Neumannová a Kožíšek skončili ve sprintu šestí

ČTK, SportPlus
10. 3. 2007 12:30
Lahti  - Česká lyžařka Kateřina Neumannová doběhla ve svém posledním sprinterském závodu v kariéře na šestém místě.
Kateřina Neumannová.
Kateřina Neumannová. | Foto: Reuters

• Stejnou příčku obsadil v závodě mužů Dušan Kožíšek.

Na Světovém poháru v Lahti se Neumannová v sobotu probojovala potřetí v sezoně do finále, v němž už nevylepšila šestou příčku po startu. Z vítězství na trati 1200 metrů volnou technikou se radovala domácí favoritka Virpi Kuitunenová, která si pět závodů před koncem sezony zajistila celkové vítězství v seriálu.

V závodu mužů byl na trati 1200 metrů volnou technikou nejrychlejší Nor Petter Northug.

Neumannová, mistryně světa na volné desítce, se probojovala ve sprintech do finále potřetí v sezoně, lepší byla o jedno místo v lednu v italském Asiagu. Do bojů o medaile se dostala časem ze semifinále i přesto, že lehce ztratila, když se musela v zatáčce před stadionem vyhýbat ležící Norce Marit Björgenové.

"Katka se snažila ve finále 400 metrů před cílem nastoupit, ale bohužel ji zablokovala Italka Follisová, takže musela skoro zastavit. Pak už neměla rychlost a síly, aby soupeřky dojela. Škoda, protože měla na to, aby byla o nějaké místo lepší," řekl reprezentační trenér Vladimír Pavlata Českému rozhlasu.

Její pád a účast jen ve finále B pomohl finské favoritce a trojnásobné mistryni světa Kuitunenové, která před posledními pěti závody SP vede seriál před Björgenovou o nedostižných 509 bodů. Neumannová si pojistila průběžnou třetí příčku a přiblížila se druhé Björgenové, před sebou má poslední čtyři starty včetně štafety.

Úspěch domácích běžkyň v Lahti završila druhým místem Riitta Liisa Roponenová, třetí skončila Švédka Anna Dahlbergová. Neumannová zaostala za nejrychlejší Kuitunenovou o dvě a půl sekundy.

Kuitunenová navázala svým premiérovým triumfem v celkovém hodnocení Světového poháru na 19 let staré vítězství krajanky Marjo Matikainenové. První finskou šampionkou SP byla Marja-Liisa Hämälainenová, nejúspěšnější závodnicí historie SP je Ruska Jelena Vjalbeová s pěti triumfy.

Kožíšek postoupil z kvalifikace 21. časem. Ve vyřazovací části se mu nejvíce povedlo semifinále, v němž skončil druhý za pozdějším vítězem Northugem a prošel přímo do bojů o medaile. Norové obsadili kompletní stupně vítězů, v čele SP zůstal dnes devátý německý obhájce trofeje Tobias Angerer.

V neděli jsou v Lahti na programu závody klasickou technikou, ženy poběží 10 km a muži 15 km.