reklama

Neuvěřitelné, jak Bolt běhá. (Ne)musí se bát pokuty

Usain Bolt Usain Bolt autor: Reuters
Bolt dokáže běžet rychlostí kolem 45 km/hod

Berlín - Usain Bolt, už více než rok nejrychlejší muž na zemi, běží po chodníku a najednou za sebou slyší hlasité houkání.

Za chvíli jamajského sprintera předjede policejní auto a muži v uniformách ho zastavují, aby jej informovali o tom, že překročil povolenou rychlost.

Paradoxní situace. Ale asi ne až tak nemožná.

Dvaadvacetiletý sprinter, který na právě probíhajícím mistrovství světa v atletice znovu překonal svůj rekord na stometrové vzdálenosti, předvádí, proč dostal přezdívku "Bleskový Bolt".

Čtěte také: Famózní Bolt! Zlato a úžasný světový rekord 9,58 s 

Naposledy to rozbalil při nedělním "finále snů", při němž se utkal s bývalými rekordmany Gayem a krajanem Powellem.

Také jim ukázal, že je opravdu rychlý. Po startu, který se mu celkem povedl, zvýšil tempo a za chvíli soupeři viděli pouze jeho záda. Když doběhl do cíle, rozsvítil se na světelné tabuli čas 9,58 - nový rekord nejkratšího sprintu.

Obrazem: Berlín šílel. Bolt ve strhujícím závodě vylepšil světový rekord Obrazem: Berlín šílel. Bolt ve strhujícím závodě vylepšil světový rekord Prohlédněte zde

Běžel jako auto ve městě

Olympijský stadion v Berlíně tleskal vestoje a Boltovi se klaněli i jeho protivníci.

Jak vypočítali organizátoři šampionátu, během finále běžel Jamajčan nejrychleji ze všech závodníků na každém z dvacetimetrových úseků. Nikdo mu nestačil.

Část mezi šedesátým a osmdesátým metrem byla z jeho strany famózní. Za sebou ji měl za 1,61 vteřiny.

Čtěte více: One man show. Hrdý Bolt: Brzy se stanu legendou

Snadným přepočtem zjistíte, že tento úsek přeběhl rychlostí 44,72 kilometrů za hodinu. Neuvěřitelné, že ano? Ale Bolt je prostě neuvěřitelný, což dokumentuje už od olympiády v Pekingu, kdy vyklusal k minulému rekordu.

Jako by se na dráze nepohyboval člověk, ale jelo tam auto.

Hranice lidských možností

A dál se spekuluje, kde jsou hranice lidských možností. Kdysi se o stovce tvrdilo, že běžet pod deset vteřin je nemožné. Poté přišla éra zlepšení a Jean-Francois Toussaint tvrdil, že vše skončí u času 9,7 s.

Čtěte také: Video: Tak rychle běžel Bolt pro neuvěřitelný rekord

Usain Bolt - zlato a světový rekord Cílová fotografie Foto: Reuters

Řekli byste si, že prognóz nechal? Nikoliv.

Šéf francouzského lékařského institutu pro sport, jenž se nachází v Irmes, nedávno prohlásil, že nikdo prostě nemůže překonat hranici devíti vteřin. Podle něj je to fyzicky nemožné.

Bolt má ještě tedy co dělat... Sám však přiznal, že by rád atakoval čas 9,5 vteřiny.

Zpět na začátek příběhu. Policie vysvětluje Boltovi, že běžel moc rychle.

Myslíte si, že by se měl bát pokuty? Ne, tedy pokud zrovna před sebou nemá člověka, který ho nepoznal. Spíše jej policisté požádají o autogram, ale žádné sankce mu nehrozí.

Zvláště když na Jamajce neznají menší rychlost, než je "padesátka". Tedy znají "třicítku", ale to je maximální rychlost pro míle za hodinu.

reklama