Nymburk prohrál i v Rize a je na pokraji vyřazení z Eurocupu

30. 1. 2013 22:30
Třetí prohru za sebou utrpěli basketbalisté Nymburka v Evropském poháru. Středočeši dnes podlehli na palubovce VEF Riga 59:81 a jsou na pokraji vyřazení z osmifinálové skupiny.
Naděje Radka Nečase a spol na postup do čtvrtfinále se pohybují už jen v mezích teorie. | Foto: Lukáš Drštička

Riga/Praha - Třetí prohru za sebou utrpěli basketbalisté Nymburka v Evropském poháru.

Středočeši podlehli na palubovce VEF Riga 59:81 a jsou na pokraji vyřazení z osmifinálové skupiny, kde jsou nyní na posledním místě s bilancí jedné výhry a tří porážek.

Nymburk musí 12. února doma porazit Bilbao a pak ještě zvítězit na půdě dalšího španělského celku Valencie, aby ještě mohl pomýšlet na postup.

Bilbao s Valencií nyní mají shodně po dvou vítězstvích a prohrách, Riga vede skupinu s třemi triumfy.

Nymburk v lotyšské metropoli jen potvrdil, že nezažívá dobré časy. Na evropské scéně - v součtu s východoevropskou VTB ligou - protáhl sérii bez výhry už na pět utkání.

Nymburk už od úvodu nestačil

Devítinásobní čeští mistři bez zraněného kapitána Petra Bendy celý zápas v Rize dotahovali manko. Zlým znamením pro ně byla už druhá minuta zápasu, kdy prohrávali 0:9.

Riga letos zdolala Nymburk ve VTB lize, před týdnem na pardubické palubovce i v Eurocupu a ani v dnešní odvetě se čeští suveréni nedokázali prosadit.

Riga se mohla opřít o mnohem lepší střelbu za dva body a hosté výrazně ztráceli na doskoku, kde se citelně projevila hlavně Bendova absence.

Zatímco v nymburském dresu dokázali dvoucifernou hranici nastřílených bodů pokořit jen pivot Pavel Houška, který odehrál nejlepší zápas po letním přestupu z Děčína, a křídelní hráč Vojtěch Hruban, v táboře domácích se to povedlo hned čtyřem basketbalistům.

USK prohrálo a nemá jistotu postupu

Basketbalistky USK Praha v předposledním utkání základní skupiny Evropské ligy prohrály doma s Polkowicemi 60:71 a stále nemají jistotu postupu do osmifinále.

Tu jim nedopřála ani Salamanca, která večer nečekaně porazila dosud suverénní Jekatěrinburg 65:57. Dnešní prohra každopádně znamená, že v případě postupu narazí Pražanky na silného soupeře.

USK přitom byl dlouho lepším celkem a ještě ve třetí čtvrtině vedl o deset bodů.

"Začaly jsme jako z partesu, hrály jsme přesně, co jsme chtěly, ale vydržíme v koncentraci deset minut. To je katastrofa. Stejně jako to, že hráčky, které mají tým vést, to vzdají. Z toho jsem velmi zklamaná," řekla po utkání trenérka Natália Hejková.

Eurocup mužů - 5. kolo:

VEF Riga - ČEZ Basketball Nymburk 81:59 (24:18, 44:31, 65:48)

Nejvíce bodů: Kavaliauskas 17, Rowland 15, Janičenoks 14, Daniels 10 - Houška 14, Hruban 11, Rančík 9, Welsch a Carter po 7. Rozhodčí: Zamojski (Pol.), Zaščuk (Ukr.), Halliko (Est.). Fauly: 22:21. Trestné hody: 22/17 - 16/12. Trojky: 6:7. Diváci: 5000.

1. VEF Riga 4 3 1 347:301 7
2. Valencie 4 2 2 304:311 6
3. Bilbao 4 2 2 311:320 6
4. ČEZ Basketball Nymburk 4 1 3 301:331 5