reklama

Novák milost nedostane. Jako Šarapovové mu hrozí dlouhý trest. A konec kariéry

Petr Novák Petr Novák autor: Ladislav Adámek
Český zápasník Petr Novák měl pozitivní test na meldonium a velmi reálně hrozí, že kvůli tomu bude muset ukončit kariéru. Stejně jako Maria Šarapovová ho totiž měl v krvi více, než povoluje nově ustavená tolerance WADA.

Praha - Zápasník Petr Novák byl jako první český sportovec pozitivně testován na zakázaný podpůrný prostředek meldonium a hrozí mu až čtyřletý zákaz činnosti. Ztratil tak možnost bojovat o účast na olympijských hrách a není vyloučeno, že očekávaný trest ukončí jeho sportovní kariéru.

"Byla určitá naděje, že se dočká jako už několik sportovců omilostnění, ale máme už informace, že Novák do této skupiny nepatří,“ sdělil Aktuálně.cz Petr Vurbs, tiskový mluvčí Českého svazu zápasu.

Meldonium bylo Novákovi doporučeno při loňských Evropských hrách v Baku jako ochrana srdce při začínající chřipce. Zápasník netají, že tento lék bral ze stejného důvodu i v období před Vánocemi. Jeho užívání bylo zakázáno od 1. ledna letošního roku, ale sportovci už od září věděli, že ho nesmějí používat.

Novák čeká na trest. Jako Šarapovová

"Novák říká, že samozřejmě nešlo o vědomý doping s tím, že o jeho zařazení na seznam zakázaných látek neměl dostatek informací. Letos ho sice už neužíval, ale látka prý může zůstat v těle i několik měsíců,“ vysvětluje Vurbs.

Meldonium užívalo ještě loni kolem 150 sportovců z různých zemí celého světa. A protože došlo na začátku roku k velké vlně pozitivních testů, tak byla stanovena hranice (1 mikrogram na mililitr), do které bylo zjištěné množství této látky tolerováno a sportovec se mohl dočkal omilostnění (více zde).

"Novák však tento stanovený limit překročil, a tak musí jen čekat na nemilosrdný verdikt. Kdy to bude a jak vysoký trest ho čeká, zatím nevíme. Hrozí mu však až čtyřletý zákaz startů,“ dodává Vurbs.

Podobně čeká na svůj verdikt také Maria Šarapovová, největší hvězda, která uvázla v meldoniových tenatech.

reklama