Nosková získala na MS v cyklokrosu stříbro v závodě žen do 23 let

Aktualizováno 30. 1. 2016 16:53
Nikola Nosková v akci.
Nikola Nosková v akci. | Foto: Václav Volf / fotovolf.com

Heusden-Zolder - Cyklokrosařka Nikola Nosková si v závodě žen do 23 let na mistrovství světa v belgickém Heusden-Zolderu dojela pro stříbro. V nově zařazené kategorii nestačila pouze na vítěznou Britku Evie Richardsovou. Bronz získala Maud Kaptheijnsová z Nizozemska.

"Jsem hrozně moc spokojená. Vůbec jsem to nečekala. Trať mi seděla, ale na suchu. A jak celou noc pršelo, tak jsem si říkala už od rána, že to není pro mě," přiznala novinářům Nosková. "Nakonec to ale vyšlo dobře a za druhé místo jsem hrozně spokojená," dodala.

Osmnáctiletá Nosková, která je úspěšná rovněž na silnici a předloni skončila na MS ve španělské Ponferradě čtvrtá v silničním závodě juniorek, kontrolovala dění za vedoucí Richardsovou od samého začátku. Ve druhém ze čtyř okruhů se vydala za Britkou, která vypálila rybník hlavním favoritkám a svůj nástup nakonec dotáhla až k překvapivému zlatu.

Nosková na promáčené trati jela dobře technicky. Zvyšovala odstup od Kaptheijnsové, na niž měla po třetím kole náskok 11 vteřin, ale zároveň si mezi provazci deště hlídala, aby neudělala zbytečnou chybu. Do cíle nakonec dojela 35 sekund za vítězkou, před Nizozemkou udržela bezpečný odstup a mohla si plně vychutnat závěrečnou rovinku.

Havlíková skončila dvanáctá

Oproti Noskové se méně dařilo Pavle Havlíkové, která v elitní ženské kategorii skončila dvanáctá. Mistryní světa se stala Nizozemka Thalita de Jongová před Caroline Maniovou z Francie, bronz ve spurtu získala domácí favoritka Sanne Cantová.

Havlíková, která na nedávném domácím šampionátu překvapivě prohrála s Martinou Mikuláškovou, ztratila hned v úvodu kontakt s čelem závodu. V cíli z toho bylo manko minuty a 55 vteřin, na stupně vítězů ztratila minutu a půl.

"Hned na startu mi tam sklouzla noha, a i když tím závod nekončí, nebyla jsem tam úplně vepředu. Byla to asi ta úplně zásadní chyba, která se mi dnes stala," řekla novinářům Havlíková.

Trojnásobná česká šampionka Mikulášková skončila na 26. příčce s odstupem téměř čtyř minut na zlato.

Poměrně překvapivou vítězkou se nakonec stala De Jongová. Na druhou Maniovou najela 14 sekund. Na pódium se nakonec dostala alespoň jedna z hlavních favoritek na titul Cantová, i když musela o bronz hodně zabojovat v cílovém spurtu s Nizozemkou Sophií de Boerovou.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Heusden-Zolderu (Belgie):

Junioři: 1. Dekker (Niz.) 43:05, 2. Crispin -35, 3. Bonnet (oba Fr.) -1:00, ...14. Gavenda -2:10, 37. Sirůček -3:30, 41. Honzák -3:57, 49. Jarý -4:32, 54. Novák (všichni ČR) -5:41.

Ženy do 23 let: 1. Richardsová (Brit.) 41:34, 2. Nosková (ČR) -35, 3. Kaptheijnsová (Niz.) -47, 4. Freiová (Švýc.) -53, 5. Heiglová (Rak.) -1:30, 6. Nobleová (USA) -1:42, ...26. Lukešová -5:20, 40. Mináriková-Švecová (obě ČR) -8:28.