reklama

Norská dominance na MS pokračuje, ve štafetě nadělily Björgenová a spol. Švédkám přes minutu

Norské běžkyně slaví triumf ve štafetě na MS 2017 Norské běžkyně slaví triumf ve štafetě na MS 2017 autor: Reuters
Norské kvarteto ve složení Maiken Caspersen Fallaová, Heidi Wengová, Astrid Jacobsenová a Marit Björgenová triumfovalo s minutovým náskokem před Švédkami.

Lahti - Norky vyhrály počtvrté v řadě štafetu na mistrovství světa v klasickém lyžování a získaly pro svoji zemi jubilejní stou zlatou běžeckou medaili na světových šampionátech. Češky doběhly v Lahti jedenácté.

Norské kvarteto ve složení Maiken Caspersen Fallaová, Heidi Wengová, Astrid Jacobsenová a Marit Björgenová triumfovalo s minutovým náskokem před Švédkami. Ty získaly stříbro díky finišmance Stině Nilssonové, druhé ženě pořadí sprintu ve Světovém poháru, která na třetí místo odsunula domácí Finky.

Norka Björgenová ve skiatlonu získala už patnáctý titul z MS. Mezi muži se radoval Rus Usťugov Norka Björgenová ve skiatlonu získala už patnáctý titul z MS. Mezi muži se radoval Rus Usťugov Čtěte zde

"Nejtěžší bylo se do štafety dostat," řekla Jacobsenová. "Když jste spolu 250 dnů v roce, tak je štafeta něco výjimečného. To, že spolu trénujeme a motivujeme se, nás posiluje," dodala Björgenová, která získala v Lahti po výhrách ve skiatlonu a na klasické desítce už třetí zlatou medaili.

Celkem jich má šestatřicetiletá matka patnáctiměsíčního syna na kontě rekordních sedmnáct, z toho pět za štafety. V tomto ohledu jsou úspěšnější pouze Nina Gavriljuková a Larisa Lazutinová, jež se sovětskou či ruskou štafetou slavily šestkrát.

Dálková běžkyně Smutná, kterou v neděli čeká obhajoba triumfu ve Vasově běhu, zvládla první úsek dobře. S minutovým odstupem za Norkami vyslala Berouškovou na trať na šestém místě. Beroušková ztratila na čelo přes minutu a čtvrt a klesla na konec první desítky.

Nováková, která nastoupila po problémech s ramenem, na prvním bruslařském úseku o místo klesla. Šestnáctiletá Havlíčková při své premiéře na MS dovezla štafetu na jedenácté pozici. Celkem Češky ztratily na vítězky pět a čtvrt minuty.

"Nikdy bych si nemyslela, že se na mistrovství světa podívám už v 16 letech. Je to asi největší motivace, kterou jsem mohla dostat," řekla České televizi finišmanka Havlíčková, která byla na šampionát nominována až dodatečně.

České lyžařky dokončily štafetu na začátku druhé desítky podobně jako na šampionátech v poslední době. Předloni ve Falunu tým nepostavily stejně jako v Oslu 2011. V roce 2013 Val di Fiemme dojely dvanácté a roce 2009 v Sapporu třinácté.

Po dvou klasických úsecích jely Norky v čele s Finkami a Švédky ještě byly na dohled. Na třetím úseku ale získala Jacobsenová skoro minutový náskok a Björgenová v sólo jízdě dovezla norskou štafetu k vítězství.

reklama