Nejdelší zápas skončil. Pátý set 70:68, vítězí Američan

Isner (USA) - Mahut (Fr.) 4:6, 6:3, 7:6, 6:7, 70:68
Oba aktéři bitvy, která se stane legendou. John Isner a Nicolas Mahut (vlevo).
Oba aktéři bitvy, která se stane legendou. John Isner a Nicolas Mahut (vlevo). | Foto: Reuters

Praha - Ve čtvrtek se po 33 letech v areálu Wimbledonu objevila jeho patronka, britská královna Alžběta II. Tuto událost ale překonala neskutečná tenisová bitva, která vejde do dějin tohoto sportu.

Američan John Isner a Francouz Nicolas Mahut odehráli bezkonkurenčně nejdelší utkání v tenisové historii.  Zvítězil v něm Američan 3:2 na sety, pátý set skončil 70:68. Hrálo se od úterý do čtvrtka, během zápasu padlo několik rekordů: v počtu es, v počtu odehraných her, v délce pobytu na kurtu a další.

Čtvrteční dohrávka začala za stavu 59:59 v pátém setu, soupeři si tedy přidali ještě dvacet her.

Ve středu se už za rekordního stavu 59:59 přestalo hrát, protože se ve Wimbledonu začalo stmívat. Celý duel v součtu trval jedenáct hodin a pět minut.

Berdych porazil Beckera a jde do 3. kola Wimbledonu
59:59. Že vydrželi až do konce, odporuje lékařské vědě

Dosud nejdelším zápasem grandslamové historie byl duel 1. kola French Open před šesti lety, ve kterém Francouzi Fabrice Santoro a Arnaud Clément strávili na kurtě šest hodin a 33 minut.

Ještě o sedm minut delší byl loňský duel Chrise Eatona s Jamesem Wardem v rámci Davisova poháru.

Nejdelším zápasem ve Wimbledonu byl duel mezi Gregem Holmesem a Toddem Witskenem v roce 1989, který trval pět hodin a 28 minut.

Mahut: Ani nevím, jak hrajeme dlouho

Oba soupeři končili zápas ve stavu úplného vyčerpání. Lékaři, kteří ve středu komentovali jejich výkony pro BBC, uvedli, že lidské tělo není stavěné na takovou zátěž. John Mc Enroe, tenisová legenda, prohlásil v roli televizního komentátora, že by si vyhrát zasloužili oba dva. "Budou se z toho fyzicky dostávat týdny," uvedl.

"Bojujeme jako nikdy předtím. Ani nevím, jak hrajeme dlouho, ale prostě chci vyhrát. Diváci jsou fantastičtí a zítra se vrátíme," řekl ve středu hned po posledním přerušení zápaseu Mahut.

Nicolas Mahut
Nicolas Mahut | Foto: Reuters

"Tohle jsem nikdy nezažil. Podávám fantasticky a on také," doplnil jej Isner, který stejně jako Mahut neztratil v pátém setu ani jednou svůj servis. Až za stavu 70:69 se povedlo Američanovi prorazit soupeři podání.

Muselo to být peklo i pro rozhodčího. Ten nemůže jíst nebo vstát

Oba borci dokázali v pátém setu při svém podání udržet pevné nervy. Isner si vypracoval jen tři mečboly, Mahut si připsal dokonce jen dva brejkboly.

Pikantní na celém souboji je i to, že Mahut už na letošním Wimbledonu jeden maratónský zápas sehrál. Ve druhém kole kvalifikace vyhrál rozhodující třetí set nad domácím Alexem Bogdanovicem v poměru 24:22.

"Není ani možné pokusit se popsat to, co se nikdy předtím nestalo a ani nikdy poté nestane," vystihla zápas americká tenisová legenda John McEnroe.

"Muselo to být peklo i pro rozhodčího. Ten se ani nemůže najíst nebo vstát," přidala zajímavý pohled ruská tenistka Světlana Kuzněcovová.

Tenisté nasbírali přes 200 es

John Isner
John Isner | Foto: Reuters

Duel Isner - Mahut daleko překonal rekord nejen v počtu odehraného času, ale také v počtu her. Dohromady spolu dosud sehráli 183 gamů, čímž překonali rekord z roku 1969 rovněž z kurtů na Wimbledonu.

Pancho Gonzales spolu s Charliem Pasarellem vydrželi na kurtu 112 gamů.

Americko-francouzský pár překonal rekord i v počtu es v jednom zápase. Dohromady zahráli přes dvět stovky es.