reklama

Neumannová: po stříbru přišel očistec

Kateřina Neumannová na trati olympijského skiatlonu. Kateřina Neumannová na trati olympijského skiatlonu. autor: Reuters
Briancon - Získat olympijské stříbro je příjemné, ale poté následuje očistec. Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová už to dobře zná. Po závodu ji čekala dopingová kontrola. Ta přišla nejen hned na stadionu, ale i později v olympijské vesnici. "Mají to výborně zorganizované," prohlásila ironicky lyžařka. V klidu si pak sedla až v šest hodin večer.

Infobox

Infobox Kateřina Neumannová přinesla české olympijské výpravě první medailovou radost. Ve finiši skiatlonu podlehla pouze Estonce Kristině Šmigunové. Prožijte stříbrný závod ještě jednou, přečtěte si on-line reportáž.

Pořádně si medailový zisk vychutnala, když si šla krátce zaběhat do nedalekého údolí za stadionem v Pragelatu. "Tam byl krásný klid a uvědomila jsem si, jak si té medaile vážím," řekla Neumannová.

Na oslavu stříbra, které v pondělí ukázala novinářům v Českém olympijském domě ve francouzském Brianconu, si dala skleničku oblíbeného šampaňského a mluvila po telefonu s dcerou Lucií, která je u rodičů.

"Zašla jsme za kamarády do pizzerie a o půlnoci jsem padla unavená do postele," řekla pětinásobná olympijská medailistka. Ráno se probudila a necítila tak velkou únavu, jak čekala. "Nebylo to nijak dramatické. Loni po desítce jsem skoro nemohla vstát z postele," vzpomněla si na vyčerpání po titulu mistryně světa.

Svůj závod už si stihla prohlédnout v televizním závodu. A na svém výkonu nenašla mnoho chyb. Snad jen "Možná jsem mohla jet v plném tempu celý kopec," uvedla. Znovu se jí potvrdilo, že měla hodně sil. "Mohla jsem zařadit vyšší rychlostní stupeň, cítila jsem i životní formu," řekla.

Má pátou medaili z třetí olympiády po sobě. Z Nagana 1998 si odvezla stříbro a bronz. "To jsou umělecká díla," řekla o cenných kovech. Ze Salt Lake City 2002 má doma nakonec po dopingových kauzách dvě stříbra. "To jsou zase spravedlivé kusy kovu," uvedla a prohlížela si čerstvé turínské stříbro. "Docela zajímavé, ale nakonec nejde o to, jak medaile vypadají. Hlavně, že jsou," dodala.

V Brianconu dostala Neumannová zlatou medaili Českého olympijského výboru s pořadovým číslem pět a nechyběl dort v olympijských kruzích. "Kousek bych si vzala pro kluky a Lucii," žádala Neumannová a přání měla předem splněno. S předstihem nechybělo ani blahopřání k středečním třiatřicátým narozeninám.

reklama