Neúspěch hned na úvod. Čeští běžci na lyžích vypadli na SP ve Finsku v kvalifikaci

Aktualizováno 24. 11. 2017 14:48
Ani jeden z českých běžců na lyžích se nekvalifikoval do hlavního závodu úvodního sprintu Světového poháru ve Finsku.
Stina Nilssonová při sprintech v Ruce 2017
Stina Nilssonová při sprintech v Ruce 2017 | Foto: Reuters

Ruka (Finsko) - Světový pohár běžců na lyžích začal ve Finsku triumfem favorizovaného Nora Johannese Hösflota Klaeba a Švédky Stiny Nilssonové. Pro všech sedm českých reprezentantů skončil závod v Ruce na 1400 metrů klasicky v kvalifikaci. Nejblíže k postupu měl Michal Novák, jehož od elitní třicítky dělilo 2,32 sekundy. Obsadil 53. místo.

Jednadvacetiletý Klaebo obhajuje červený trikot pro nejlepšího sprintera minulé sezony a dnešní finále vyhrál o více než sekundu. Na pódium ho doprovodili krajan Paal Golberg a švédský lyžař Calle Halfvarsson. Klaebo zároveň prodloužil norskou nadvládu při sprintech v Ruce, neboť tato velmoc vyhrála už podesáté z 12 tamních nejkratších závodů.

Nilssonová bojovala ve finiši s Američankou Sadie Bjornsenovou a zvítězila o 24 setin. Navázala na tři vítězné sprinty ze závěru minulé zimy. Třetí skončila Ruska Julia Bělorukovová a přispěla k nečekanému debaklu Norek.

Karolína Grohová ztratila v kvalifikaci na postup pět vteřin a skončila čtyřiačtyřicátá, Kateřina Janatová byla při premiéře v elitním seriálu na 79. pozici. V konkurenci 127 mužů zahájili dnes sezonu také Miroslav Rypl, Petr Knop, Adam Fellner a Martin Jakš. Žen se představilo 95.

Na startu byli i tři reprezentanti Ruska, kterým jen den před závodem lyžařská federace FIS povolila účast. Měli totiž od loňského prosince do října zákaz startů kvůli podezření z dopingu a nadále jsou suspendováni Mezinárodním olympijským výborem.

Nejlépe z této trojice dopadla sedmá Jevgenija Šapovalovová. Bývalý mistr světa Maxim Vylegžanin i Jevgenij Bělov skončili v kvalifikaci. Na body překvapivě nedosáhla ani norská hvězda Marit Björgenová, šestinásobná olympijská šampionka a osmnáctinásobná mistryně světa.

V sobotu poběží ženy desítku klasicky, muže čeká 15 kilometrů.

Úvodní závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko) - sprint klasicky na 1,4 km:

Muži: 1. Klaebo 2:48,19, 2. Golberg (oba Nor.) -1:35, 3. Halfvarsson (Švéd.) -4,03, 4. Hakola (Fin.) -5,65, 5. Pellegrino (It.) -8,87, 6. Fossli (Nor.) -17,31, …v kvalifikaci 53. Novák, 83. Rypl, 107. Knop, 109. Fellner, 117. Jakš (všichni ČR).

Ženy: 1. Nilssonová (Švéd.) 3:17,66, 2. Bjornsenová (USA) -0,24, 3. Bělorukovová (Rus.) -0,91, 4. Ingemarsdotterová (Švéd.) -2,72, 5. Harsemová (Nor.) -3,54, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) -18,62, …v kvalifikaci 44. Grohová, 79. Janatová (obě ČR).