reklama

Olympijské naděje dvakrát paběrkovaly. A co v Liberci?

Medaile se budou rozdávat i ve snowboardingu Medaile se budou rozdávat i ve snowboardingu autor: EYOWF 2011
Mladý sport upadá. Medaile visí vysoko

Tristní byly výsledky českých reprezentantů na posledních dvou Zimních evropských olympijských festivalech mládeže (EYOWF).

Experti jim nedávají příliš velké naděje ani nyní, i když se 10. zimní ´dorostenecká´ olympiáda koná na domácí půdě v Liberci..

Pětidenní seriál soutěží odstartuje v pondělí. Česku patří v historickém pořadí národů na EYOWF 11. příčka s osmi zlatými, jedenácti stříbrnými a jedenácti bronzovými medailemi.

Na dvou posledních olympiádách byly jen dvě medaile

"V roce 2007 ve španělské Jace nezískali čeští reprezentanti ani jednu medaili, od dva roky později v polském Szyrku vybojovali jedno stříbro a jeden bronz," řekl Aktuálně.cz mluvčí libereckého EYOWF Vladimír Zemánek.

Medailový přehled z EYOWF

zlato - stříbro - bronz

1. Rusko
56 - 36 - 24
2. Itálie
23 - 23 - 14
3. Norsko
20 - 20 - 23
11. Česko
8 - 11 - 11
21. Slovensko
1 - 0- 3

Jak vyplývá z odborných analýz, Česko doplácí především na ukvapené rušení tréninkových středisek mládeže i na dlouhodobé problémy při financování sportu.

Česká mládež nesportuje. Sedí u ´beden´

"Děti a mladí lidé sportují mnohem méně než dřív. Dělali jsme před dvěma lety průzkum na dvanácti středních školách v Libereckém kraji.

Ukázalo se, že pouze pětina z oslovených 777 studentů sportovala alespoň jednou týdně. Ale na počítači nebo u televize trávilo každý den volný čas 85 procent z nich," prozradil Zemánek.

zimní olympiáda Olympijský oheň pro Liberec zapálily kněžky v Řecku Foto: EYOWF 2011

Trenéři dávají v Liberci největší šance na stupně vítězů krasobruslaři Petru Coufalovi a hokejistům. Ve skupině hrají s Finskem a Slovenskem. V druhé skupině jsou Rusové, Švýcaři a Lotyši.

Česká výprava na liberecké olympiádě čítá 60 reprezentantů, celkem se tam utká přes 1500 sportovních nadějí ze 44 evropských zemí. Přenosy vysílají ČT 4 a Eurosport 2. 

Na festivalech se střídala jedna budoucí hvězda za druhou

Zimní olympijské festivaly mládeže nejsou žádné ´pouťáky´. Zemánek spočítal, že na ZOH 2010 ve Vancouveru získali bývalí účastníci EYOWF 22 medailí.

 "Na EYOWF závodily takové hvězdy jako norská běžkyně Björgenová, její krajané biatlonistka Bergerová a biatlonista Svendsen, ruský krasobruslař Pljuščenko, chorvatská sjezdařka Kosteličová nebo Švédka Pärsonová," konstatoval Zemánek.

zimní olympiáda Logo liberecké evropské zimní olympiády Foto: EYOWF 2011

Z Čechů prošli mládežnickými olympiádami biatlonista Šlesingr, hokejista Plekanec, běžec na lyžích Koukal i běžkyně Kocumová.

"Osudy vítězů jsou zajímavé. Zatímco někteří získali medaile na velkých olympiádách a mistrovstvích světa, jiní se ve svých disciplinách neprosadili. Například česká vítězka EYOWF běžkyně na lyžích Petra Markelová teď hraje ženský fotbal," podotkl Zemánek.

Pod Ještěd dorazí olympijský předseda Rogge

Do Liberce dorazí i předseda Mezinárodního olympijského výborů Jacques Rogge. Festivaly EYOWF zakládal na začátku devadesátých let minulého století..

Liberecká olympiáda se odehraje v areálech v libereckých areálech, kde bylo před dvěma lety mistrovství světa v klasickém lyžování.

zimní olympiáda Mezi patrony českých nadějí patří například běžec na lyžích Lukáš Bauer nebo krasobruslař Tomáš Verner Foto: EYOWF 2011

Biatlonisté si zajedou na tratě do Jablonce nad Nisou a snowboardisté do Rejdic. Hokejisté a krasobruslaři využijí Tipsport arénu, sjezdaři svahy na Ještědu.

Mladá olympiáda vyjde na 150 milionů

EYOWF vyjde na 150 milionů korun. Třetinu zaplatila Evropská unie, 70 milionů dá Liberecký kraj, 24 milionů pokryjí účastnické poplatky a šest milionů věnovali sponzoři.

"Mladoboleslavská škodovka nám poskytla na festival bezplatně 50 automobilů. Z našeho rozpočtu zaplatíme jen benzin a řidiče," prohlásil Zemánek.

Firmy chtěly platby předem. Po zadluženém MS se bály 

Přípravu olympijského festivalu poznamenalo liberecké mistrovství světa v klasickém lyžování, po němž zůstaly více než stomilionové dluhy.

zimní olympiáda Medaile pro sportovce navrhla studentka novoborské sklářské školy Barbora Hrubá Foto: EYOWF 2011

"My se do podobných problémů dostat nemůžeme. Firmy, které nám poskytují služby, po nás však chtěly platby předem nebo velmi vysoké zálohy," upozornil Zemánek.

EYOWF začal v neděli večer v Tipsport aréně úvodním ceremoniálem. Program závodů lze najít na webové adrese http://www.eyowf2011.cz

Vstupné se neplatí a česká děvčata a chlapci se mohou těšit na bouřlivou podporu žáků ze škol v Libereckém kraji. Na sportoviště je zadarmo dovezou speciální autobusy.

 

reklama