Házenkářky Nizozemska získaly historický titul sedmičkou v poslední vteřině

15. 12. 2019 14:05
Nizozemské házenkářky se poprvé v historii staly mistryněmi světa.
Házená - ilustrační foto.
Házená - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ve finálovém utkání na šampionátu v Japonsku porazily 30:29 Španělsko gólem Lois Abbinghové ze sedmimetrového hodu těsně před koncem a vedle zlatých medailí si zajistily účast na olympijských hrách v Tokiu.

Oranjes pod vedením francouzského trenéra Emmanuela Mayonnadeho zkompletovaly na MS sbírku po stříbru z předminulého šampionátu v Dánsku a bronzu z posledního finálového turnaje v Německu. Třetí v Kumamotu skončily olympijské šampionky Rusky po výhře nad Norskem 33:28.

Do finále vstoupily lépe Španělky, které rovněž usilovaly o první titul v historii, ale ještě v první půli přišly o čtyřgólový náskok. Po změně stran pro změnu Nizozemky získaly pětibrankové vedení, jenže v poslední minutě z něj nebylo nic.

Za stavu 29:29 mohly dokonce Španělky dokonat obrat, ale akci nezakončily a následnou snahu zabránit nizozemské brankářce v rozehrání vyhodnotily rozhodčí jako porušení pravidel, hráčku vyloučily a nařídily sedmičku. Abbinghová jedinou nizozemskou "penaltu" v zápase proměnila a Španělkám vypršel čas.

Bronzové medaile v Kumamotu vybojovaly hráčky Ruska po vítězství 33:28 nad norskými obhájkyněmi stříbra. Sborná získala na MS první cenný kov od posledního titulu v roce 2009. Seveřanky skončily pod stupni vítězů po dvou úspěšných šampionátech, na nichž hrály finále. Ten předminulý v Dánsku opanovaly.

Čtyřnásobné mistryně světa a úřadující olympijské šampionky Rusky si částečně vynahradily zklamání z páteční semifinálové porážky 32:33 od Nizozemska. Byl to na turnaji v Japonsku jejich jediný nezdar, ostatních devět zápasů vyhrály.