reklama

Oranžová vládla rychlobruslení, slaví ženy i muži

Nizozemci i Nizozemky zářili. Nizozemci i Nizozemky zářili. autor: Reuters
Nizozemské rychlobruslařky napodobily v Soči mužské kolegy a také ony získaly poprvé olympijské zlato ve stíhacím závodu družstev.

Soči - Rychlobruslařské soutěže na olympijských hrách v Soči v sobotu skončily symbolicky triumfem obou nizozemských družstev ve stíhacích závodech.

Nizozemci letos na hrách zářili

Reprezentanti "oranjes" tak v Adler Areně vybojovali osm zlatých medailí z dvanácti, jež byly k dispozici, a celkem 23 cenných kovů z 32 možných. Svůj dosud rekordní zisk jedenácti cenných kovů z Nagana 1998 tak více než zdvojnásobili.

Oba nizozemské týmy vyhrály stíhačku na olympijských hrách poprvé. Muži byli od premiéry této disciplíny na ZOH v Turíně 2006 dvakrát třetí, v Adler Areně si však jeli suverénně za zlatem.

Trio Jan Blokhuijsen, Sven Kramer, Koen Verweij porazilo ve finále díky novému olympijskému rekordu 3:37,71 o více než tři sekundy tým Koreje. Bronz získali Poláci. Kramer si tak po vítězství v závodě na 5000 m připsal druhé zlato ze Soči a celkově třetí v kariéře.

Wüstová získala čtvrtou zlatou

Pro jeho kolegy byl dnešní triumf pod pěti kruhy první - Blokhuijsen byl za Kramerem druhý na pětce a Verweij se musel spokojit se stříbrem na 1500 m, kde prohrál o pouhé tři tisíciny sekundy s Polákem Zbigniewem Bródkou.

Další triumf přidaly o necelou půlhodinu později ženy. Trojice Marrit Leenstraová, Jorien ter Morsová, Ireen Wüstová deklasovala ve finále v olympijském rekordu 2:58,05 soupeřky z Polska. Bronz vybojovaly Rusky.

Pro přemožitelku Martiny Sáblíkové ze závodu na 3000 m Wüstovou bylo dnešní zlato čtvrté v kariéře a druhé ze Soči, stejně jako pro spíše shottrackařku Ter Morsovou, jež nečekaně vyhrála na 1500 m. Leenstraová brala vůbec první olympijskou medaili.

reklama