reklama

Odstoupení Pljuščenka? Dalo se to čekat, tvrdí krasobruslaři

Odstoupení Jevgenije Pljuščenka nebylo pro závodníky velkým překvapením. Odstoupení Jevgenije Pljuščenka nebylo pro závodníky velkým překvapením. autor: Reuters
Čeští krasobruslaři Michal Březina a Tomáš Verner se po krátkém programu na olympijských hrách v Soči seřadili na dvanáctém a třináctém místě.

Soči - Čeští krasobruslaři Michal Březina a Tomáš Verner se po krátkém programu na olympijských hrách v Soči seřadili na dvanáctém a třináctém místě, v pátečním volném programu však mohou útočit na přední příčky. Březina na třetího Španěla Javiera Fernándeze ztrácí přibližně pět bodů, Verner šest.

"Myslím si, že je to pořád blízko. Mám 81 a třetí 86 bodů, to je v podstatě jeden skok," řekl Březina po krátkém programu. O lepší výsledek jej připravila chyba v kombinaci hned na začátku.

"To mě mrzí, ztratil jsem tam v podstatě šest bodů. Mohl jsem být třetí. Co se ale dá dělat. V pátek je nový den a musím prostě zajet. Uvidí se," uvedl třiadvacetiletý krasobruslař.

Češi si i přes drobné chybky věří

I Vernera přibrzdila chyba hned na začátku, upadl při čtverném skoku. "Na rozjížďce všechno klaplo na sto procent. Čtverák na zadku na začátku bylo trošku zklamání. Byl podobný jako na mistrovství Evropy, jen tady jsem si k tomu ještě sednul (na led)," řekl Verner.

Zisk 81 bodů ale bere jako dobrou výchozí pozici pro páteční vystoupení. "Není to na souboj o medaile, to určitě ne, ale do začátku je to dobré," uvedl.

Březina přiznal, že bezprostředně po skončení jízdy zalitoval, že hned za úvodní čtverný skok, při kterém si sáhl rukou na led, nezařadil další skok do kombinace.

"Bylo by za to více bodů a minusy by se tak neodrazily. A dostal bych další body za flipa, tím bych to trochu nahradil. Když ale člověk něco na začátku zkazí, tak se blbě počítá," uvedl Březina, který byl ale celkově také vcelku spokojený.

Boj o bronz bude těžký, ale je reálný

Svěřenec ukrajinského trenéra Viktora Petrenka si ale uvědomuje, že boj o bronzovou medaili bude hodně těžký. "Pokud Javier (Fernández) zajede to, co umí, tak tři čtveráky se budou hodně těžko porážet," řekl třetí muž z loňského mistrovství Evropy, který na letošním kontinentálním šampionátu skončil těsně čtvrtý.

Sedmadvacetiletý Verner v Soči absolvuje poslední závod v kariéře a v pátek by se rád posunul do elitní desítky.

"Mně ale půjde hlavně o to, abych pobavil diváky minimálně jako ve čtvrtek, kdy bylo publikum skvělé. Kdokoliv se díval na páry a fandil Rusům, tak zůstal doma. A na chlapy přišlo jiné publikum. Nebo je to možná tím, že odstoupil Žeňa (Pljuščenko) a neměli komu jinému tleskat než nám ostatním," uvedl Verner.

Verner: Že to Pljuščenko zabalil? Čekal jsem to

Odstoupení ruské krasobruslařské hvězdy podle obou Čechů závod poznamenalo. "Nechci říct, že umím číst budoucnost, ale bylo očekávané, že se stáhne ze závodu. Jen jsme nevěděli, jestli pojede rozjížďku a skrečuje to těsně před startem," uvedl Verner.

"V momentě, kdy Žeňa odstoupil, tak si rozhodčí řekli, že budou dávat dobré body, a já jsem to bohužel nepochopil," usmál se Březina s poukazem na očekávanou náklonnost rozhodčích k Pljuščenkovi, při níž by byli ostatní krasobruslaři lehce znevýhodněni.

POHLEDEM VĚRY TAUCHMANOVÉ (vedoucí českých krasobruslařů)

Od okamžiku, kdy byl do týmu Ruska nominován Jevgenij Pljuščenko, krasobruslařský svět téměř s jistotou očekával, že tato legenda odstoupí po týmové soutěži, díky které přidá k jedné zlaté a dvěma stříbrným medailím z předcházejících tří olympiád do své sbírky čtvrtou olympijskou medaili. Pljuščenko však potvrdil k radosti celého Ruska svůj start i v soutěži jednotlivců.

Před krátkým programem se rozcvičoval v jedné z tělocvičen v hale, nastoupil (bouřlivě vítán diváky) na rozjížďku. Zhruba od poloviny rozjížďky však bylo pozorným pozorovatelům jasné, k čemu dojde – poté, kdy byl vyzván hlasatelem k tomu, aby předvedl svůj krátký program, dojel k vrchní rozhodčí soutěže, aby jí oznámil, že ze soutěže odstupuje ze zdravotních důvodů. Uklonil se zcela užaslým divákům a opustil ledovou plochu.

Pro šokované ruské diváky tím soutěž v podstatě skončila. Někteří halu opustili, ti, kteří zůstali, nebyli v podstatě vůbec slyšet. Dvacet devět krasobruslařů, kteří neodstoupili z boje o olympijské medaile, si však atmosféru olympijské soutěže užilo. Jeden z nich, Japonec Hanju, potvrdil svou skvělou formu ziskem více než sta bodů za krátký program, zhruba o čtyři body méně získal další z největších favoritů soutěže mužů, Kanaďan Chan.

Třetí v pořadí, Španěl Fernandez, ztrácí na Chana zhruba jedenáct bodů a má minimální náskok před dalšími deseti krasobruslaři. Dnešní večer slibuje napínavé boje, jsme rádi, že mezi těmi zmíněnými deseti krasobruslaři stíhajícími sympatického Španěla jsou i Michal Březina a Tomáš Verner.

Při losování volných jízd technická delegátka krasobruslařských soutěží popřála všem dvaceti čtyřem finalistům hodně štěstí do volných jízd. Pokud se její přání splní a finalisté předvedou výkony na hranicích svého maxima, budeme svědky fantastických jízd a nádherné soutěže. A na tom nic nezmění fakt, že Rusko do boje o olympijské medaili vůbec nezasáhne.

reklama