Nejslavnější výhra, radovali se Švýcaři

ČTK
16. 2. 2006 19:37
Turín - Švýcarští hokejisté ve čtvrtek nezískali olympijskou medaili, ale na první pohled to v turínské hale Esposizioni poznat nebylo. Když siréna odhoukala jejich vítězný zápas s českým výběrem, vylétly jim ruce nahoru na znamení něčeho velkého. Podle kapitána Marka Streita byla oslavná gesta na místě, i když šlo o řadový zápas ve skupině.
Aleš Hemský je atakován Švýcarem Romano Lemmem.
Aleš Hemský je atakován Švýcarem Romano Lemmem. | Foto: Reuters

Infobox
Autor fotografie: ČTK/AP

Infobox

Čeští hokejisté ve druhém utkání na olympijském turnaji nestačili na Švýcarsko a podlehli 2:3. Přečtěte si referát ze zápasu, on-line reportáž, která vám nabídne všechny akce minutu po minutě, i vyjádření reprezentantů k duelu.

"Podle mě to je zdaleka největší úspěch švýcarského hokeje. Dá se říct, že zázrak," citovala agentura AP obránce Montrealu, který vsítil vítězný gól na 3:2.

Turínskou halou se neslo hřmění kravských zvonců, typických propriet švýcarských fanoušků. Skalp velkého favorita turnaje dává týmu helvétského kříže reálnou naději na postup do čtvrtfinále.

Byl to velký nepoměr: zatímco v týmu Aloise Hadamczika je všech dvacet hráčů do pole z NHL, Švýcarům přijel vedle dvou brankářů ze zámoří jen Streit, který po zápase hrdě ukazoval na své "céčko".

Švýcaři mají celkem devět medailí z velkých akcí, dvakrát se radovali z olympijského bronzu. Ale to už je dávno. Vždyť na tu poslední medaili - bronz z mistrovství světa - už 53 let sedá prach. A na posledních hrách dokázali porazit jen Ukrajinu. "Náš hokej je ve světě v ústraní. Ale dnes jsme se ostatním ukázali," řekl Streit.

"Tuhle chvíli si budeme pár hodin vychutnávat," uvedl další ze švýcarských hrdinů, gólman David Aebischer, nástupce slavného Patricka Roy v brance Colorada.