci převzal hru a byl zkrátka fantastický," řekl o svém svěřenci Steve Kerr.

Draymond Green dal za vítězný tým 16 bodů, Iguodala 14 a třinácti body přispěl náhradník Leandro Barbosa. Jamesovi nejlépe střelecky sekundovali s 19 body Tristan Thompson a se 14 body hráč z lavičky J. R. Smith. Nejlepší střelec Clevelandu z předchozího utkání Timofej Mozgov odehrál jen devět minut a zůstal bez bodu.

Finále play off NBA - 5. zápas:

Golden State - Cleveland 104:91 (22:22, 51:50, 73:67)

Nejvíce bodů: Curry 37, Green 16, Iguodala 14, Barbosa 13, K. Thompson 12 - James 40, T. Thompson 19, Smith 14, Shumpert 10. Fauly: 25:28. Trestné hody: 34/20 - 21/15. Trojky: 12:11. Doskoky: 32:27. Diváci: 19.596. Stav série: 3:2.