Nováková bodovala ve sprintu, vyhráli Björgenová a Golberg

5. 12. 2014 15:55
Norové Marit Björgenová a Paal Golberg vyhráli sprinty volnou technikou Světového poháru v běhu na lyžích v Lillehammeru.
Petra Nováková.
Petra Nováková. | Foto: ČOV/Václav Mudra

Lillehammer - Norové Marit Björgenová a Paal Golberg vyhráli sprinty volnou technikou Světového poháru v běhu na lyžích v Lillehammeru, které jsou součástí třídílné minitour. Z Čechů bodovala jen 28. Petra Nováková.

Nováková postoupila do vyřazovacích jízd z 23. místa. Ve čtvrtfinále zkusila na trati dlouhé 1300 metrů ujet, ale v závěru skončila poslední šestá. Jednadvacetileté lyžařce se na úvod sezony daří, bodovala potřetí za sebou. "Se vstupem do nové závodní sezony mohu být spokojená," napsala na svém webu.

Naopak stále se nemůže rozjet kometa minulé sezony Eva Vrabcová-Nývltová, která skončila už v kvalifikaci stejně jako další čeští reprezentanti. Tentokrát ve sprintu neuspěl ani Martin Jakš, který dokázal bodovat před týdnem v Kuusamu.

Lukáš Bauer normálně sprinty nejezdí, ale v rámci minitour do stopy musel, aby mohl jet další závody. "Vstupoval jsem do závodu s tím, že to vezmu jako rychlý a kvalitní trénink," řekl Bauer, který byl krátce před sezonou nemocný, na svém facebookovém profilu po 85. místu v kvalifikaci.

"Pocit byl lepší než v posledním tréninku a vzhlížím k sobotní a nedělní etapě s větším optimismem. Věřím, že se mi podaří naplnit očekávání, že by to mělo být lepší a lepší. V dohledné době vymažu manko rychlých tréninků a konečně to budou výsledky, na který se dá koukat," dodal Bauer.

Björgenová vyhrála kvalifikaci i všechny rozjížďky. "Jsem nadšená. Moje forma je momentálně moc dobrá," pochvalovala si Björgenová v televizi. Sprint žen se stal kořistí domácích Norek, druhá dojela Celine Brunová-Lienová a třetí Heidi Wengová.

Třetí triumf ve SP získal Golberg skvělým finišem, ve kterém porazil Rusa Alexeje Petuchova. Pro bronz si dojel další norský závodník Finn Haagen Krogh.

Sprint je první etapou třídílného Světového poháru v Lillehammeru. V sobotu jsou na pořadu závody bruslením na 10 km mužů a 5 km žen a v neděli vše vyvrcholí stíhačkami klasickou technikou na 15 km mužů a 10 km žen.

Závody SP v běhu na lyžích v Lillehammeru (Norsko) - sprint volně:

Muži: 1. Golberg (Nor.) 3:20,51, 2. Petuchov (Rus.) -0,24, 3. Krogh (Nor.) -0,29, 4. Mikkonen (Fin.) -0,56, 5. Harvey (Kan.) -1,13, 6. Iversen (Nor.) -4,15, ...52. Jakš, 67. Razým, 85. Bauer, 88. Gräf, 102. Kordač, 105. Knop (všichni ČR) nepostoupili z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 27 závodů): 1. Brandsdal 128 b., 2. Northug (oba Nor.) 110, 3. Niskanen (Fin.) 100, 4. Sundby (Nor.) 98, 5. Golberg 94, 6. Krogh 93, ...44. Jakš 14.

Ženy: 1. Björgenová 2:55,71, 2. Brunová-Lieová -0,76, 3. Wengová -0,80, 4. Fallaová (všechny Nor.) -1,43, 5. Višnarová (Slovin.) -4,43, 6. Herrmannová (Něm.) -7,57, ...28. Nováková vyřazena ve čtvrtfinále, 63. Grohová, 67. Schützová, 70. Vrabcová-Nývltová (všechny ČR) nepostoupily z kvalifikace.