Nováková dojela na pětce volně dvacátá, Jakš těsně nebodoval

Aktualizováno 28. 11. 2015 14:16
Běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila bodované 20. místo v závodu Světového poháru na pět kilometrů volnou technikou ve finské Ruce. Další česká reprezentantka Karolína Grohová skončila na 59. pozici, nemocná Eva Vrabcová-Nývltová nestartovala. Zvítězila druhá žena minulého ročníku SP Therese Johaugová z Norska.
Petra Nováková doběhla na své oblébené trati dvacátá.
Petra Nováková doběhla na své oblébené trati dvacátá. | Foto: Úsek běžeckých disciplín SLČR

Ruka (Finsko) - Běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila bodované 20. místo v závodu Světového poháru na pět kilometrů volnou technikou ve finské Ruce. Další česká reprezentantka Karolína Grohová skončila na 59. pozici, nemocná Eva Vrabcová-Nývltová nestartovala a odjede z Finska domů. Zvítězila druhá žena minulého ročníku SP Therese Johaugová z Norska.

Na desekilometrové trati mužů čeští zástupci na body nedosáhli. Martin Jakš doběhl na 31. místě a za bodovanými pozicemi zaostal o dvě desetiny sekundy. Aleš Razým a Petr Knop se vešli do šesté desítky, Jakub Gräf byl osmdesátý. Zvítězil Nor Martin Johnsrud Sundby o 11 vteřin před Alexem Harveyem z Kanady.

Mezi specialisty se neztratil ani nejúspěšnější biatlonista současnosti Martin Fourcade. Francouzský čtyřnásobný olympijský medailista doběhl na 22. místě.

Sedminásobná mistryně světa Johaugová měla v cíli prvního distančního závodu sezony bezpečný náskok 17,6 sekundy před Charlotte Kallaovou a připsala si 22. vítězství v SP. Třetí místo obsadila další Švédka Ida Ingemarsdotterová, která jako jediná z medailistek běžela v pátek finále sprintu.

Desítka nebyla daleko

Nováková na vítězku ztratila 46,8 sekundy a dosáhla svého třetího nejlepšího výsledku ve Světovém poháru. "Tohle je moje oblíbenější technika. Jsem spokojená," řekla dvaadvacetiletá Nováková na webu svazu. "Vím, že jsem v některých pasážích ztratila, mohla jsem na nich pracovat trošku líp, ale to se lehce řekne a na trati hůř dělá, když už člověk nemůže. První desítka každopádně nebyla moc daleko," řekla Nováková. Grohová ztratila na vítězku bezmála minutu a půl.

Svou reprezentační kolegyni na dálku pochválil i Lukáš Bauer. Vyzdvihl rovněž překvapivé desáté místo slovinky Alenky Čebašekové.

Třídílná minitour vyvrcholí ve Finsku v neděli stíhacími závody.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži: 10 km volně: 1. Sundby (Nor.) 21:05,5, 2. Harvey (Kan.) -11,2, 3. D. Cologna (Švýc.) -11,6, 4. Glöersen (Nor.) -13,9, 5. Johansson (Švéd.) -14,6, 6. Krogh (Nor.) a Legkov oba -20,8, 8. Turyšev (oba Rus.) -26,7, 9. Manificat (Fr.) -32,4, 10. Tönseth (Nor.) -33,0, ...31. Jakš -56,2, 51. Razým -1:30,1, 59. Knop -1:35,8, 80. Gräf (všichni ČR) -2:12,9.

Průběžné pořadí třídílné finské tour: 1. Sundby 23:35,3, 2. Krogh -13,8, 3. Glöersen -19,4, ...37. Jakš -1:17,1, 58. Razým -1:50,0, 66. Knop -2:00,0, 86. Gräf -2:43,1.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 36 závodů): 1. Sundby 68 b., 2. Krogh 64, 3. P. Northug (Nor.) 58, 4. Glöersen 53, 5. Fossli (Nor.) 50, 6. Harvey a Brandsdal (Nor.) oba 46.

Ženy: 5 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 11:23,8, 2. Kallaová -17,6, 3. Ingemarsdotterová (obě Švéd.) -25,4, 4. Wengová -26,0, 5. Östbergová (obě Nor.) -26,9, 6. Niskanenová (Fin.) -32,6, 7. Jacobsenová -33,5, 8. Slindová (obě Nor.) -34,8, 9. Nilssonová (Švéd.) -37,4, 10. Čebašeková (Slovin.) -37,5, ...20. Nováková -46,8, 59. Grohová (obě ČR) -1:25,2.

Průběžné pořadí třídílné finské tour: 1. Johaugová 14:27,3, 2. Östbergová -0,4, 3. Wengová -4,9, ...28. Nováková -59,8, 56. Grohová -1:28,8.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 36 závodů): 1. Ingemarsdotterová 80 b., 2. Östbergová 77, 3. Nilssonová 74, 4. Wengová 74, 5. Hagaová (Nor.) 67, 6. Kallaová 66, ...29. Nováková 11, 37. Grohová 7.