reklama

Odborníci: Kreuziger se naštval a výhrou umlčel kritiky

19. etapa Giro d´Italia s vítězem Romanen Kreuzigerem 19. etapa Giro d´Italia s vítězem Romanen Kreuzigerem autor: Reuters
Roman Kreuziger v páteční 19. etapě Giro d´Italia nejen podle vlastních slov dosáhl na největší vítězství v kariéře.

Praha – Roman Kreuziger v páteční 19. etapě Giro d´Italia nejen podle vlastních slov dosáhl na největší vítězství v kariéře. Jeho triumf při stoupání do lyžařského letoviska ve Val di Fiemme měl ale i další podtext.

Po středečním výbuchu při výšlapu na Passo Giau se na lídra Astany snesla vlna kritiky, odstřelila jej i vlastní stáj, ve kterému letos končí smlouva. Aktuálně.cz oslovilo tři bývalé špičkové české cyklisty, aby zhodnotili povedený páteční Kreuzigerův výkon.

Co říkáte na výkon Romana Kreuzigera v páteční 19. etapě Giro d´Italia?
Lubor Tesař (bývalý profesionální cyklista, několikanásobný český šampión na silnici i dráze): Tomu říkám pádná odpověď na kritiku. (úsměv) Dnes to byla otázka zdravého naštvání a chuti dokázat, že na to má. Dokázal se pozitivně namotivovat po negativní kritice kolem sebe a ukázal, že patří ke světové špičce.
Tomáš Konečný (bývalý profesionální cyklista, poslední český vítěz etapy na závodech Grand Tour z Vuelty 2001): Co k tomu více říct více než, že je to super. Já už říkal ve středu, že bude mít velkou šanci dnes vyhrát, protože jsem tušil, že by ho mohli favorité nechat ujet, a to se přesně stalo.
Ján Svorada (bývalý profesionální cyklista, excelentní spurtér, poslední český vítěz etapy na Giru, triumfoval i na Tour de France a Vueltě): Myslím, je to skvělé, škoda středy, kdy ztratil hodně minut. Je pravda, že o to je pak v uvozovkách snadnější se dostat do úniku. Myslím, že je to výborný počin i pro jeho psychiku, slyšel spoustu kritiky, dokázal na ni ale skvěle odpovědět. Vyhraná etapa a být do tří na Giru je sice rozdíl, ale ukázal, že byl celkově dobře připravený. Jen ho postihla chvilková krize, ať už psychického nebo fyzického rázu, což se může stát každému.

Překvapil vás jeho výkon po středečním kolapsu na Passo Giau a po čtvrtečním prohlášení, že pokud budou křeče pokračovat, odstoupí?
Tomáš Konečný: Ne, čekal jsem, že zaútočí, že si nenechá atak až na poslední horskou etapu v sobotu. Musel to zkusit, to bylo jasné. Křeče ho chytly už ve středu, myslím, že čtvrteční prohlášení už byla jen hra pro soupeře. Odpadl, mrzelo ho, že ztratil šanci na celkové pořadí, ale křeče jsou jen chvilková záležitost, ne otázkou dvou dnů.

Nahrál Kreuzigerovi k ataku i fakt, že už dříve nestačil tempu Tiralongo a odpadl ještě před posledními stoupáními?
Tomáš Konečný: Myslím, že ne. Podle mne nebrali Tiralonga v Astaně jako lídra. Pro ně Giro skončilo ve středu, jestli dojede Tiralongo celkově osmý nebo desátý už jim je jedno.

600 metrů před cílem se u Kreuzigera objevil jeho otec Roman Kreuziger starší, musela to být pro oba speciální chvilka.
Lubor Tesař: Každý otec je náležitě pyšný na svého úspěšného syna. Ve středu z toho byl starý Kreuziger zničený jako mladý, takže i pro něj to bylo určité zadostiučinění. Pro mladého to asi mohla být ta nejlepší možná motivace do posledních metrů. Řekl bych, že to „Křižákům“ pořadatelé prominou.
Tomáš Konečný: To k tomu patří, je to jeho otec, to si myslím, že pořadatelé pochopí. A myslím, že to pro oba bylo zadostiučinění i vůči Astaně, která ho po středě potopila, což mi nepřišlo úplně fér. Přece jen daleko větší krize předvedli v minulosti třeba i Evans či Ullrich. Evanse na Giru také po jedné etapě, kde nabral dvacet minut, vysvlékli z růžového, ale stáj ho podržela a loni vyhrál Tour. To samé na Tour potkalo několikrát i právě Ullricha. Roman ukázal, že se jednalo o chvilkovou indispozici, která se za kariéru stane každému.
Ján Svorada: Rozhodně to pro oba bylo hodně emotivní. Roman starší je známý tím, že na velké závody svého syna jezdí a že ho podporuje především v horských etapách. Určitě to pro něj muselo být hodně emotivní, vidět syna jet v útoku. Myslím si, že v tom momentu bylo potřebné mu dát informace, jak je na tom a určitě Romanovi také pomohla a nabudila slova, co mu otec stihl krátce říct.

