Norší lyžaři deklasovali ve štafetách v Lillehammeru zbytek světa

Aktualizováno 6. 12. 2015 13:36
S obřím náskokem jedné minuty a 59 sekund ovládly norské běžkyně na lyžích na Světovém poháru v Lillehammeru štafetu na 4x5 km.
Norské běžkyně na lyžích drtivě ovládly štafetový závod.
Norské běžkyně na lyžích drtivě ovládly štafetový závod. | Foto: Reuters

Lillehammer (Norsko) - Štafetové závody na Světovém poháru v Lillehammeru stvrdily norskou dominanci v současném běžeckém lyžování. Norské závodnice zvítězily s obřím náskokem jedné minuty a 59 sekund, jejich mužští kolegové zase zabrali kompletní stupně vítězů. Čeští reprezentanti obsadili patnácté místo.

Čtveřice Maiken Caspersen Fallaová, Ingvild Flugstad Östbergová, Therese Johaugová a Heidi Wengová triumfovala před Finkami a kvartetem USA, které v závěru odolalo náporu druhého norského týmu.

Johaugová si připsala v této sezoně už páté vítězství. Norská suverénka vyhrála předchozí čtyři individuální závody a je v čele Světového poháru. Ve štafetě se dnes představila na prvním bruslařském úseku, před nímž Norky vedly před finskými lyžařkami o 21 sekund. Johaugová na svém pětikilometrovém úseku zvýšila náskok na minutu a čtyři sekundy.

V mužské štafetě na 4x7,5 km zvítězil elitní norský tým Niklas Dyhaug, Hans Christer Hollund, Martin Johnsrud Sundby a Petter Northug. Další norské kvarteto zaostalo za favority o 2,8 sekundy, třetí sestava v červených kombinézách doběhla se ztrátou 14,8 sekundy. Jako nejlepší z dalších štafet doběhli Rusové o 31,9 sekundy za vítězi následovaní dalším svým týmem.

Česká štafeta bez Lukáše Bauera a Dušana Kožíška jela ve složení Martin Jakš, Petr Knop, Jakub Gräf a Aleš Razým, na vítěze měla manko tři minuty a 41 sekund.

SP v běhu na lyžích v Lillehammeru:

Ženy - 4x5 km: 1. Norsko I (Fallaová, Östbergová, Johaugová, Wengová) 53:33,1, 2. Finsko (Pärmäkoskiová, Niskanenová, Mononenová, Kyllönenová) -1:59,0, 3. USA (Brennanová, Bjornsenová, Stephenová, Digginsová) -2:07,1, 4. Norsko II -2:08,5, 5. Švédsko -2:38,4, 6. Německo -2:44,8.

Muži - 4x7,5 km: 1. Norsko I (Dyrhaug, Holund, Sundby, P. Northug) 1:13:25,7, 2. Norsko III (Nyenget, Rundgreen, Sveen, Krogh) -2,8, 3. Norsko II (Iversen, Tönseth, Röthe, Glöersen) -14,8, 4. Rusko I -31,9, 5. Rusko II -42,1, 6. Itálie -43,6, ...15. ČR (Jakš, Knop, Gräf, Razým) -3:41,2.