Ondřej Roubínek
21. 2. 2009 17:45
1. Loitzl, 2. Schlierenzauer, 3. Ammann... 9. Koudelka
Rakušan Wolfgang Loitzl, vítěz sobotního závodu skokanů v Liberci
Rakušan Wolfgang Loitzl, vítěz sobotního závodu skokanů v Liberci | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Mistrem světa ve skoku na lyžích na středním můstku se stal díky neuvěřitelnému selhání Fina Olliho Rakušan Wolfgang Loitzl, Čech Roman Koudelka nakonec nakoukl do první desítky a skončil devátý.

Stříbro zbylo na suveréna této sezony Gregora Schlierenzauera, třetí skončil Švýcar Simon Ammann.

Po prvním kole přitom nejdelší skok předvedl Fin Olli, který skočil 104,5 metru a vedl právě před Loitzlem a Norem Jacobsenem.

Jakub Janda letí v kvalifikaci. V závodě skočil 93 metrů a to nestačilo na postup do druhého, finálového kola. Janda skončil v sobotu třicátý třetí. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Bauer vydřel stříbro. Budou mít Češi ještě co slavit?
Janda, Koudelka... Máme na medaili, věří skokané

Jenže čtyřiadvacetiletý závodník nezvládl psychicky druhé kolo a poslední pokus na ještědském středním můstku úplně pokazil - dopadl jen na značku 87 metrů.

Ze zlaté medaile se tak mohl radovat Wolfgang Loitzl, který před tím skočil 99 metrů a průběžně vedl. Podobně jako Olli dopadl i po prvním kole třetí Jacobsen, jenž ve druhém kole zvládl ještě o půl metru méně.

"Je to skvělé. Tohle je má první medaile z mistrovství světa, moc jsem ji tu chtěl získat. Ty neúspěšné skoky v závěru to udělaly víc dramatické, ale to k závodění patří," prohlásil spokojeně čerstvý mistr světa.

Koudelka chtěl víc

Nakonec na deváté místo tak díky výpadku dvou soupeřů poskočil Roman Koudelka. Ten byl po prvním skoku 96,5 metru třináctý spolu s Lukášem Hlavou a Němcem Uhrmannem. Ve druhém kole devatenáctiletý Čech ještě půl metru přidal a proklouzl do první desítky.

"Takový výsledek neberu," smutnil Koudelka, zatímco za ním právě pokazil svůj skok Jacobsen a po něm pak i Olli, čímž se posunul na devátou příčku. "Je to trochu veselejší, ale chtěl jsem víc," přiznal.

Koudelku příjemně překvapila atmosféra v areálu ještědských můstků, kam zavítalo 8900 fanoušků. "Atmosféra byla naprosto fantastická, až mě to překvapilo. Chtěl bych všem lidem hrozně poděkovat," prohlásil nejlepší z Čechů.

Na vynikající první kolo se nepodařilo navázat Lukáši Hlavovi, který ve druhém skoku předvedl jen 89,5 metru a nakonec skončil dvacátý.

Zklamání prožil v prvním libereckém závodě vítěz Světového poháru z roku 2006 Jakub Janda. Jeho 93 metrů z prvního kola na postup nestačilo, stejně jako Ondřeji Vaculíkovi.