Jak se vám líbilo tempo Kreuzigera na posledním kopci, kterým dal vzpomenout na sólojízdy hvězd Pantaniho či Simoniho z let 1999 a 2003?
Tomáš Konečný: Když jsem viděl, jak odjel na předposledním kopci a nahoře už měl minutu na peloton a ten začal taktizovat, tak jsem si říkal, že pokud před posledním stoupáním bude mít dvě minuty k dobru, už to budou mít těžké, aby ho sjeli. Roman je na tom jen o trochu hůře výkonnostně než Hesjedal a spol., aby mu dali dvě minuty na sedmi kilometrech je skoro nereálné, takže jsem už věřil, že vyhraje. Navíc Roman ukázal svou velikost, vyhrát na kratším, ale o to prudším stoupání je náročnějším než na delším a táhlejším. Na takovém je rozdíl jet v háku nebo čelo, tady ne. Je to více na férovku a Roman ukázal, že kvality i potenciál rozhodně má.

Může Kreuziger po takovém výkonu útočit na etapové vavříny i v sobotní další vysokohorské etapě?
Lubor Tesař: Nemá co ztratit, navíc stará pravda říká, že po vítězství se regeneruje daleko lépe. Ale bude to těžké a záleží i na taktice ostatních jezdců. Ale šanci určitě má, je možná nejlepším vrchařem z těch, co už nemají šanci na celkové pořadí, takže když ujede, může vyhrát vždy.
Tomáš Konečný: Já myslím, že ne, že tam odevzdal všechno. V sobotu už mu ty síly budou chybět. Navíc v téhle etapě jel s pocitem, že se chce ukázat, odpovědět kritikům, tyhle pocity už nyní opadnou, nebude mít v sobě takovou motivaci. Ale na druhou stranu, pořád je to závodník a pokud se mu naskytne šance, určitě zabojuje.
Ján Svorada: Těžko říct. V závěru to pro Romana bylo hodně těžké, určitě ze sebe vydal spoustu energie, sobotní etapa je zase hrozně těžká. Věřím, že vítězství ho povzbudí, nalije energii do nohou, ale Giro se blíží ke konci. Uvidíme, jestli pokud bude příležitost, tak znovu půjde do úniku a zda mu opět vyjde.

Čekání na český etapový triumf ze závodů Grand Tour (Giro, Tour de France, Vuelta) trvalo jedenáct let, to je hodně dlouhá doba.
Tomáš Konečný: Asi ano, je to hodně dlouho. Ale já říkal, že Roman tu šanci má, že může vyhrát etapu i na Tour. Pro mě patří mezi nejlepší cyklisty světa. A pokud navíc vypadne z boje o celkový triumf, je jeho šance na etapový vavřín ještě větší. Je to mladý kluk, má před sebou ještě spoustu a ještě toho může hodně dokázat.
Ján Svorada: Bylo to hodně dlouhé, letos byl na Giru blízko i Honza Bárta, který skončil předminulou sobotu druhý, také od něj to byl výborný výkon, ale holt na vítězství se čekalo ještě o něco déle. Je skvělé, že se to Romanovi povedlo.

Může Kreuziger vyhrát etapu na Grand Tour i v okamžiku, kdy ještě bude ve hře o celkový triumf?
Tomáš Konečný: To je hrozně těžké, musí se všechno sejít. Záleží i na konkurentech. Na Tour to bývá našlapanější, letos na Giru měl obrovskou šanci na úspěch. Uvidíme, ale bude to mít rok od roku těžší a těžší. Každou sezónu vylétne někdo nový a i když ti nejlepší stárnou, pod Romanem zase roste nová generace.

Je pro vás po pátečním výkonu největším favoritem Gira Kanaďan Ryder Hesjedal?
Tomáš Konečný: Ano. V pátek mě ohromně překvapil. Čekal jsem, že pojede defenzivně, že bude svou pozici hájit, ale zaútočil a všem ukázal, že je nyní nejlepší. Podle mne je na 99% rozhodnuto.
Ján Svorada: Já bych řekl, že je to sice poměrně velkým překvapením, ale momentálně je největším favoritem na celkový triumf. Všichni včetně závodníků čekali, že bude v horách nejvíce trpět, ale vypadá to, že Hesjedal má letos v sobě něco navíc a naopak on trápí konkurenty. Ale ještě je tu sobota a v ní může někoho potkat to, co ve středu Romana. Rozjeté to má ale vzhledem ke svým časovkářským kvalitám jednoznačně nejlépe.

reklama