Nejhorší den. Po Kreuzigerovi vzdal Vueltu i Štybar

8. 9. 2013 18:15
Zdeněk Štybar už do královské nedělní etapy nenastoupil, Leopold König si naopak udržel průběžné osmé místo. | Foto: ČTK

Peyragudes - Cyklista Zdeněk Štybar Vueltu nedokončí stejně jako Roman Kreuziger. Bývalý mistr světa v cyklokrosu a vítěz sedmé etapy dnes ze závodu odstoupil.

Štybar stejně jako ostatní protrpěl sobotní etapu v dešti a zimě, po níž peloton opustilo 14 jezdců včetně Kreuzigra. "Byl to nejhorší den na kole v letošním roce," konstatoval na svém webu Štybar.

"Byl jsem mezi prvními kluky, kteří v prvním kopci odpadávali, ale naštěstí jsem v tom dešti ve sjezdu dojel rychle do grupetta. Každý další kopec byl scénář úplně stejný. Nikdy jsem tohle nezažil. Celý den lilo, nahoře na nejvyšším kopci bylo jen pět stupňů. To je skoro čtyřicet stupňů rozdíl oproti minulým dnům," uvedl.

Skončil i Martin a Gilbert

V nedělní královské etapě, která se jela opět v chladném počasí, následovala další vlna odstoupení.

Vedle Štybara vzdali závod i jeho kolegové z týmu Omega Pharma-Quick Step Kristof Vandewalle a Tony Martin či mistr světa Philippe Gilbert, který vyhrál dvanáctou etapu.

Štybar, jenž dosáhl vítězstvím v sedmé etapě největšího dosavadního úspěchu na silnici, startoval na Vueltě podruhé.

Loni při své premiéře na Grand Tour obsadil ve Španělsku celkově 76. místo. Po sobotě mu patřila průběžná 88. pozice. Závod skončí za týden.

Královskou etapu vyhrál Geniez

Královskou patnáctou etapu vyhrál po dlouhém úniku francouzský cyklista Alexandre Geniez.

V čele závodu je dál Ital Vincenzo Nibali. Průběžné osmé místo stále drží český cyklista Leopold König, který dnes dojel třináctý se ztrátou necelých čtyř minut na Genieze.

Pětadvacetiletý Francouz dosáhl životního úspěchu. Člen stáje FDJ.fr ujel v úvodu etapy z Andorry s početnou skupinou a před posledním ze čtyř stoupání první kategorie se vydal k sólové jízdě, kterou dotáhl k úspěchu na domácí půdě.

Cílem ve francouzském lyžařském středisku Peyragudes projel po 225 km a více než šesti hodinách v sedle s náskokem tří minut.

König si upevnil osmé místo

Druhý skončil Ital Michele Scarponi a třetí Ir Nicolas Roche. Na čtvrtém místě přivedl se ztrátou 3:20 skupinu favoritů Nibali. König si upevnil celkové osmé místo.

V pondělí se pojede další horská etapa z Grausu do Formigalu, která měří 146,8 km.

Výsledky 15. etapy:

1. Geniez (Fr./FDJ.fr) 6:20:12, 2. Scarponi (It./Lampre) -3:02, 3. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff) -3:07, 4. Nibali (It./Astana), 5. Valverde (Šp./Movistar), 6. Horner (USA/RadioShack), 7. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 8. Pozzovivo (It./AG2R) všichni -3:20, 9. Herrada (Šp./Movistar), 10. Arroyo (Šp./Caja Rural) oba -3:23, ...13. König -3:56, 123. Bárta (oba NetApp-Endura) -35:09.

Průběžné pořadí: 1. Nibali 60:20:21, 2. Horner -50, 3. Valverde -1:42, 4. Rodríguez -2:57, 5. Pozzovivo -3:43, 6. Roche -3:49, 7. Pinot (Fr./FDJ.fr) -4:59, 8. König -6:18, 9. S. Sánchez (Šp./Euskaltel) -7:46, 10. Kangert (Est./Astana) -9:11, ...99. Bárta -2:16:29.