reklama

Nováček Mertl se obává společné večeře před Davis Cupem

Jan Mertl a Jiří Veselý před Davis Cupem s Austrálií (2015) Jan Mertl a Jiří Veselý před Davis Cupem s Austrálií (2015) autor: ČTK
Se dvěma úplnými nováčky vytáhnou o víkendu čeští tenisté do boje v 1. kole Davisova poháru proti Austrálii.

Ostrava - Se dvěma úplnými nováčky vytáhnou o víkendu čeští tenisté do boje v 1. kole Davisova poháru proti Austrálii. Nejenže Adam Pavlásek i Jan Mertl v nejslavnější týmové soutěži ještě nenastoupili, ale oba se i poprvé probojovali do užší nominace na utkání.

Mertlův příběh je zajímavý zejména tím, že premiéru zažívá v 33 letech. Rodák z Ústí nad Labem a 218. hráč singlového žebříčku ale prý ještě stále v koutku duše živil malou naději. "Potom, co se odhlásili Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem, jsem si říkal, kdy jindy než teď. Trošku jsem doufal a vyšlo to," řekl Mertl.

Mertl: V pátek si určitě nezahraju

Dopředu je srozuměn s tím, že v Ostravě je hlavně od toho, aby Lukáši Rosolovi s Jiřím Veselým plnil roli sparingpartnera. Nehrající kouč Jaroslav Navrátil Mertla povolal kvůli jeho razantnímu servisu, kterým má v přípravě simulovat hlavní přednost Australana Samuela Grotha.

"Jsem tu pro kluky, abych jim pomohl. Když kluci budou v pátek fit, určitě do zápasu nezasáhnu. Ale jsem za to rád. Je to pro mě něco nového, těším se na atmosféru," řekl Mertl, který podle svých slov má rekord v rychlosti podání kolem 240 km/h. "Naměřili mi to teď v únoru na turnaji ve Wroclawi. Tady je ten povrch ale hodně pomalý a měl by nám proti Australanům sedět," dodal.

Větší tlak než na Hopman Cupu

Nulové zkušenosti z Davisova poháru Pavláska s Mertlem spojují, výhled dál má ale každý z nich úplně jiný. Dvacetiletý Pavlásek je tady především proto, aby nasál atmosféru. V budoucnosti by se mohl stát jedním z lídrů české reprezentace. "Jsem rád, že tu můžu být a něco odkoukat. Je to první zkušenost a vážím si jí," řekl Pavlásek, kterému aktuálně patří 247. místo v žebříčku.

Rodák z Bílovce kousek od Ostravy si v lednu vyzkoušel jinou týmovou soutěž. S Lucií Šafářovou startoval na Hopmanově poháru v Perthu. "To je něco úplně jiného. Hraje se to jinak, vše během jednoho dne, je to takové uvolněnější. Tady je větší tlak," řekl Pavlásek.

Svěřenec syna nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila u protinožců urval i skalp světové dvacítky Itala Fabia Fogniniho. Nejlepší výsledek dosavadní kariéry ale v dalších turnajích nepotvrdil a kromě turnaje v Bergamu končil vesměs v prvních kolech. "Doufám, že mě to tady zas nakopne k té formě, kterou jsem měl v Austrálii," řekl Pavlásek.

Oba nováčky v daviscupovém výběru čeká v rámci zápisného pozvání spoluhráčů i realizačního týmu ke společné večeři. "Netuším, co všechno mě čeká, ale bojím se toho," zasmál se Mertl.

reklama