Lukáš Rosol ani na druhý pokus v roli jedničky týmu nedokázal zvítězit, a český tým si tak letos v Davis Cupu zahraje jen baráž.
Lukáš Rosol nevyhrál jako česká jednička ani jeden ze svých duelů.
Lukáš Rosol nevyhrál jako česká jednička ani jeden ze svých duelů. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Čeští tenisté letos budou hrát v Davis Cupu jen o udržení v elitní skupině.

Plamének naděje na postup do čtvrtfinále, který se v sobotu rozhořel po vítězství českého páru ve čtyřhře, dnes uhasil australský tenista Bernard Tomic, jenž v duelu týmových jedniček porazil Lukáše Rosola bez ztráty setu 7:6, 6:3, 7:6. Zápas jsme sledovali živě zde.

V posledním zápase, hraném už kvůli rozhodnutému postupu jen na dva sety, porazil Jan Mertl Sama Grotha 6:3, 6:2.

Australané tak vyhráli 3:2 a prošli mezi osm nejlepších družstev planety. V dalším kole se utkají s Kazachstánem, který vyřadil Itálii. Češi se svého soupeře pro baráž dozví až po losu.

Rosol uznal kvality svého soupeře

"Dneska vyhrál lepší hráč, musím mu pogratulovat. Je to škoda, protože se taky potýkal se zdravotními problémy, ale to se nedá nic dělat," řekl po zápase smutný Rosol do mikrofonu České televize.

Proti Australanovi, který je ve světovém žebříčku o sedm míst za ním (31. Rosol, 38. Tomic), měl de facto v každém setu jednu možnost, jak dát zápasu jiný ráz. V první sadě si vypracoval za stavu 2:2 tři brejkboly pohromadě, jenže neuspěl, celý set dospěl do zkrácené hry a v ní uspěl Tomic.

Ve druhém dějství sice jako první přišel hned ve třetí hře Rosol o své podání, jenže vzápětí expresně sám brejknul soupeře a vypadalo to, že je na koni. Jenže místo toho opět ztratil svůj servis a Tomic už svému soupeři další možnost nedal. Přitom až do této pasáže nedával Rosol dvaadvacetiletému mladíkovi na returnu žádnou šanci. Druhá sada skončila po půlhodině za stavu 6:3 pro Australana dalším využitým brejkbolem.

Ani ve třetím setu nepřišel zlom

Devětadvacetiletá česká jednička poté opustila kurt a zamířila na toaletu, Tomic se navíc posledním dějství potýkal se zraněním zadního stehenního svalu, nic z toho ale Rosolovi nepomohlo.

Oba dovedli set do tie-breaku, v něm se domácí tenista dokázal dostat do vedení 5:4 a měl dvě podání, jenže selhal, zatímco Tomic svojí otravnou trpělivu hrou hned první mečbol využil.

"Měl jsem problémy s kotníkem, kyčlemi a bederní páteří, což je na tomto tvrdém, leč pomalém povrchu normální, ale na to se nemohu vymlouvat. Tomic byl prostě lepší. Já děkuji všem těm, kteří mi věřili za podporu, a budu doufat, že až dostanu šanci příště, bude výsledek jiný," hlesl ještě sklíčený Rosol.

Australané tak porazili český, potažmo československý výběr v Davis Cupu podeváté z deseti vzájemných soubojů, Rosol prohrál svůj letošní sedmý zápas na okruhu. Jeho psychické rozpoložení názorně dokazují právě zkrácené hry. I s dneškem letos absolvoval pět tie-breaků, ani jeden nevyhrál.

Utkání 1. kola tenisového Davisova poháru v Ostravě (ČEZ Aréna, tvrdý povrch):

ČR - Austrálie 2:3

Rosol - Tomic 6:7 (4:7), 3:6, 6:7 (5:7), Mertl - Groth 6:3, 6:2.

Další zápasy 1. kola tenisového Davisova poháru:

Astana: Kazachstán - Itálie 3:2
Kukuškin - Seppi 7:6 (10:8), 6:0, 6:4, Nědovjesov - Fognini 7:6 (7:5), 3:6, 4:6, 6:3, 7:5.

Glasgow: Británie - USA 3:2

Murray - Isner 7:6 (7:4), 6:3, 7:6 (7:4), Ward - Young 7:5, 0:1 skreč Ward.

Kraljevo: Srbsko - Chorvatsko 5:0

Krajinovič - Škugor 6:4, 6:2, Troicki - Delič 6:4, 6:3.

Frankfurt: Německo - Francie 2:3

Kohlschreiber - Simon 7:6 (7:5), 6:4, Struff - Mahut 7:6 (8:6), 6:3.

Lutych: Belgie - Švýcarsko 3:2

Darcis - Laaksonen 3:6, 6:3, 6:3, 6:7 (5:7), 1:6, Goffin - Bossel 6:4, 6:0, 6:4.

Buenos Aires: Argentina - Brazílie 2:2 po třetí dvouhře

Mayer - Souza 7:6 (7:4), 7:6 (7:5), 5:7, 5:7, 15:13.