reklama
16:00 • Ženy - 12,5km • Hromadný start

Biatlon ŽIVĚ: Soukalová získala stříbro!

Dobré odpoledne, vítejte u online reportáže z olympijského biatlonu. V Soči dnes mají bojovat ženy o poslední individuální sadu medailí v závodu s hromadným startem na 12,5 kilometru. Začít by se mělo v 16 hodin.

Program biatlonu v posledních dnech velmi komplikuje mlha. Závod mužů, který se měl uskutečnit už včera, byl nejprve odložen na dnešní ráno, potom na poledne a nakonec až na úterý. Jestli se uskuteční dnešní závod žen ještě není jasné.

 

Mlha nad biatlonovým areálem Rosa Chutor Mlha nad biatlonovým areálem Rosa Chutor | Foto: Reuters

Poslední zprávy ale hovoří velmi pozitivně. Mlha je pryč a hory Kavkazu naplno ukazují svou krásu. Závod s hromadným startem by tedy opravdu měl začít v 16 hodin.

O co dnes půjde? Třicet nejlepších biatlonistek se postaví na start a vyrazí do závodu, který měří 12,5 kilometru a jehož součástí jsou čtyři střelecké položky. Držet palce budeme českým reprezentantkám Gabriele Soukalové a Veronice Vítkové.

Soči 2014, biatlon, 15 km Ž: Veronika Vítková Soči 2014, biatlon, 15 km Ž: Veronika Vítková | Foto: ČTK

Startovat se bude ze tří rad po deseti závodnicích. Gabriela Soukalová bude společně s Domračevovou, Bergerovou, Viljuchinovou, Kuzminovou, Gasparinovou, Vitou Semerenkovou, Gregorinovou, Skardinovou a Mäkäräinenovou v nejsilnější první řadě.

Česká reprezentantka je zatím jednou z největších smolařek olympiády v Soči. Už dvakrát se ocitla na nepopulárním čtvrtém místě. Dnes má poslední šanci, jak na hrách získat vytouženou individuální medaili.

Soči, biatlon, stíhačka Ž: Gabriela Soukalová Soči, biatlon, stíhačka Ž: Gabriela Soukalová | Foto: ČTK

Sympatická blondýna po minulém klání přiznala, že se jí pod tlakem rozpadá sebedůvěra. "Myslím, že když budu vědět, že to je tady poslední moje šance, tak jsem vůči tomu hodně skeptická. Nemyslím si, že bych to mohla dobře ustát," vypověděla Soukalová.

Úplně jiný, o poznání veselejší příběh prožívá v Soči další z velkých postav světového biatlonu, Běloruska Darja Domračevová. Ta narozdíl od Soukalové svou výbornou formu proměnila ve dvě zlaté olympijské medaile. Dnes tedy může dovršit zlatý hattrick, stejně jako zítra mezi muži Francouz Martin Fourcade.

Soči, biatlon, stíhačka Ž: Darja Domračevová Soči, biatlon, stíhačka Ž: Darja Domračevová | Foto: Reuters

Takzvaný "masák" je hodně specifickým biatlonovým závodem. Podívejme se, jak vypadá pořadí Světového poháru v této disciplíně: 1. Bergerová, 2. Solemdalová, 3. Domračevová, 4. Henkelová, 5. Mäkäräinenová ... 13. Soukalová, 24. Vítková. Nutno však poznamenat, že se letos jel v rámci SP jen jeden jediný závod.

V Laura aréně už je vše připraveno, boj biatlonistek o poslední individuální medaile začne za pár minut.

Závod právě odstartoval!

Nejlépe odstartovala Ruska Olga Viljuchinová společně se Švýcarkou Selinou Gasparinovou. České reprezentantky se nechaly trochu uzavřít uvnitř pelotonu, blíží se nebezpečný sjezd a zatáčka, která tu dělá biatlonistům velké problémy.

Tora Bergerová, která jela na druhém místě, upadla ve sjezdu!

Ostatní závodnice kritický moment zvládly. Vede stále Gasparinová.

Gabriela Soukalová je na prvním mezičase na 900 metrech na sedmém místě, Veronika Vítková je desátá. Obě mají před první střelbou velmi dobrou pozici. Naopak Tora Bergerová je poslední, ztrácí cca 17 vteřin.

Soči, biatlon, stíhačka Ž: Gabriela Soukalová Soči, biatlon, stíhačka Ž: Gabriela Soukalová | Foto: ČTK

Na první místo se už prokousala Darja Domračevovou, která vede peloton společně s Finkou Kaisou Mäkäräinenovou. Soukalová stále sedmá, Vítková devátá. Blíží se první střelba, nejprve v leže.

Začíná se střílet...

Soukalová bezchybná, Vítková také!

Většina závodnic zastřílela za nulu. Soukalová ovšem střílela velmi rychle a řadí se na skvělé třetí místo! Vede Slovenka Anastasia Kuzminová.

Veronika Vítková je po první střelbě na jedenáctém místě.

Aleš Vávra
Aleš Vávra
17. 2. 2014
reklama