reklama

Nechutné! Polovina dopingových případů v Rusku se týká mládeže

Doping - Ilustrační foto Doping - Ilustrační foto autor: ČTK
Dle bývalého šéfa Ruské antidopingové agentury se týká čtyřicet procent dopingových případů v Rusku mladých talentovaných sportovců.

Moskva - Až ve čtyřiceti procentech případů porušení dopingových pravidel v Rusku hrají hlavní role mladí sportovci. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu R-Sport bývalý ředitel Ruské antidopingové agentury (RUSADA) Ramil Chabrijev.

Prohlásil, že v Rusku je doping velkým problémem, který nelze ignorovat. "Ve srovnání s jinými zeměmi máme mnohem víc provinění. A je zvláště alarmující, že čtyřicet procent porušení pravidel přichází z mládežnického sportu," řekl Chabrijev.

On sám na začátku prosince rezignoval a RUSADA má zastavenou činnost s odůvodněním, že se podílela na zakrývání dopingových případů v ruské atletice.

Ruští atleti byli radou atletické federace IAAF v listopadu vyloučeni z mezinárodních atletických soutěží kvůli systematickému a státem podporovanému porušování antidopingového kodexu.

Hrozí jim zákaz startu na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Na začátku ledna zamíří inspektoři IAAF do Moskvy, aby zjistili, jaké kroky Rusko udělalo k nápravě.

Doping v Rusku se však zjevně netýká jen atletiky. V minulém týdnu byla zveřejněna zpráva, že pozitivní dopingový nález měli čtyři ruští vzpěrači včetně nejsilnějšího muže planety Alexeje Lovčeva.

reklama