reklama

Obhajoba stříbra? Silné slovo. MS basketbalistek startuje

Šampionky i divačka TV Šlágr. Tyto hráčky obhajují stříbro Podívejte se na vizitky českých basketbalistek nominovaných na MS v Turecku. Foto: CPA Eduard Erben
České basketbalistky odcestovaly na mistrovství světa v Turecku coby obhájkyně stříbra.

Praha - České basketbalistky v sobotu vstoupí do mistrovství světa, které hostí Turecko, s nálepkou obhájkyň stříbrných medailí.

I kvůli znatelné generační obměně však roli favoritek odmítají. "Že jedeme obhajovat stříbro, to je silné slovo. Tehdy to byl senzační výsledek, který se bude hodně těžko opakovat," řekla k českým ambicím křídelnice Kateřina Elhotová, která postupně vyspěla v jednu z reprezentačních opor.

"Chceme hrát dobrý basket a doufám, že se nám podaří udělat dobrý výsledek," věří Elhotová.

Pro devátý titul si do Turecka jedou Američanky, ty se však pokusí z trůnu sesadit zejména mistryně Evropy Španělky a Francouzky, které dokonce výběr USA porazily v přípravě.

Z poloviny jiný tým

Češky na šampionát odjely z poloviny s jiným týmem, než s kterým v roce 2010 na MS zazářily. Čtyři tehdejší reprezentantky v čele s nejužitečnější hráčkou turnaje Hanou Horákovou již ukončily kariéru. "Některé zkušené osobnosti odešly, ale já doufám, že to dokážeme nahradit mládím, dravostí a rychlostí," vyjmenovává Elhotová přednosti současného výběru.

Trenér Lubor Blažek tak má k dispozici omlazený tým, který si klade postupné cíle a nechce se stresovat tím, že v Turecku startuje jako obhájce stříbra.

"Bylo by hezké získat medaili, ale musíme si dávat postupné cíle. A to je postoupit ze skupiny. Dál se zatím nedíváme," uvedla kapitánka Eva Vítečková.

Těžká, ale hratelná skupina

V základní fázi český tým postupně narazí na Brazilky, Japonky a Španělky. Přímo do čtvrtfinále postoupí vítězové skupin, před druhými a třetími celky bude osmifinále.

"Máme těžké soupeře, ale věřím, že je dokážeme porazit. Je to hratelná skupina, ale musíme každý zápas odmakat naplno a snažit se udělat co nejlepší výsledek. Na konci turnaje se uvidí, kam dokážeme dojít," plánuje Elhotová.

Kouč Blažek už upíná zrak k úvodnímu duelu s Jihoameričankami. "Brazílie má velmi kvalitní tým, který má ale nevyrovnané výkony. Když se jim daří, tak hrají opravdu výborně," okomentoval sílu sedmého celku světa, který jeho svěřenkyně před čtyřmi lety porazily o čtrnáct bodů.

Sázka na rychlý pohyb a přechod do útoku

K dispozici bude mít Blažek nakonec i klíčovou pivotku Petru Kulichovou, která si v úterý při posledním přípravném duelu s USA podvrtla kotník.

"Petra naštěstí neutrpěla žádnou zlomeninu. Jedná se o lehkou distorzi v hlezenním kloubu, která je ale díky tomu, že byla včas zaledována a ošetřena, menšího rozsahu. Na léčbě budeme pracovat, aby Petra byla v horizontu pár dnů schopná zapojit se do hry," vzkázal ve středu lékař národního týmu Vojtěch Havlas.

Přestože Kulichová patří se svými 198 centimetry mezi podkošové opory, klíčovou roli v herním projevu týmu by měly podle Blažka hrát její pohyblivější spoluhráčky.

"Budeme chtít hrát rychle dopředu. Tohle mužstvo má na to, aby rozdriblovalo rychlý protiútok a využilo přesilových situací. Musíme si nacházet volné pozice. Nepředpokládám, že bychom soupeře přestříleli, budeme hrát na málo bodů," nastínil strategii úspěšný kouč.

"A taky si musíme dát pozor na ztráty, to bývá náš kámen úrazu," doplnila jej Elhotová.

Turecko chce potvrdit boom, Američanky roli favoritek

Šampionát se koná v Turecku, které v posledních letech zažívá basketbalový boom. Muži před čtyřmi lety v domácím prostředí získali překvapivě stříbro, nyní se je pokusí napodobit i Turkyně, které se mezi světovou elitou představí poprvé podobně jako Mosambik a Angola.

"V Turecku panuje při zápasech bouřlivá atmosféra, na basket tam chodí i fotbaloví fanoušci. Uvidíme, jak to bude vypadat při turnaji, ale myslím, že to bude podobné, což je dobře, protože většina z nás raději hraje v bouřlivějším prostředí," řekla Kulichová, která je hráčkou Besiktase Istanbul.

Hlavními favoritkami na zlato jsou opět Američanky. Ty daly dohromady hvězdný tým v čele s Dianou Taurasiovou či Sue Birdovou, která jede už na čtvrtý šampionát a může jako první hráčka v historii získat na MS čtvrtou medaili.

Zámořská WNBA však skončila až v polovině září a americký výběr tak měl minimum času na přípravu. Jeho forma tak ještě není ideální, což potvrdila i prohra 72:76 s Francií. V úterní generálce v Praze už ale Američanky dominovaly a český tým porazily 76:41.

reklama