reklama

One man show. Hrdý Bolt: Brzy se stanu legendou

Usain Bolt se raduje Usain Bolt se raduje autor: Reuters
Sprinter Usain Bolt ohromil svět časem 9,58 s

Berlín - Usain Bolt zase potvrdil, kdo je nejrychlejším mužem planety. Jamajský sprinter ovládl stometrový běh na atletickém mistrovství světa v Berlíně, kde navíc stanovil nový světový rekord 9,58 s.

"Jsem první, komu se to podařilo. Je to něco zvláštního a já jsem na sebe hrdý," řekl po závodě.

Až do pozdního nedělního večera čekali diváci na Olympijském stadionu na vrchol dne.

Start královské běžecké disciplíny se navíc ještě zpozdil, ale nikomu to nevadilo. Všichni se ptali: Vyhraje zlato Usain Bolt, Tyson Gay, nebo Asafa Powell? Celý svět se těšil na to, že se tito tři elitní sprinteři konečně potkají na trati.

Čtěte dále: Famózní Bolt! Zlato a úžasný světový rekord 9,58 s

Na atletickém ovále se střetli vůbec poprvé v historii. Mluvilo se o finále snů, které slibovalo fascinující podívanou.

Finále bylo strhující, ale drama způsobil jen Bolt svou one man show. Po pár metrech se dostal do čela a čekalo se jen na to, jakého času dosáhne. "Říkal jsem, že se může stát cokoliv. Ale nehnal jsem se za rekordem," podotkl Jamajčan.

Gay uznal sílu Bolta

Soupeři mohli jen sledovat jeho záda. Obhájce titulu Tyson Gay si doběhl pro stříbro, další Jamajčan Asafa Powell pro bronz.

Obrazem: Berlín šílel. Bolt ve strhujícím závodě vylepšil světový rekord Obrazem: Berlín šílel. Bolt ve strhujícím závodě vylepšil světový rekord Prohlédněte zde

"Beru to. Jsem rád, že pokořil rekord, jen mě mrzí, že se to nepovedlo mně," řekl americký sprinter. "Věděl jsem, že potřebuji předvést perfektní výkon, abych vyhrál. Jenže nejsem úplně zdravotně v pořádku," dodal Powell.

Protivníky, odborníky i fanoušky dvaadvacetiletý Jamajčan fascinuje stylem, jakým závodí.

Na startu vtipkuje, v cíli vtipkuje, před novináři vtipkuje. Jeho gesta a oslavné tance začaly být mimořádně populární a na stadionech vidíte jeho příznivce s jejich napodobeninami.

Čtěte také: Špotáková si zajistila finále. Postoupila i Masná

"Když ale startér řekne do bloků, nechám toho a soustředím se," uvedl. Rázem je pryč "olympijská" kritika, že zesměšňuje soupeře.

Bolt ještě není legendou

Právě po olympiádě v Pekingu, na níž vyklusal k minulému rekordu 9,69 s, se spekulovalo, kde jsou jeho hranice.

Například jeho trenér hovořil o čase 9,56, ale i tato hodnota vypadá, že by mohla být brzy překonána. Vždyť i při "finále snů" v Berlíně neměl zcela ideální start a před cílem kontroloval svou pozici.

"Tak a teď už mohu plánovat, jak se zlepšit," poznamenal Bolt.

Motivaci má. Už několikrát prohlásil, že se chce stát legendou. Možná to zní sebevědomě, ale jamajský král sprintu si to může dovolit.

Vždyť nejen na ostrově v Karibiku nemá soupeře. Na celé planetě není rychlejšího muže ani ženy.

"Už se tomu (legendě) blížím, ale dvě sezony zatím nestačí. Bude to ještě těžké, protože jsou tady dva konkurenti, které nebude snadné porážet ani v příštích letech," poznamenal Usain Bolt.

reklama