reklama

Novotná: Jsme na Lucku pyšní. Pála: Příště grandslam vyhraje

Lucie Šafářová. Lucie Šafářová. autor: Reuters
Výborný zápas předvedla Lucie Šafářová podle odborníků ve svém prvním grandslamovém finále.

Paříž - Výborný zápas předvedla Lucie Šafářová podle odborníků ve svém prvním grandslamovém finále. S Američankou Serenou Williamsovou dnes sice prohrála v boji o titul na Roland Garros ve třech setech, ale podle Jana Kodeše či Jany Novotné na sebe může být pyšná.

"Klobouk dolů před výkonem Šafářové," řekl dvojnásobný vítěz French Open Kodeš krátce poté, co v hráčské jídelně Šafářovou objal a poblahopřál jí. "Lucka hrála výborně od začátku až do konce. Je to obrovský úspěch. Může být na sebe velice pyšná a my všichni na ni taky," doplnila chválu wimbledonská vítězka Novotná.

"Říkal jsem Lucce, že první finále je fantastická zkušenost a většinou se na grandslamu nevyhrává. Teď už ví, o čem to je a potřebuje se dostat do druhého nebo do třetího a pak už to vyhraje," věří Kodeš. "Teď to ochutnala a určitě na to má, aby ještě hrála finále na dalším grandslamu," míní fedcupový kapitán Petr Pála.

"Chtělo to dostat Serenu pod psychický tlak"

Všichni mluvili o tom, že zápas měl vysokou úroveň a přinesl i drama. Šafářová prohrávala už 3:6 a 1:4. " Od toho momentu to byl úplně otevřený zápas," komentoval Kodeš obrat a výhru Šafářové v tie-breaku druhé sady. S Pálou se shodli, že byla škoda, že si na začátku třetí sady neudržela servis na 3:1. "Chtělo to Serenu dostat pod psychický tlak, aby dostala strach. Na takovou hráčku, jako je Williamsová, je 2:0 málo," řekl Kodeš.

Šafářová zvládla zápas dobře i mentálně. Podle Kodeše měla na začátku možná trochu respekt, ale pak se rozehrála. "Není jednoduché tam vejít proti Sereně, ale hrála dobře," řekl Pála. "Hlavně ten obrat Lucky byl velká věc," řekla Novotná.

Podle Pály, jenž má Šafářovou v národního týmu, který už třikrát za uplynulé čtyři roky vyhrál Fed Cup a letos je znovu ve finále, hráčce pomohla spolupráce s kanadským trenérem Robem Steckleym. "Výborně si sedí a ona mu věří, což je u Lucky hodně důležité. Vždycky uměla hrát agresivně, ale už není dlouho zraněná, zapracovala na kondici. Věří si a výsledky přicházejí," řekl Pála.

Serena? Jako Kanaďané na MS v hokeji

Všichni ocenili i výkon Williamsové, již dvacetinásobné grandslamové vítězky. "Je to nejlepší hráčka na světě a možná i všech dob, takže to se hraje těžko," řekl Pála. "Je silná v důležitých momentech. Třeba pokazí dva tři míče, ale najednou se otřepe a zápas otočí. Proto má dvacet grandslamů a může mít víc," řekla Novotná.

Předností Williamsové je razance úderů. "Z toho žije," podotkl Kodeš. "Zahraje tvrdý balon na tělo a ty nestihneš reagovat. Hraje s daleko větší silou než ostatní. A věří si a ví, že je lepší než ostatní. Připomenulo mi to Kanaďany teď na hokejovém šampionátu v Praze. Ti vždycky hráli a najednou přidali. To je přesně Serena," přirovnal Kodeš a dodal ještě, že se Williamsová umí nejlépe ze všech soustředit na důležité míče.

reklama