reklama

Synek: Chci letos vyhrát všechno. A kvalifikovat se do Ria

Ondřej Synek Ondřej Synek autor: Jan Tichy Photography pro SPORT INVEST Group
Skifařský mistr světa Ondřej Synek se už nemůže dočkat, jak nekonečnou zimní dřinu vystřídají závody.

Praha - Skifařský mistr světa Ondřej Synek se už nemůže dočkat, jak nekonečnou zimní dřinu vystřídají závody. Těch důležitých mezinárodních akcí je ve veslařském programu jen několik, a tak se nejúspěšnější český veslař bude letos věnovat horskému kolu víc než v minulých letech.

„Mým letošním cílem je zvítězit ve všech závodech, v nichž budu startovat a na mistrovství světa si chci zajistit účast na olympijských hrách,“ netajil v rozhovoru pro Aktuálně.cz své představy.

Byla letošní zimní příprava jiná, než v předchozích letech?

V podstatě stejná, jako vždy. Nic nového v mém případě už snad ani nelze vymýšlet. V lednu jsem strávil dva týdny na lyžích v Itálii a v domácím prostředí se pak už jen věnoval posilovně, trenažeru a běhání. Od poloviny března jsem pak za hezkého počasí usedl i do skifu. Hlavně bylo důležité, že celou zimu jsem byl zdravotně v pořádku, takže nedošlo k žádnému tréninkovému výpadku.

Už tento víkend vás čeká mistrovství republiky v závodě na šest kilometrů.  Čím je pro vás tato netradiční trať?

Upřímně řečeno, nemám ji rád. Je to hodně velký rozdíl v porovnání s klasickými dvěma kilometry. Už jsem na ni sice třikrát zvítězil, ale letos mi třeba někdo porazí.

V kterých „normálních“ závodech chcete startovat?

Za dva týdny to jsou kontrolní závody, v květnu mistrovství Evropy, pak domácí šampionát, Pražské primátorky, Světový pohár v Luzernu a po šestitýdenní přípravě začátkem září mistrovství světa, které bude zároveň kvalifikací na olympijské hry.

Jaká vede pro veslaře cesta do Ria?

Účast si zajistí devět nejlepších skifařů a další potom začátkem příštího roku. Zdá se, že by to pro mě neměl být problém, ale může se stát cokoliv. Z nějakých důvodů se třeba neprotlačím do finále a rázem může být zle. V žádném případě tedy kvalifikaci nepodcením, ostatně už proto, že chci pokračovat na loňské vítězné vlně.

Máte už nějaké informace o vašich soupeřích?

Tím největším by měl být už tradičně Novozélenďan Mahé Drysdale. V letošním závodě na domácí vodě potvrdil, že i letos bude ve vynikající formě. Řekl mi, že nedávno se stal otcem dcery, ale její narození ho prý v přípravě neomezilo, veškerou péči o ní převzala manželka. Není však vyloučeno, že se nějaký silný soupeř ještě přidá.

Zase počítáte s účastí na závodech vašich doplňkových sportů?

Ano, už se například těším na Pražský maraton, v kterém poběžím čtyřčlennou štafetu. Délka trati kolem deseti kilometrů je pro mě ideální. Součástí mého veslařského tréninku bude i letos jízda na horském kole. Tradičně nechci chybět na startu Author cupu a počítám i s několika starty v oblíbené sérii Kolo pro život.

Proslýchá se, že letošní sezonu zahájíte na nové lodi. Je to pravda?

Materiál ve vodě trpí a tak je potřeba čas od času loď vyměnit. Zatím však stále ještě jezdím na loňské, do nové usednu až před velkým závodem. Věřím, že  v ní zase budu mít radost ze zlatých jízd.

reklama