reklama

Portyk odboural psychické problémy. Nefňukám, cíle mám nejvyšší, tvrdí sdruženář před olympiádou

Český sdruženář Tomáš Portyk Český sdruženář Tomáš Portyk autor: Milan Kammermayer
Tomáš Portyk, dlouhá léta považovaný za obrovský talent české severské kombinace, vzhlíží s nadějemi k nadcházející olympijské sezoně. V dospělé kategorii prozatím zůstával za očekáváním, ale věří, že tento ročník může být v jeho kariéře zlomový. Letní přípravu okořenil cennými triumfy a pomýšlí na nejvyšší cíle. A to i přes kuriózní zranění, které ho potkalo v jejím závěru.

Praha - Od juniorských let se o Tomáši Portykovi hovoří jako o spasiteli české severské kombinace. Leč nadějnému sdruženáři, i kvůli psychickým problémům při skokanské části, se zatím velká očekávání nedaří proměnit v nějaký výrazný výsledek. Nyní však věří, že se po vydařené letní přípravě nachází v ideálním rozpoložení, aby zazářil. A to ideálně v únoru v jihokorejském Pchjongjangu.

Sdruženář Portyk obhájil letní titul v severské kombinaci i s popáleninami Sdruženář Portyk obhájil letní titul v severské kombinaci i s popáleninami Čtěte zde

Psychické problémy při skokanské části. To byl jeden z největších zádrhelů, který brzdil nadějnému sdruženáři kariéru. "Musím se soustředit především na skok, protože od něj se všechno odvíjí. V předchozí sezoně jsem při něm bojoval s psychickými problémy, doufám, že v létě jsem to odboural. Když to dobře půjde, tak budu mít vysoké cíle." potvrzuje Portyk.  

Znovu nabitá víra pramení především z kvalitní letní přípravy. "Proběhla podle plánu. I se závody jsem mohl být až nad očekávání spokojen, protože takřka každý jsem kvalitně odskákal, což je pro můj výkon zásadní," libuje si sdruženář.

"Bojoval jsem v několika závodech o pódium. Byl jsem spokojený i s tím, jak jsem závodil na mistrovství republiky, kde jsem obhájil titul," připomíná Portyk završený hattrick na letních šampionátu.

Oblíbený týmový závod chybí v olympijském programu

V přípravě na olympijskou sezonu dosáhl největšího úspěchu společně s Miroslavem Dvořákem, se kterým ovládli týmový sprint Letní Grand Prix v německém Oberwiesenthalu. Ve finiši porazili i favorizované německé duo Frenzel - Riessle.

Týmový závod však nepatří do olympijského programu. "Mrzí nás, že v Pchjongčchangu není. V něm bychom cítili největší šanci na medaili. Ještě před rokem se uvažovalo o jeho zařazení, ale nakonec to bohužel nedopadlo," lituje jednadvacetiletý reprezentant. "Zase ale nemůžeme spoléhat jen na tento závod, musíme se připravit i na individuální disciplíny. Případně ještě na čtyřčlenné týmy," doplňuje jilemnický rodák.

Druhý domov za 25 tisíc eur. Sáblíková se chystá na další olympijskou štaci v rychlobruslařské baště Druhý domov za 25 tisíc eur. Sáblíková se chystá na další olympijskou štaci v rychlobruslařské baště Prohlédněte zde

Sám v poslední době zažil, že sezonu může zkomplikovat i zdánlivě banální situace, kterou každý z nás zažívá denodenně. Při přípravě šálku čaje mu praskl hrníček a horká tekutina ho popálila na nohách.

"Normálně už trénuju, skáču i běhám. Zase tak moc mě to neomezovalo, měl jsem nějaké bandáže a obvazy, ale teď je to již zahojené. Bylo to kuriózní zranění, ale teď se nad tím můžu jen pousmát a říct si, co se člověku v životě nestane," podotýká Portyk s úsměvem.

Odhodlání nabourat německou dominanci

Současné severské kombinaci vládne pevnou rukou Německo, jehož závodníci dominují ve Světovém poháru i na velkých akcích typu olympijských her či mistrovství světa.

Zase v sexy plavkách? Koukalové soupeřka Kuzminová vzpomínala, jak běžkovala v Norsku Zase v sexy plavkách? Koukalové soupeřka Kuzminová vzpomínala, jak běžkovala v Norsku Čtěte zde

"Je to jednoduché. Němců je stokrát víc než nás. Mají z čeho vybírat. U nás je deset sdruženářů a s těmi se musí pracovat. Také mají více financí," konstatuje Portyk.

Přesto věří, že i němečtí suveréni jsou k poražení. Ostatně sám to již několikrát dokázal. "Nefňukáme, snažíme se vypořádat s tím, co máme. Myslím, že se nám to daří nad míru. Hned na prvním závodě Letní Grand Prix jsme je nechali za sebou. Nikdo není neporazitelný," uzavírá Portyk.

reklama